• LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W PARKU ETNOGRAFICZNYM

• W dniu 25 września 2023 grupa uczniów klasy 4A brała udział w zajęciach tematycznych w języku angielskim w Parku Etnograficznym w Kolbuszowej. Zwiedzając wiejskie zagrody, licealiści odkrywali lokalne atrakcje i walory „Małej Ojczyzny”. Młodzież zapoznała się z kulturą, tradycjami, stylem życia, rzemiosłem, pracą i ubiorem dwóch grup etnicznych: Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Przed zajęciami w plenerze uczniowie z pomocą nauczyciela języka angielskiego opracowali słowniczek wyrazów związanych z rolnictwem, dawnymi zawodami i rękodziełem oraz przetłumaczyli informacje na temat zabytków kultury ludowej na język angielski. Następnie na Skansenie licealiści wcielili się w przewodników, oprowadzali rówieśników po zagrodach i budynkach wiejskich, prezentowali w języku angielskim informacje na temat obiektów architektury drewnianej oraz nazywali sprzęt
            i inwentarz wiejski, np. studnia z żurawiem, stodoła, obora, kurnik, bróg, maneż, młyn, wiatrak, spichlerz, pasieka, bosaki, siano, plecionkarstwo, pszczelarstwo, bednarstwo, kowalstwo. Dzięki takiemu przedsięwzięciu młodzież miała okazję zapoznać się z wieloma aspektami kultury naszych przodków, wzbogacić słownictwo tematyczne związane
            z rzemiosłem, rękodziełem, rolnictwem w naturalnym w kontekście oraz doskonalić umiejętność opisu różnych obiektów w języku angielskim. Ponadto była to doskonała forma pogłębienia wiedzy o kulturze, zabytkach i historii naszego regionu w naturalnej wiejskiej scenerii. Mimo długiej drogi do Parku Etnograficznego uczniowie wrócili do szkoły pełni pozytywnych wrażeń i doświadczeń z tego typu formy zajęć w języku angielskim w plenerze.

Jagoda Kasak

• II Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki

• W dniu 24.09.2023r. odbył się II Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki w Sokołowie Małopolskim. Uczniowie i absolwenci sekcji strzeleckiej działającej przy Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej zdominowali zawody które zostały rozegrane w trzech kategoriach:

1. kobiet
            2. mężczyzn
            3. młodzież 13 - 18 lat

Uczestnicy strzelali z pistoletu i karabinka sportowego w pozycji stojącej i leżącej na odległość 25 metrów (mężczyźni) i 15 metrów (kobiety i młodzież 13-18 lat)

W kategorii kobiet:

• 1 miejsce zajęła Wiktoria Plis (absolwentka LO)
            • 2 miejsce zajęła Karolina Suska (absolwentka LO)

W kategorii mężczyzn:

• 1 miejsce zajął Zbigniew Dziuba (instruktor strzelectwa sportowego)

W kategorii młodzież 13-18 lat:

• 1 miejsce Kaja Salach (klasa 2D)
            • 3 miejsce Weronika Kubiś (klasa 2D)

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

"Mocna" reprezentacja sekcji strzeleckiej

Weronika i Kaja - zwyciężczynie kategorii  - młodzież 13 - 18 lat

W tym gronie można czuć się bezpiecznym

• Zbiórka materiałów edukacyjnych dla podopiecznych Ośrodka

• Serdecznie zapraszamy całą społeczność Liceum Ogólnokształcącego do udziału w zbiórce materiałów edukacyjnych na rzecz pacjentów Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Moczary w Ustrzykach Dolnych. Ośrodek ma filie także w Sanoku, Lesku, Brzozowie oraz Stalowej Woli. Aktualnie wszystkie ośrodki zgłaszają zapotrzebowanie na pomoce edukacyjne oraz wspierające rozwój.
        • Uroczyste odsłonięcie muralu: 8 września 2023 r.

• W piątek, 8 września br. dokonano uroczystego odsłonięcia muralu upamiętniającego patrona Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej – Janka Bytnara. Na ścianie hali sportowej naszej szkoły absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Michał Szudrawski i Mateusz Rokicki, wg projektu p. Rafała Roskowińskiego, wykonali dzieło przedstawiające Janka Bytnara, jego rodziców, siostrę oraz dramatyczne sceny akcji pod Arsenałem.

Było to wielkie wydarzenie dla społeczności naszego liceum oraz harcerzy z kolbuszowskiego hufca.

Po odśpiewaniu i odegraniu hymnu państwowego dyrektor liceum, p. dariusz Fus powitał zaproszonych gości. Nauczycielka i była komendantka szczepu ZHP im. Janka Bytnara działającego przy naszym LO, hm. Genowefa Zdeb opowiedziała o swoich wspomnieniach dotyczących spotkań z "Matulą harcerzy" – Zdzisławą Bytnar, dwudziestu latach działania szczepu i hufca oraz organizacji pierwszych Zlotów Bytnarowskich.

Harcerze włączyli się w organizację uroczystości: byli członkami pocztu flagowego, zabezpieczyli obstawę medyczną uroczystości, pomogli także w przygotowaniu części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów klasy IIC (przygotowanych przez p. Halinę Wojtyczkę i p. Małgorzatę Miąso). Młodzież zgromadzona wokół ogniska przywołała zarówno chwile radosne: ostatnie przedwojenne wakacje, beztroskie chwile z obozu harcerskiego, jak i bolesne – związane z okupacyjną rzeczywistością.

Katarzyna Jasztal, Wiersz o kolbuszowskim muralu

Przyszedł wrzesień pod osłoną mroku,

miał paletę barw jesiennych w dłoni,

mural dla Rudego maluje,

aż wiatr w rękaw chmury łzę uronił:

tata z mamą zapatrzeni w syna,

niewiedzący przecież, co go czeka ale pewni,

że w sercu ma miłość do Boga, Ojczyzny i człowieka.

Rudy patrzy na rodzinną ziemię,

zda się zapach Podkarpacia wdycha,

słucha pieśni harcerskich,

nim przyjdzie mu pic wino krwi z męki kielicha,

nim przed aktem Braterstwa i Służby schyla skronie Arsenału mury

a sam Janek zanurzy się w Ciszę miękką jak nad Kolbuszową chmury.

Proces tworzenia muralu okiem obiektywu uchwyciła p. Marzanna Salach.

H.W., M. M., M. G.