Nowa galeria Pożegnanie uczniów klas czwartych została dodana do albumu fotograficznego
Akademia przygotowana przez klasę 3C pod opieką wychowawcy p. Magdaleny Baran. Fot.: Marta Guzior i Wiktoria Stępień
Nowa galeria Pożegnanie uczniów klas czwartych została dodana do albumu fotograficznego
Akademia przygotowana przez klasę 3C pod opieką wychowawcy p. Magdaleny Baran. Fot.: Marta Guzior i Wiktoria Stępień
Gratulujemy Mateuszowi Bańce kolejnego tytuł laureata - 3 miejsce w eliminacjach centralnych VIII Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie w Białymstoku.
Zawody odbyły się 15 kwietnia 2023 r., obejmowały 3 części. Mateusz uzyskał bardzo dobre wyniki z testu pisemnego z całość materiału nauczania wiedzy o społeczeństwie jak i ze szczegółowych zagadnień na temat instytucji i ważniejszych organów UE. Zwycięsko wyszedł również z rozgrywki ustnej – w bieżącym roku, po dłuższej przerwie z powodu pandemii, powrócono do Quizu , w którym na pytania prowadzącego odpowiadało 10. najlepszych zawodników .Wynik dla absolwenta naszego liceum to 10 na 10 punktów do zdobycia.
W ogólnopolskim rankingu liceów 2023 roku, który zorganizowany został przez portal WaszaEdukacja.pl, wzięło udział 1869 liceów. Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej kolejny rok zajmuje wysokie miejsce w rankingu Ogólnopolskim i Wojewódzkim.
Przy tworzeniu rankingu liceów, uwzględnione zostały różnorodne kryteria, aby zapewnić obiektywne i kompleksowe podejście. Na liście znalazły się wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, wyniki z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) z lat 2020-2022
Więcej informacji: https://waszaedukacja.pl/ranking/polska/licea
Uczniowie sekcji strzeleckiej działającej przy LO w Kolbuszowej brali udział w wojewódzkich zawodach "O srebrne muszkiety", które odbyły się 26.04.2023r. w Rymanowie. Drużynę dziewcząt reprezentowały: Karolina Suska (kapitan), Wiktoria Plis oraz Kaja Salach. Drużynę chłopców reprezentowali Piotr Wawrzonek (kapitan), Kacper Szamraj oraz Paweł Rydzy. Uczniowie w kategorii dziewcząt oraz chłopców zajęli drugie miejsca. Trenerem sekcji strzeleckiej jest kierownik strzelnicy p. Zbigniew Dziuba.
Gratulujemy!
Dnia 20 kwietnia 2023r. LO w Kolbuszowej oraz w SP nr 1 w Kolbuszowej zorganizowały wspólnie XII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”. Tegoroczna edycja odbyła się w LO w Kolbuszowej. Do konkursu przystąpiło 45 uczniów z 9 szkół powiatu kolbuszowskiego.
Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej w Raniżowie, Szkoły Podstawowej w Widełce, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej, Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej, Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej, Szkoły Podstawowej w Niwiskach, Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni oraz Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Patronat honorowy sprawowali:
Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś oraz Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba. Patronat medialny objął Tygodnik Regionalny „Korso Kolbuszowskie”.
Tuż po godzinie 10.00 odbyło się oficjalne rozpoczęcie konkursu w obecności dyrektorów szkół organizujących to przedsięwzięcie czyli dyrektora LO w Kolbuszowej Pana Dariusza Fusa orz dyrektora SP nr 1 w Kolbuszowej Pani Doroty Rabczak. W swoich krótkich przemówieniach organizatorzy dopingowali uczniów do wysiłku. Następnie o godzinie 10.20 uczestnicy konkursu rozpoczęli rozwiązywać test, który zawierał pytania zamknięte i otwarte oraz dłuższą wypowiedź pisemną. Test składał się z 2 części: gramatyczno-leksykalnej w języku niemieckim oraz części sprawdzającej wiedzę dotyczącą geografii i kultury Austrii w języku polskim.
O godzinie 11.25 jury przystąpiło do oceny prac. W czasie przerwy oczekując na wyniki uczniowie spożywali poczęstunek, integrowali się i relacjonowali własne wrażenia po napisaniu testu oglądając przygotowany wcześniej repertuar filmowy, prezentacje i krótkie filmiki przygotowane przez uczniów szkół LO w Kolbuszowej. Po podsumowaniu wyników postanowiono przyznać następujące nagrody w dwóch kategoriach:
Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych
I miejsce: Magdalena Matejek - SP nr 1 w Kolbuszowej
II miejsce: Eryk Piórek - SP nr 1 w Kolbuszowej
III miejsce: Piotr Kret - SP nr 2 w Kolbuszowej i Michał Sudoł - SP w Raniżowie
Wyróżnienia : Karolina Strychalska – SP w Niwiskach, Milena Wąsik - SP w Kolbuszowej Górnej, Kacper Liszcz – SP w Widełce
Zwycięzcy w kategorii szkół ponadpodstawowych
I miejsce: Julia Rachwał - LO w Kolbuszowej
II miejsce: Milena Kusak i Emilia Stan - LO w Kolbuszowej
III miejsce: Kinga Olszowy - LO w Kolbuszowej
Wyróżnienia: Maciej Sudoł z LO w Kolbuszowej, Julia Dziechciarz – LO w Kolbuszowej, Wioletta Białek z ZST w Kolbuszowej oraz Weronika Fitał z ZSA-E w Weryni
XII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego został sfinalizowany uroczystym ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Nagrody główne to przenośne głośniki, słuchawki, pendrive'y, myszki bezprzewodowe, notatniki oraz inne materiały i gadżety związane z krajami niemieckojęzycznymi: książki o geografii, kulturze, polityce i historii poszczególnych krajów niemieckojęzycznych, czapki, pocztówki, kalendarze, breloczki, magnesy, długopisy itp. Te liczne i cenne nagrody zawdzięczamy również naszym sponsorom, a wśród nich znajdują się: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Ambasada Szwajcarii oraz Piekarnia i Cukiernia WM-ka Witold Węgrzyn. Bardzo dziękujemy za wsparcie.
Wszystkimuczestnikom dziękujemy za udział, gratulujemy sukcesó i zachęcamy do spróbowania swoich sił w zmaganiach językowych w kolejnej edycji konkursu!
Koordynatorzy: Izabela Syniec, Elżbieta Czerepkowska (LO Kolbuszowa) oraz Teresa Rząsa (SP nr 1 w Kolbuszowej)
W dniu 21 kwietnia 2023 r. świętowaliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Z tej okazji został zorganizowany Szkolny Konkurs Ekologiczny „Daj drugie życie – nie wyrzucaj”, którego celem było stworzenie pracy ze zużytej, niepotrzebnej, przeznaczonej do wyrzucenia rzeczy i nadanie jej nowej funkcjonalności. Uczniowie oraz nauczyciele szkoły zagłosowali na najbardziej kreatywne pomysły za pomocą kodu QR. Przeważającą liczbą głosów wygrała praca ucznia z klasy 1C Kamila Wolana, który z kapsli po napojach wykonał wycieraczkę do butów. Bardzo ciekawe okazały się również prace uczennicy z klasy 1A Martyny Margańskiej, która stworzyła osłonkę na doniczkę z butelki dzierganą szydełkiem oraz wazon z plastikowych zakrętek pomalowany na złoto. Gratulujemy kreatywności zwycięzcom konkursu. Odbiór dyplomów i upominków odbędzie się w piątek na akademii pożegnania klas czwartych.
Podczas wystawy prac odbył się kiermasz charytatywny na wsparcie organizacji ekologicznej World Wide Fund for Nature. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Na kiermaszu można było zakupić pyszne ciastka, brownie, muffiny i cinnamon rolls przygotowane przez uczennice z klasy 1B. Dzięki hojności naszych uczniów i nauczycieli udało się zebrać kwotę 560 zł na ratowanie naszej pięknej przyrody.
W tym dniu na długiej przerwie został również rozstrzygnięty QUIZ EKOLOGICZNY. Klasa 1E wykazała się największą wiedzą ekologiczną i wygra kartę free (dzień bez pytania) do wykorzystania w wybranym przez siebie dniu.
W tak ważnym dniu dla Ziemi nie mogliśmy zapomnieć o zatroszczeniu się o nasz kawałek planety. Podczas wybranych zajęć WF oraz biologii uczniowie udali się na sprzątanie terenu szkoły i wokół szkoły oraz posegregowali śmieci ze śmietników szkolnych, aby sprawdzić czy społeczność naszej szkoły prawidłowo stosują się do zaleceń segregacji.
Patryk Augustyn z kl. 4B został finalistą ogólnopolskiego konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym roku nie udało się zdobyć indeksu, ale pozostało doświadczenie i przyjemność z udziału w finale konkursu. Dwudniowy pobyt w Krakowie był nagroda za trud włożony w zdobywanie wiedzy o tej najstarszej polskiej uczelni.
W czasie wędrówki po starej części Krakowa odwiedziliśmy dziedziniec najstarsze części Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Maius, a na Rynku zwiedziliśmy galerię obrazów w Sukiennicach, potem odwiedziliśmy Pawilon Józefa Czapskiego i wreszcie w Domu Jana Matejki mogliśmy zobaczyć w jakich warunkach żył i pracował nasz wielki malarz. Pozostaje nadzieja, że wiadomości te będą pomocne w czasie tegorocznej matury i przyczynią się do jak najlepszego wyniku.
/azs/
W marcu bieżącego roku, rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło Filmowe. Inicjatorkami tego projektu są pani Marta Pieprzycka i Agnieszka Bałchan. Celem SZKF jest rozwijanie zainteresowań sztuką filmową oraz zdobycie praktycznych umiejętności. W ramach tych spotań udało się nam zaprosić panią Magdalenę Małaczyńską, fotografika z Kolbuszowej. Jej prace zostały docenione przez międzynarodowe gremia. Jedno ze zdjęć znalazło się w trzydziestce najlepszych prac konkursu Jazz World Photo (w sumie przysłano 131 zdjęć z 30 krajów świata).
W dniach 18-19 kwietnia 2023 r. odbyła się wycieczka do Warszawy uczniów z klasy 1e i 1b. Stolica naszego kraju to wyjątkowe miejsce, zapewniające olbrzymią moc atrakcji w zależności od upodobań. Tym razem można było poznać miejskie walory historyczno-przyrodniczo-krajobrazowe.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Świat Iluzji a także Centrum Nauki Kopernik. Mieli też okazję zobaczyć panoramę miasta z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Dzień drugi rozpoczął się od wizyty w Ogrodzie Botanicznym na terenie Łazienek Królewskich, w którym szczególnie imponujące były szklarnie z roślinnością tropikalną. Następnie odbyły się zajęcia w Pałacu na Wodzie, Pałacu Myślewickim a popołudniu w Pałacu w Wilanowie .
Organizatorami wycieczki był Pan Krzysztof Jaśkiewicz i Pani Aleksandra Kochanowicz a opiekunami Pan Piotr Bujak i Zbigniew Dziuba.
W myśl tego znanego powiedzenia, w roku 2019 grupa naszych uczniów odwiedziła zaprzyjaźnioną szkołę w mieście Mátészalka na Węgrzech. Rewizyta uczniów z Węgier miała nastąpić rok później, ale uniemożliwiła to pandemia Covid 19. Jednakże w ubiegły poniedziałek, 17 kwietnia 2023, pięćdziesięciu trzech uczniów z Węgier, wraz z opiekunami, odwiedziło naszą szkołę.
Dwa tygodnie wcześniej grupa chętnych uczniów z naszego liceum nawiązała kontakt mailowy z węgierskimi kolegami, aby nieco lepiej się poznać. Zaraz po przyjeździe uczniowie Ci zaopiekowali się gośćmi i pokazali im naszą szkołę. Po obiedzie uczniowie węgierscy wraz z opiekunami zwiedzili kolbuszowski skansen, gdzie, między innymi, mieli okazję zobaczyć dawną szkołę i poczuć atmosferę nauki w tamtych czasach. Po południu goście obejrzeli prezentację przedstawiającą informacje o Polsce, naszym regionie i naszym liceum. Mieli za zadanie uważnie słuchać, ponieważ po prezentacji czekał ich sprawdzian w postaci quizu KAHOOT sprawdzającego ich wiedzę na ten temat. Poradzili sobie całkiem dobrze, a zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymali drobne upominki. Wieczorem natomiast rozpoczęła się wspólna zabawa podczas dyskoteki szkolnej, gdzie nastąpiła dalsza integracja. Drugi dzień pobytu naszych gości rozpoczęliśmy od wizyty na strzelnicy. Wszyscy byli bardzo podekscytowani próbując strzelania z łuku i wiatrówek. Następnie odbyliśmy krótki spacer po naszym mieście zakończony wizytą w kilku sklepach. Po obiedzie grupa wyruszyła w drogę powrotną na Węgry.
W imieniu dyrektorów naszej szkoły oraz koordynatorów wizyty chciałabym podziękować Fundacji „Serce”, Starostwu Powiatowemu w Kolbuszowej oraz Radzie Rodziców przy LO w Kolbuszowej za wsparcie finansowe pobytu grupy z Węgier oraz dyrektorom i pracownikom ZSAiE w Weryni za przygotowanie posiłków.
Szczególnie serdecznie dziękujemy naszym uczniom, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w realizacji tego przedsięwzięcia, a zwłaszcza opiekunom grupy węgierskiej i tym, którzy przygotowali dla nich przepyszne słodkości. Mamy nadzieję, że przynajmniej niektórzy z Was będą utrzymywać kontakt z kolegami z Mátészalka, a w przyszłości będą mieli okazję odwiedzić ich szkołę. Zakładamy, że nasza współpraca z Esze Tamás Gimnázium będzie się nadal rozwijać i dawać możliwość spotkań uczniom z obu stron.
Jadwiga Łakomek
W finale XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” wzięło udział prawie 700 uczniów z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Płaza (4a), która zdobyła indeks tej prestiżowej uczelni.
Martyna Płaza uzyskała tytuł Laureata III stopnia i ma prawo wyboru studiowania na większości oferowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą kierunków. Laureatka jest zwolniona z postępowania kwalifikacyjnego uzyskując maksymalną wartość wskaźnika rekrutacyjnego w kwalifikacji.
Sukces uczennicy jest efektem jej determinacji i długotrwałej pracy pod opieką nauczycielki matematyki, p. Małgorzaty Gołębiowskiej.
Mimo zakończenia tegorocznych zmagań olimpijskich i konkursowych, Martyna nadal pracuje nad rozwiązywaniem zawiłych matematycznych problemów w myśl słów „Im lepiej zna się świat, tym bardziej rośnie w nas poczucie jego nieznajomości”. /Ryszard Kapuściński/
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
MG
Zapraszam do udziału w Konkursie Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich, który odbędzie się w formie on-line w dniu 27 kwietnia 2023 r.
Uczniów uzdolnionych plastycznie zachęcam do udziału w konkursie „Pays francophones à l’affiche”, którego celem jest przestawienie jednego z krajów frankofońskim w formie plakatowej.
Szczegóły w regulaminie
M. Baran
Regulamin
1. Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.
2. Celem konkursu jest:
- promowanie i motywowanie do nauki języka francuskiego,
- upowszechnianie wiedzy na temat Frankofonii oraz kultury, geografii krajów francuskojęzycznych,
- krzewienie tolerancji wobec innych kultur,
- kształcenie umiejętności wyszukiwania i przetwarzania informacji.
3. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych z Województwa Podkarpackiego.
Zgłoszenia uczniów: do dnia 21.04.2023 r. na adres mailowy magdalena.baran@lokolbuszowa.pl
Podając:
4. Uwaga: w konkursie mogą brać udział wyłącznie uczniowie, którzy uczyli się języka francuskiego w szkole podstawowej i/lub liceum i nie mieszkali we Francji lub innym kraju frankofońskim.
5. Konkursu odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2023 r., o godz. 12.30. w formie testu on-line
Wyniki konkursu zostaną przesłane do dnia 10 maja 2023 r.
Organizatorzy ufundują dla zdobywców 3 pierwszych miejsc nagrody rzeczowe.
Konkurs ma formę testu w języku polskim oraz krótkiej wypowiedzi w języku francuskim.
Tematyka:
1. Język francuski jego zasięg i status w poszczególnych państwach francuskojęzycznych.
2. Organizacja Frankofonii
3. Francja – symbole, geografia, regiony Francji - ciekawostki turystyczne, tradycje kulinarne, kultura i sztuka, wynalazcy francuscy
4. Kanada i Quebec – geografia, kultura i zabytki, kuchnia, ciekawostki, języki urzędowe
5. Krótka wypowiedź pisemna w języku francuskim (odpowiedzi na pytania sprawdzające umiejętności językowe)
Czas trwania konkursu 45 minut.
Uczniowie klas czwartych
proszeni są o zwrot do biblioteki szkolnej
wypożyczonych książek
i innych materiałów bibliotecznych
do 21.04.2022
Powered by aSc EduPage