• Sportowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty od zawodów w lekkiej atletyce!
          • Sportowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty od zawodów w lekkiej atletyce!


          • Dnia 26.09.2023r. na stadionie MOSiR w Mielcu odbył się I rzut Szkolnej Korespondencyjnej Ligi Lekkoatletycznej dla szkół ponadpodstawowych w ramach Licealiady. Do rywalizacji przystąpiło po 9 drużyn w kategorii dziewcząt i chłopców. Blisko 200 młodych lekkoatletów walczyło o jak najlepsze czasy, najdłuższe odległości.
        • Innowacja pedagogiczna z matematyki oraz wycieczka – w ramach projektu edukacyjnego
          • Innowacja pedagogiczna z matematyki oraz wycieczka – w ramach projektu edukacyjnego

          • Od bieżącego roku szkolnego przez cały cykl kształcenia klasy 1D realizowana będzie innowacja pedagogiczna (metodyczno-organizacyjna) pn. „Myśląca Klasa na Matematyce”. Autorką innowacji jest p. Małgorzata Gołębiowska, dla której inspiracją była metoda prowadzenia zajęć opracowana przez kanadyjskiego eksperta edukacji matematycznej, prof. Petera Liljedahla. Innowacja w naszej szkole ma służyć stworzeniu warunków, by uczniowie byli aktywnymi i świadomymi partnerami w procesie uczenia się.

            Charakterystycznym atrybutem metody są pionowe suchościeralne tablice, przy których wszyscy uczniowie podzieleni na trzyosobowe grupy pracują w pozycji stojącej. Sześć takich tablic wraz z akcesoriami do sali H02 zakupiono ze środków RFR „Serce” w Kolbuszowej w ramach projektu edukacyjnego.

            Kolejnym etapem projektu była wycieczka uczniów klasy 3B oraz dwóch uczniów klasy 3A do Krakowa (Kraków Medycznie i Matematycznie), która odbyła się w miniony piątek, 6 października 2023 r.

            Zwiedzanie Grodu Kraka rozpoczęło się od dzielnicy Kaziemirz. Przewodnik opowiadał o życiu i tradycji Żydów oraz o ich współistnieniu z Polakami. Z kolei na Wzgórzu Wawelskim można było dowiedzieć się o wielu ciekawych, zaskakujących, a chwilami intrygujących faktach z życia królewskich rodów i dworu. Spacer po krakowskim rynku i placu koło Teatru im. Juliusza Słowackiego był okazją do podziwiania niezwykłej architektury oraz uświadomienia sobie znaczenia kultury w historii Krakowa.

            Podczas wizyty w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP uczestnicy zgłębili tajniki historii pieniądza oraz dowiedzieli się, jak zmieniały się polskie waluty na przestrzeni lat. Niektórzy odważyli się podnieść 12-kilogramową sztabę złota.

            W muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zwiedzający oprowadzeni przez przewodniczkę obejrzeli zaskakującą wystawę poświęconą Tatrom. Złożyły się na nią dzieła trzech artystów:

            - tusze Andrzeja Wróblewskiego z widokami Tatr oraz jego geometryczne abstrakcje,

            - inspirowane estetyką japońską obrazy, pastele i grafiki Leona Wyczółkowskiego,

            - fotografie vintage górskich pejzaży Mieczysława Karłowicza.

            W wycieczce udział wzięła też jako opiekun p. Jadwiga Michalczyk.

            Autorką projektu edukacyjnego, w ramach którego odbyła się wycieczka i jej kierownikiem jest p. Małgorzata Gołębiowska.

                        Dziękujemy RFR „Serce” w Kolbuszowej na czele z jej prezesem, p. Ewą Nowak, za znaczące finansowe wsparcie w/w projektu.

            MG

        • LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW
          • LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW

          • Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu plastycznego "Jeżeli nie stolica, to co?", którzy zaprezentowali mniej znane miejsca w krajach angielsko i niemieckojęzycznych. Pierwsze miejsce w głosowaniu on-line zajęła Emilia Żarkowska z klasy 2E, laureatem drugiego miejsca został Eryk Piórek z klasy 1E, a miejsce na najniższym stopniu podium wywalczyła Amelia Kopeć z klasy 3D. 

        • III Festiwal Sztafet
          • III Festiwal Sztafet


          • Dnia 03.10.2023 r. na stadionie MOSiR w Stalowej Woli na zakończenie cyklu zawodów lekkoatletycznych przeprowadzony został III Festiwal Sztafet. Zawody zgromadziły 52 drużyny w kategorii szkół ponadpodstawowych z całego województwa.

            Pogoda dopisała i uzyskano wiele ciekawych wyników.

        • Julia Stan - Wicemistrzynią Polski
          • Julia Stan - Wicemistrzynią Polski

          • Julia Stan uczennica klasy 2D zdobyła wicemistrzostwo Polski trójek w akrobatyce sportowej w Tauron Mistrzostwach Polski rozgrywanych w Mikołowie w dniach 29.09 - 01.10.2023 r. Za dwa tygodnie będzie startować Mistrzostwach Europy w Warnie. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

        • Bieszczady
          • Bieszczady

          • Nowa galeria Bieszczady została dodana do albumu fotograficznego

            Wycieczka edukacyjno - przyrodnicza w Bieszczady. Klasa 2A, 3A i 3B.

            Fot. P. Bujak,

            Film: Maria Błażej (kl.3B)

        • LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W PARKU ETNOGRAFICZNYM
          • LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W PARKU ETNOGRAFICZNYM

          • W dniu 25 września 2023 grupa uczniów klasy 4A brała udział w zajęciach tematycznych w języku angielskim w Parku Etnograficznym w Kolbuszowej. Zwiedzając wiejskie zagrody, licealiści odkrywali lokalne atrakcje i walory „Małej Ojczyzny”. Młodzież zapoznała się z kulturą, tradycjami, stylem życia, rzemiosłem, pracą i ubiorem dwóch grup etnicznych: Lasowiaków i Rzeszowiaków.

            Przed zajęciami w plenerze uczniowie z pomocą nauczyciela języka angielskiego opracowali słowniczek wyrazów związanych z rolnictwem, dawnymi zawodami i rękodziełem oraz przetłumaczyli informacje na temat zabytków kultury ludowej na język angielski. Następnie na Skansenie licealiści wcielili się w przewodników, oprowadzali rówieśników po zagrodach i budynkach wiejskich, prezentowali w języku angielskim informacje na temat obiektów architektury drewnianej oraz nazywali sprzęt
            i inwentarz wiejski, np. studnia z żurawiem, stodoła, obora, kurnik, bróg, maneż, młyn, wiatrak, spichlerz, pasieka, bosaki, siano, plecionkarstwo, pszczelarstwo, bednarstwo, kowalstwo. Dzięki takiemu przedsięwzięciu młodzież miała okazję zapoznać się z wieloma aspektami kultury naszych przodków, wzbogacić słownictwo tematyczne związane
            z rzemiosłem, rękodziełem, rolnictwem w naturalnym w kontekście oraz doskonalić umiejętność opisu różnych obiektów w języku angielskim. Ponadto była to doskonała forma pogłębienia wiedzy o kulturze, zabytkach i historii naszego regionu w naturalnej wiejskiej scenerii. Mimo długiej drogi do Parku Etnograficznego uczniowie wrócili do szkoły pełni pozytywnych wrażeń i doświadczeń z tego typu formy zajęć w języku angielskim w plenerze.

             

            Jagoda Kasak

        • II Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki
          • II Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki

          • W dniu 24.09.2023r. odbył się II Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki w Sokołowie Małopolskim. Uczniowie i absolwenci sekcji strzeleckiej działającej przy Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej zdominowali zawody które zostały rozegrane w trzech kategoriach:

            1. kobiet
            2. mężczyzn
            3. młodzież 13 - 18 lat

            Uczestnicy strzelali z pistoletu i karabinka sportowego w pozycji stojącej i leżącej na odległość 25 metrów (mężczyźni) i 15 metrów (kobiety i młodzież 13-18 lat)

            W kategorii kobiet:

            • 1 miejsce zajęła Wiktoria Plis (absolwentka LO)
            • 2 miejsce zajęła Karolina Suska (absolwentka LO)

            W kategorii mężczyzn:

            • 1 miejsce zajął Zbigniew Dziuba (instruktor strzelectwa sportowego)

            W kategorii młodzież 13-18 lat:

            • 1 miejsce Kaja Salach (klasa 2D)
            • 3 miejsce Weronika Kubiś (klasa 2D)

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

            "Mocna" reprezentacja sekcji strzeleckiej

            Weronika i Kaja - zwyciężczynie kategorii  - młodzież 13 - 18 lat

            W tym gronie można czuć się bezpiecznym

        • Zbiórka materiałów edukacyjnych dla podopiecznych Ośrodka
          • Zbiórka materiałów edukacyjnych dla podopiecznych Ośrodka

          • Serdecznie zapraszamy całą społeczność Liceum Ogólnokształcącego do udziału w zbiórce materiałów edukacyjnych na rzecz pacjentów Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Moczary w Ustrzykach Dolnych. Ośrodek ma filie także w Sanoku, Lesku, Brzozowie oraz Stalowej Woli. Aktualnie wszystkie ośrodki zgłaszają zapotrzebowanie na pomoce edukacyjne oraz wspierające rozwój.
        • Uroczyste odsłonięcie muralu: 8 września 2023 r.
          • Uroczyste odsłonięcie muralu: 8 września 2023 r.

          • W piątek, 8 września br. dokonano uroczystego odsłonięcia muralu upamiętniającego patrona Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej – Janka Bytnara. Na ścianie hali sportowej naszej szkoły absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Michał Szudrawski i Mateusz Rokicki, wg projektu p. Rafała Roskowińskiego, wykonali dzieło przedstawiające Janka Bytnara, jego rodziców, siostrę oraz dramatyczne sceny akcji pod Arsenałem.

            Było to wielkie wydarzenie dla społeczności naszego liceum oraz harcerzy z kolbuszowskiego hufca.

            Po odśpiewaniu i odegraniu hymnu państwowego dyrektor liceum, p. dariusz Fus powitał zaproszonych gości. Nauczycielka i była komendantka szczepu ZHP im. Janka Bytnara działającego przy naszym LO, hm. Genowefa Zdeb opowiedziała o swoich wspomnieniach dotyczących spotkań z "Matulą harcerzy" – Zdzisławą Bytnar, dwudziestu latach działania szczepu i hufca oraz organizacji pierwszych Zlotów Bytnarowskich.

            Harcerze włączyli się w organizację uroczystości: byli członkami pocztu flagowego, zabezpieczyli obstawę medyczną uroczystości, pomogli także w przygotowaniu części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów klasy IIC (przygotowanych przez p. Halinę Wojtyczkę i p. Małgorzatę Miąso). Młodzież zgromadzona wokół ogniska przywołała zarówno chwile radosne: ostatnie przedwojenne wakacje, beztroskie chwile z obozu harcerskiego, jak i bolesne – związane z okupacyjną rzeczywistością.


            Katarzyna Jasztal, Wiersz o kolbuszowskim muralu

            Przyszedł wrzesień pod osłoną mroku,

            miał paletę barw jesiennych w dłoni,

            mural dla Rudego maluje,

            aż wiatr w rękaw chmury łzę uronił:

            tata z mamą zapatrzeni w syna,

            niewiedzący przecież, co go czeka ale pewni,

            że w sercu ma miłość do Boga, Ojczyzny i człowieka.


            Rudy patrzy na rodzinną ziemię,

            zda się zapach Podkarpacia wdycha,

            słucha pieśni harcerskich,

            nim przyjdzie mu pic wino krwi z męki kielicha,

            nim przed aktem Braterstwa i Służby schyla skronie Arsenału mury

            a sam Janek zanurzy się w Ciszę miękką jak nad Kolbuszową chmury.


            Proces tworzenia muralu okiem obiektywu uchwyciła p. Marzanna Salach.


            H.W., M. M., M. G.

        • Plan lekcji
          • Plan lekcji

          • Proszę zapoznać się z opublikowanym na stronie planem lekcji, który będzie obowiązywać od 04.09.2023 r.

            Dariusz Fus

            Dyrektor LO Kolbuszowa

        • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024
          • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

          • Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej informuje, że inauguracja roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w dniu 04 września 2023 r. wg. scenariusza:

            1. 08.00 - Msza Św. w Kolegiacje pw. Wszystkich Świętych
            2. 09.00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - hala widowiskowo - sportowa
            3. 09.30 - Spotkania z wychowawcami
              • 1A - mgr inż. Jadwiga Łakomek - sala nr 33
              • 1B - mgr Małgorzata Celek - sala nr 23
              • 1C - mgr Agnieszka Toczek - sala nr H32
              • 1D - mgr Piotr Bujak - sala nr 32
              • 1E - mgr Marta Pieprzycka - sala nr 27
              • 2A - mgr Jadwiga Kasak - sala nr 24
              • 2B - mgr Aleksandra Kochanowicz - sala nr 11
              • 2C - mgr Halina Wojtyczka - sala nr 22
              • 2D - mgr Alina Wlazło - sala H02
              • 2E - mgr Alina Ziętek - Salwik - sala nr 13
              • 3A - mgr Izabela Syniec - sala nr 34
              • 3B - mgr Monika Kabała - sala nr 37
              • 3C - mgr Zbigniew Fryc - sala nr 31
              • 3D - mgr Kazimierz Mazur - sala nr 14
              • 4A - mgr Anna Rożnowska  - sala nr 21
              • 4B - dr Adam Kozubal - sala nr 12
              • 4C - mgr Magdalena Maziarz - sala nr 25

            mgr inż. Dariusz Fus

            Dyrektor LO Kolbuszowa

        • W Kraju Kwitnącej Wiśni
          • W Kraju Kwitnącej Wiśni

          • W naszej bibliotece odbyło się spotkanie czytelnicze, które zostało poświęcone egzotycznemu tematowi. Rozmawialiśmy o książkach związanych z kulturą, historią i sztuką Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednak aby wczuć się w klimat biblioteka szkolna została udekorowana kwiatami i ozdobami w stylu japońskim.