Aktualności
OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA z języka angielskiego
- W 43. edycji OLIMPIADY WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA z języka angielskiego, która została przeprowadzona w naszej szkole w dniu 09 kwietnia 2025, udział wzięło 22 uczniów. Wyniki prezentują się następująco:
Klasa 1a w Krakowie na tropie sztuki i architektury barokowej i renesansowej
- 5
Celem naszej wyprawy (we wtorek, 24 czerwca 2025 r.) było odkrywanie piękna ukrytego w kamieniu, drewnie i płótnie – poznanie w sztuce i architekturze m.in. stylu barokowego oraz renesansowego. Była to wyjątkowa, interdyscyplinarna lekcja języka polskiego, historii, historii sztuki oraz historii matematyki – opowieść o tym, jak wielkie idee i talenty przenikają się ponad czasem.
Podróż rozpoczęliśmy w murach Collegium Maius, najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie czuć oddech wieków i obecność tych, którzy poszukiwali wiedzy i prawdy. Potem zatrzymaliśmy się w Kościele św. Anny, gdzie barokowe zdobienia opowiadały o potędze wyobraźni i ludzkiego ducha.
Najsilniejsze wrażenie wywarło na nas otwarcie ołtarza w Kościele Mariackim i historia jego twórcy – Wita Stwosza, artysty, którego dzieło po dziś dzień wzbudza zachwyt i zadumę. Każdy detal tej rzeźbiarskiej opowieści mówi o cierpieniu, nadziei i pragnieniu zostawienia po sobie śladu.
W Sukiennicach podziwialiśmy największe dzieła polskich mistrzów pędzla. Szczególnie poruszyły nas „Bitwa pod Racławicami” i „Hołd Pruski” autorstwa Jana Matejki – obrazy pełne dynamiki i patriotyzmu, które w niezwykły sposób przenoszą widza w czasy wielkich wydarzeń historycznych.
Szczególnym momentem był spacer rozświetlonymi słońcem Plantami i chwila wytchnienia na ławeczce obok dwóch wybitnych polskich matematyków: Stefana Banacha, samouka, którego idee zmieniły oblicze matematyki, oraz Ottona Nikodyma, nauczyciela matematyki w IV gimnazjum w Krakowie. Poznaliśmy historię powstania tej ławeczki i ludzi, których życie i pasja są dowodem na to, że wielkość może narodzić się z codziennej pracy i skromności.
Zwieńczeniem naszej podróży było wejście na Wzgórze Wawelskie. Zwiedziliśmy Katedrę, miejsce koronacji królów Polski, oraz wysłuchaliśmy opowieści o najcenniejszych w Europie arrasach. Odwiedziliśmy Dzwon Zygmunta, którego dźwięk przez stulecia jednoczył Polaków, oraz królewskie groby – świadectwo wielkości i burzliwych dziejów naszej ojczyzny.
Była to podróż, która pokazała nam, że historia to nie tylko daty, a sztuka to coś więcej niż piękne formy. To opowieść o ludziach, ideach i wartościach, które trwają mimo upływu czasu.
Na tę niezwykłą wyprawę wyruszyliśmy razem z naszą polonistką, p. Aliną Ziętek-Salwik, wychowawczynią, p. Małgorzatą Gołębiowską, oraz panią przewodnik, która w sugestywny sposób dzieliła się z nami opowieściami o Krakowie.
Kraków to naprawdę wyjątkowe miejsce – pełne historii, piękna i myśli, które zostają z nami na zawsze.
- Alina Ziętek-Salwik
- Małgorzata Gołębiowska
XX Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”
W tegorocznej XX jubileuszowej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” wzięło udział ponad 6 tys. uczniów reprezentujących ponad 400 szkół z całego kraju. Tym samym był to największy projekt edukacji europejskiej w Polsce i prawdopodobnie jeden z największych w całej Unii Europejskiej. W projekcie tym wzięli udział również nasi uczniowie Emilia Kowalczyk i Albert Błędniak. Gratulujemy im wyników. Emilka uzyskała wyróżniające wyniki na etapie okręgowym. Natomiast Albert awansował do etapu 3. i uzyskał tytułu finalisty.
Żegnamy ks. Jana Chmurę
Żegnamy ks. Janusza Kurasza
Wycieczka do Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.
W dniu 18 czerwca 2025 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania im. Heleny z Reyów księżnej Jabłonowskiej, gdzie mieli możliwość zwiedzenia Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci znajdującej się w Pustkowie.
BREAKING BARRIERS WITH ENGLISH - druga edycja
To już druga edycja naszego projektu skierowana do 50 uczniów klas drugich i trzecich oraz laureatów konkursów powiatowych organizowanych przez naszą szkołę tj. „Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych – USA” oraz „Mistrz Języka Angielskiego”.
W tej edycji przełamywaliśmy bariery kulturowe poprzez poszerzanie wiedzy na temat krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa.
Most zbudowany z chwil
- Wspomnienie włoskiej wymiany (by Emilia Żarkowska, 3e)
Bella Italia
- W dniach 23 – 29 maja 2025 r. grupa 12 uczennic Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej uczestniczyła w wizycie partnerskiej w ramach projektu Erasmus+ „The language portrait of the sustainable environment” w Carsoli we Włoszech.
Wizyta Erasmus+ do Carsoli, maj 2025
Nowa galeria Wizyta Erasmus+ do Carsoli, maj 2025 została dodana do albumu fotograficznego
15
Szkolny Przegląd Talentów - Turniej Łuczniczy - Piknik 2025
W miniony wtorek (3 czerwca 2025 r.) po raz kolejny w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie – Szkolny Przegląd Talentów, które zgromadziło uczniów, nauczycieli oraz rodziców w jednej, pełnej radości atmosferze. Mimo deszczowej pogody, na parkiecie hali widowiskowo-sportowej panowała niesamowita energia i entuzjazm.
Uczniowie zaprezentowali różnorodne talenty, w tym wokalne występy, grę na instrumentach, rysunki, fotografie, szkice oraz rękodzieło, takie jak dzierganie.
Dyrektor szkoły wręczył nagrody wszystkim, którzy odważyli się pokazać swoje pasje, co dodatkowo podkreśliło znaczenie talentu i kreatywności w naszej społeczności.
Równocześnie, nauczyciele wychowania fizycznego, p. Alina Wlazło i p. Zbigniew Fryc, zorganizowali emocjonujący turniej łuczniczy dla naszych licealistów. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w tej wymagającej dyscyplinie, a rywalizacja przebiegała w duchu fair play.
Rodzice również włączyli się w organizację wydarzenia, przygotowując piknik, w którym domiowały świeże owoce i kiełbaski z grilla. Dzięki ich zaangażowaniu, atmosfera była jeszcze bardziej przyjemna, a wspólne biesiadowanie stało się doskonałym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia.
Szkolny Przegląd Talentów to nie tylko okazja do zaprezentowania swoich umiejętności, ale także sposób na zacieśnianie więzi w naszej szkolnej społeczności. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie – razem tworzymy wspaniałe miejsce do nauki i rozwoju!
- Małgorzata Gołębiowska, koordynator Szkolnego Przeglądu Talentów
Nowa galeria Szkolny Przegląd Talentów 2025 została dodana do albumu fotograficznego
Fot. Anita Vesely Fot. Tymoteusz Maciąg
12
Archiwum Aktualności