• Szkoła wierna wartościom

• Kolbuszowskie LO im. Janka Bytnara – szkoła wierna wartościom

Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej to najbardziej znacząca placówka oświaty na terenie powiatu kolbuszowskiego. Wykształciła pokolenia młodzieży w duchu wierności najwyższym wartościom. Tak było od początku szkoły i tak jest obecnie, a podkreśla to przyjęcie za patrona szkoły Janka Bytnara oraz zawołanie „Juventus semper fidelis”.

Szkoła wierności ideałom

Janek Bytnar „Rudy”, kolbuszowianin z urodzenia, harcmistrz, bojownik Szarych Szeregów, żołnierz i podporucznik Armii Krajowej. Był inicjatorem i wykonawcą głośnych akcji małego sabotażu organizacji „Wawer”, bohater książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Aresztowany w nocy z 22 na 23 marca 1943 roku, został odbity w słynnej Akcji pod Arsenałem (26 marca) przez kolegów. Janek Bytnar zmarł 30 marca 1943 r. w wyniku obrażeń zadanych mu przez gestapo podczas przesłuchań.

Pozostał jednak symbolem wierności najwyższym ideałom, odwagi i niezłomności. W liście Marii Franczyk do Barbary Wachowicz czytamy:Tak często myślę o nich. Wspaniali są ci chłopcy z Szarych i Szeregów. W czym tkwi ich fenomen? Wierność sobie. Lojalność wobec kolegów. Patriotyzm. Godność i honor. Poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Jak to dobrze, że mamy takie ideały, do których możemy dążyć... Tak wiele jeszcze mamy do zrobienia.

Nim podjęto decyzję o wyborze imienia, przy liceum prężnie działał już Szczep Związku Harcerstwa Polskiego im. Janka Bytnara, nad którym pieczę sprawowały mgr Genowefa Zdeb, nauczycielka geografii i mgr Małgorzata Miąso, nauczycielka historii. Każdego roku jeździli do Warszawy na „Rajd Arsenał”.

.

Od 27 marca 1982 r. kolbuszowskie Liceum nosi jego imię

Honorowi goście, grono pedagogiczne i uczniowie w czasie uroczystości nadania imienia Liceum. Od lewej: dyrektor LO mgr Karol Grodecki, Zdzisława Bytnarowa, Eugenia Maciągowa i Edward Krymski.

Pod Arsenałem: Od lewej: mam Janka, dh. Kamińska, dh. Stanisław Sieradzki „Świst”. Rok 1987.

Kilka razy przyjeżdżała do Kolbuszowej matka Janka - Zdzisława Bytnarowa. Podczas uroczystego wręczania sztandaru szkole, w 23 kwietnia 1988 roku wraz z Nią przyjechali dwaj koledzy Janka z Szarych Szeregów Stanisław Sieradzki ps. „Świst” i Zbigniew Kacprzak oraz znana literatka Barbara Wachowicz, która napisała książkę o harcerzach Szarych Szeregów. Ona także jest autorką wielu artykułów prasowych, w których podkreślała pielęgnowanie i rozwijanie wartości najwyższych wśród kolbuszowskiej młodzieży.

Na zdjęciu: pierwszy gwóźdź w drzewce sztandaru wbija matka Janka, Zdzisława Bytnarowa, przez harcerzy nazywana Matulą.

Hymn Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara wywodzi się wprost z hymnu drużyn bytnarowskich.:

Hymn szkoły:

Gdy pod szkoły kochanej sztandarem
          Idziem w życie – uczniowska wiara
          Złożyć z pracy Ojczyźnie ofiarę,
          A prowadzi nas imię Bytnara.

Więc ucz się, pracuj,  prawdzie służ,
          W wysiłku woli mocnym trwaj
          I przetrwaj każdą ze swych burz,
          By żył nasz ukochany kraj.

Nie przeminie wspomnienie marcowe,
          Co się w mury wryło Arsenału,
          Co krzepiącym przebiło się słowem
          Przez czerń swastyk wśród ognia wystrzałów.

Nam przyszło tworzyć jasne dni
          Nauką, twardą pracą rąk,
          Spokojnie w przyszłość będziem szli,
          Aż świat w braterski złączym krąg