• Potrzebna pomoc dla Seniorów z Domu Pomocy
          • Potrzebna pomoc dla Seniorów z Domu Pomocy

          • Zwracam się z prośbą o pomoc w zebraniu artykułów potrzebnych Seniorom z Domu Pomocy, w którym swoją jesień życia spędza wielu często mocno schorowanych, ciężko doświadczonych przez życie pensjonariuszy. Jestem przekonana, że niewielkim nakładem sił możemy uatrakcyjnić im ten przedświąteczny i świteczny czas, sprawić radość, dać odrobinę nadziei, że nie są sami, że ktoś w tym zabieganym czasie jednak o nich pomyślał.
        • Zbiórka żywności
          • Zbiórka żywności

          • W dniach 1.12.2023 i 2.12.2023 r. Regionalna Fundacja Rozwoju Serce organizuje na terenie naszego powiatu zbiórkę żywności. Zapraszam wszystkich wolontariuszy do wzięcia udziału w tej przedświątecznej akcji charytatywnej. Razem możemy sprawić by te Święta Bożego Narodzenia były bardziej radosne.
        • Wymiana z Węgrami
          • Wymiana z Węgrami

          • W dniach od 25 do 28 października 2023,  uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej wzięli udział w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską na Węgrzech w Mateszalce.

            Pierwszego dnia grupa 26 uczniów,  wraz z opiekunami Anną Serafin oraz Izabelą Syniec udała się do Budapesztu, aby zwiedzić najważniejsze zabytki stolicy poznając przy tym historię tego państwa, oraz podziwiać pięknie oświetlone zabytki i mosty podczas wieczornego rejsu statkiem po Dunaju. Zachwyciła nas panorama miasta, którą mogliśmy podziwiać ze Wzgórza Zamkowego, a największe wrażenie nocą wywarł budynek Parlamentu.

            Kolejnego dnia, z samego rana wyruszyliśmy do szkoły średniej w Mateszalce, gdzie przywitali nas nauczyciele koordynujący wymianę - Katalin Markovics , Agnes Veszpremi oraz wicedyrektorzy szkoły Richterne Nagy Katalin i  Jager Erzsebet. Po przywitaniu, wręczeniu upominków oraz wspólnym obiedzie w stołówce szkolnej uczniowie udali się do domów swoich węgierskich rówieśników. Znaczna część uczniów poznała się już w trakcie wizyty Węgrów w naszej szkole w kwietniu tego roku. Podczas pobytu u rodzin uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich kompetencji językowych, poznania kultury i obyczajów panujących w  węgierskich domach. Z obserwacji uczniów wynika , że w porozumiewaniu się za granicą nie wystarcza sama znajomość języka, ważna  jest również otwartość i pewność siebie więc kompetencje społeczne okazują się kluczowe w przełamaniu bariery językowej.

            W piątek 27 października nasi uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w różnych zajęciach szkolnych, min. w lekcjach języka angielskiego, chemii, biologii, matematyki. Po zajęciach  z języka angielskiego, węgierscy nauczyciele bardzo wysoko ocenili poziom znajomości tego języka wśród naszych uczniów oraz ich stopień zaangażowania w pracę  na zajęciach. Na naszych uczniach z kolei wrażenie zrobiła lekcja chemii i biologii, ponieważ zajęcia te odbyły się w specjalnych laboratoriach  ze stanowiskami do przeprowadzania doświadczeń. Uczniowie podzieleni na 3 osobowe zespoły przeprowadzali doświadczenia chemiczne według podanych wytycznych pod nadzorem nauczycieli chemii oraz ucznia tłumaczącego z języka węgierskiego na język angielski. Podobnie wyglądały zajęcia z biologii,  w trakcie których uczniowie prowadzili obserwacje pod mikroskopem min. wody z rzek, komórek rakowych itp. Na koniec uczniowie z Mateszalki przedstawili nam prezentacje o swoim kraju i mieście, po której odbył się quiz kahoot. Zwycięzcą quizu został Wojciech Peret, uczeń klasy 4 A naszego liceum.

            Po zajęciach w szkole i obiedzie na stołówce przeszliśmy do pobliskiej szkoły artystycznej,  gdzie mieliśmy przyjemność obejrzenia pokazu tańców ludowych w wykonaniu uczniów partnerskiego gimnazjum z Mateszalki.  Nie skończyło się na oglądaniu -  nasi uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy i przy wsparciu węgierskich kolegów i zupełnie nieźle poradzili sobie z układami zaproponowanymi przez tancerki. Młodzież węgierska i polska szybko znalazła wspólny język  na parkiecie. Po tanecznych wyzwaniach poszliśmy do nowego muzeum, podziwiając przy okazji architekturę miasta, a szczególnie jego najstarszą i najpiękniejszą ulicę - Aleję Kossutha. 

            Wieczorem  spotkaliśmy się ponownie na kręglach, a część uczniów uczestniczyła również  w różnych wspólnych imprezach integracyjnych zorganizowanych przez  rodziny goszczące.

            Ostatniego dnia nasi uczniowie  pożegnali się rano przed szkołą ze swymi węgierskimi przyjaciółmi, mając nadzieję, że niebawem zobaczą się ponownie w naszej szkole w Kolbuszowej.  My natomiast wraz z panią Katalin, nauczycielką języka angielskiego i niemieckiego w gimnazjum w  Mateszalce, udaliśmy się do słynnego zoo w pobliskim mieście Nyiregyhaza.  Do domów wróciliśmy tuż po 20.00 tego samego dnia.

            Przyjazna atmosfera, serdeczność, dobra kuchnia i gimnastyka językowa były codziennymi elementami wszystkich naszych spotkań. Będziemy mile wspominać chwile spędzone na Węgrzech u bardzo gościnnych uczniów i nauczycieli  gimnazjum w Mateszalce

        • Rozgrywki w piłkę ręczną
          • Rozgrywki w piłkę ręczną

          • W dniu 8 listopada 2023 r. reprezentanci naszej szkoły brali udział w zawodach powiatowych rozgrywanych w ramach Licealiady w piłkę ręczną.

            Drużyny dziewcząt i chłopców naszej szkoły wygrały wszystkie swoje mecze zajmując tym samym pierwsze miejsce w rozgrywkach i awansując do zawodów rejonowych. Szczególnie emocjonujące był mecz pomiędzy zespołami LO i ZST, które były bardzo wyrównane.

            Wyniki rozgrywek:

            Dziewczęta

            ZSAE Werynia – LO Kolbuszowa 4:9 (1:7)

            LO Kolbuszowa – ZST Kolbuszowa 6:5 (4:3)

            ZST Kolbuszowa – ZSAE Werynia 8:1 (5:1)

            Chłopcy

            ZSAE Werynia– LO Kolbuszowa 7:15 (1:9)

            LO Kolbuszowa – ZST Kolbuszowa 16:13 (9:5)

            ZST Kolbuszowa – ZSAE Werynia 17:12 (8:4)

            Skład zespołu dziewcząt: Wiktoria Tęcza, Agata Maciąg, Maja Reguła, Karolina Bąba, Andżelika Gurdak, Oliwia Gumieniak, Ewelina Kłek, Stąpor Weronika, Wiewióra Wiktoria, Grosiak Anna, Pastuła Maja, Serafin Anna, Rembisz Martyna, Stąpor Emma, Kubiś Weronika.

            Skład reprezentacji chłopców: Hubert Wilczyński, Jakub Trześniowski, Serafin Tomasz, Michał Kopeć, Bartosz Sawuła, Mariusz Kośmider, Wróblewski Dorian, Sroczyk Dawid, Bryk Jakub, Burkiewicz Norbert, Tęcza Adrian, Poborca Kacper, Wilk Krystian, Gotfryd Maciej, Wołosz Dawid.

             

        • Kiermasz dla psiaka  i kociaka
          • Kiermasz dla psiaka i kociaka

          • W Liceum, 19 października br. zorganizowana została zbiórka funduszy na rzecz Przytuliska dla bezdomnych zwierząt w Kolbuszowej. Uczniowie przygotowali kiermasz słodkości, a zebrane  środki przeznaczone zostały na zakup pełnowartościowej karmy dla psów i kotów. Imprezie towarzyszyła loteria oraz wystawa książek o zwierzętach w szkolnej bibliotece. Uczniowie przygotowali również gazetkę tematyczną, dotyczącą opieki nad zwierzętami domowymi. Ze sprzedaży pysznych wypieków udało się zebrać 683 zł! Za co zakupiono 20 kg mokrej i 70 kg suchej pełnowartościowej karmy.

            Aby lepiej poznać podopiecznych Przytuliska zapraszamy do wolontariatu. Gwarantuje to bezpośredni kontakt z obecnymi tam zwierzętami i pomaga im w poszukiwaniu nowych dobrych domów. Zainteresowani uczniowie mogą porozmawiać z p. Anną Serafin, która aktywnie pomaga kolbuszowskim bezdomniaczkom i była inicjatorką kiermaszu.

            Kierując się myślą Immanuela Kanta “Serce człowieka można poznać po tym jak traktuje zwierzęta” pragniemy zwrócić uwagę, że sposób, w jaki ludzie odnoszą się do zwierząt, odzwierciedla ich moralność, empatię i szacunek dla życia. Zwierzęta są bezbronne i zależne od ludzi, więc traktowanie ich źle świadczy o okrucieństwie i egoizmie. Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód. Dlatego dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji; tym którzy upiekli pyszne słodkości i tym którzy kupili ciasta, bo każda złotówka to pełna miska pieska lub kociaka. 

        • Kolejny raz wspieramy działalność Hospicjum...
          • Kolejny raz wspieramy działalność Hospicjum...

          •        Dobro wraca do tych, którzy ze szczerego serca odważą się je czynić!

            Oprócz prowadzonej od kilku lat zbiórki potrzebnych artykułów dla podopiecznych Podkrpackiego Hospicjum dla Dzieci, w tym roku nasza szkoła przystąpiła również do ogólnopolskiej inicjatywy "Pola nadziei".

            Każdego roku jesienią sadzone są cebulki żonkili przez pracowników firm, uczniów szkół i przedszkoli oraz osoby indywidualne z województwa podkarpackiego. Wiosną kwiaty są ścinane oraz rozdawane za symboliczny datek na rzecz działalności Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

            - Jak wyglądało przygotowanie grządki i sadzenie cebulek na terenie przy naszym liceum?

            - Wystarczy spojrzeć!

            Bardzo dziękuję za podarowanie cebulek wszystkim, którzy to uczynili. Dziękuję P. Magdalenie Zembrowskiej,  uczniom klasy 1D na czele z wychowawcą, p. Piotrem Bujakiem oraz uczniom klasy 2A wraz z wychowawczynią, p. Jadwigą Kasak za szczególne zaangażowanie.

             

             

             

            Zapraszam całą społeczność naszego liceum do wzięcia udziału w corocznej zbiórce potrzebnych artykułów. Lista potrzebnych rzeczy znajduje się tutaj:

            https://www.hospicjum-podkarpackie.pl/formy-pomocy/darowizna-rzeczowa/?fbclid=IwAR3klwUUohWOYcT_5Mhw5BvoltlcftEN0BQwyHsRn9v1iReBBVn0NuXsLFI

            Termin zakończenia zbiórki: czwartek, 23 listopada 2023 r.

            Małgorzata Gołębiowska,

            koordynator akcji

             

        • Sukces Naukolatka
          • Sukces Naukolatka

          • Po raz drugi uczniowie naszej szkoły: Kacper Orzech, Bartłomiej Sawuła oraz Konrad Kisiel (uczniowie klasy 3A) wzięli udział w konkursie organizowanym przez Politechnikę Rzeszowską - "Naukolatek - Nastoletni naukowiec".  W ramch projektu konkursowego pod nazwą "Frogscreen hologram" przygotują hologram na mgle. Opiekunem dydaktycznym uczniów jest pani mgr Anna Rożnowska.  

            Gratulujemy i życzymy powodzenia!

        • Rywalizacja na przełajowych trasach w Kolbuszowej
          • Rywalizacja na przełajowych trasach w Kolbuszowej


          • Dnia 23.10.2023r. w pięknej jesiennej scenerii na obiektach sportowych Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej odbyły się Finały Wojewódzkie Licealiady w sztafetowych biegach przełajowych. Łącznie w zawodach udział wzięło 46 drużyn z całego województwa.
        • Indywidualno – drużynowe biegi przełajowe
          • Indywidualno – drużynowe biegi przełajowe


          • Dnia 18.10.2023r.  na trasach biegowych Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej odbyła się Licealiada w indywidualno-drużynowych biegach przełajowych.

            Do finału wojewódzkiego zakwalifikowały się po 2 najlepsze zespoły w każdym biegu.

        • Kiermasz dla psiaka i kociaka
          • Kiermasz dla psiaka i kociaka

          • Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców na szkolny kiermasz słodkości! To wyjątkowa okazja, aby wesprzeć Przytulisko dla bezdomnych zwierząt w Kolbuszowej, które potrzebuje naszej pomocy. Na kiermaszu będzie można kupić pyszne ciasta, ciasteczka, muffiny i inne smakołyki, a cały dochód z akcji przeznaczony zostanie na zakup karmy dla zwierzaków. Nie zabraknie też innych atrakcji, takich jak loteria z nagrodami, gazetka o zwierzętach, która pokaże nam, jak dbać o naszych futrzanych przyjaciół, oraz wystawa książek w bibliotece szkolnej, gdzie znajdziemy wiele ciekawych opowieści o psach i kotach.  Już w czwartek 19 października na przerwach będziecie mogli podzielić się z kolbuszowskimi bezdomniaczkami swoim sercem. Kupimy  im za to mega prezent  z okazji Dnia Kundelka!

            Nie możesz tego przegapić!

            Przyjdź i zaproś swoich kolegów na szkolny kiermasz słodkości dla psiaka i kociaka!

        • WYniki wyborów do SU
          • WYniki wyborów do SU

          • W przeprowadzonych wyborach on line wzięło udział 147 uczniów.
            Głosy rozłozyły się następująco:

            Orzech Aleksandra, kl.2 b zdobyła 32% 

            Lewicki Szymon, kl. 3d - 26,5%

            Sudoł Maciej, kl.3 b - 25,9%

            Albrycht Filip,  kl.1 c - 8,8%
            Sroczyk Dawid, kl.3 b - 6,8 %

             
        • Sztafetowe biegi przełajowe
          • Sztafetowe biegi przełajowe


          • Dnia 09.10.2023r. na stadionie Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej przeprowadzone zostały powiatowe zawody sztafetowe biegi przełajowe w ramach Licealiady. Impreza zgromadziła 5 drużyn z LO, ZST oraz ZSAE z Weryni.
        • Sportowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty od zawodów w lekkiej atletyce!
          • Sportowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty od zawodów w lekkiej atletyce!


          • Dnia 26.09.2023r. na stadionie MOSiR w Mielcu odbył się I rzut Szkolnej Korespondencyjnej Ligi Lekkoatletycznej dla szkół ponadpodstawowych w ramach Licealiady. Do rywalizacji przystąpiło po 9 drużyn w kategorii dziewcząt i chłopców. Blisko 200 młodych lekkoatletów walczyło o jak najlepsze czasy, najdłuższe odległości.
        • Innowacja pedagogiczna z matematyki oraz wycieczka – w ramach projektu edukacyjnego
          • Innowacja pedagogiczna z matematyki oraz wycieczka – w ramach projektu edukacyjnego

          • Od bieżącego roku szkolnego przez cały cykl kształcenia klasy 1D realizowana będzie innowacja pedagogiczna (metodyczno-organizacyjna) pn. „Myśląca Klasa na Matematyce”. Autorką innowacji jest p. Małgorzata Gołębiowska, dla której inspiracją była metoda prowadzenia zajęć opracowana przez kanadyjskiego eksperta edukacji matematycznej, prof. Petera Liljedahla. Innowacja w naszej szkole ma służyć stworzeniu warunków, by uczniowie byli aktywnymi i świadomymi partnerami w procesie uczenia się.

            Charakterystycznym atrybutem metody są pionowe suchościeralne tablice, przy których wszyscy uczniowie podzieleni na trzyosobowe grupy pracują w pozycji stojącej. Sześć takich tablic wraz z akcesoriami do sali H02 zakupiono ze środków RFR „Serce” w Kolbuszowej w ramach projektu edukacyjnego.

            Kolejnym etapem projektu była wycieczka uczniów klasy 3B oraz dwóch uczniów klasy 3A do Krakowa (Kraków Medycznie i Matematycznie), która odbyła się w miniony piątek, 6 października 2023 r.

            Zwiedzanie Grodu Kraka rozpoczęło się od dzielnicy Kaziemirz. Przewodnik opowiadał o życiu i tradycji Żydów oraz o ich współistnieniu z Polakami. Z kolei na Wzgórzu Wawelskim można było dowiedzieć się o wielu ciekawych, zaskakujących, a chwilami intrygujących faktach z życia królewskich rodów i dworu. Spacer po krakowskim rynku i placu koło Teatru im. Juliusza Słowackiego był okazją do podziwiania niezwykłej architektury oraz uświadomienia sobie znaczenia kultury w historii Krakowa.

            Podczas wizyty w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP uczestnicy zgłębili tajniki historii pieniądza oraz dowiedzieli się, jak zmieniały się polskie waluty na przestrzeni lat. Niektórzy odważyli się podnieść 12-kilogramową sztabę złota.

            W muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zwiedzający oprowadzeni przez przewodniczkę obejrzeli zaskakującą wystawę poświęconą Tatrom. Złożyły się na nią dzieła trzech artystów:

            - tusze Andrzeja Wróblewskiego z widokami Tatr oraz jego geometryczne abstrakcje,

            - inspirowane estetyką japońską obrazy, pastele i grafiki Leona Wyczółkowskiego,

            - fotografie vintage górskich pejzaży Mieczysława Karłowicza.

            W wycieczce udział wzięła też jako opiekun p. Jadwiga Michalczyk.

            Autorką projektu edukacyjnego, w ramach którego odbyła się wycieczka i jej kierownikiem jest p. Małgorzata Gołębiowska.

                        Dziękujemy RFR „Serce” w Kolbuszowej na czele z jej prezesem, p. Ewą Nowak, za znaczące finansowe wsparcie w/w projektu.

            MG