Podczas Dni Otwartych młodzież z klas trzecich gimnazjum oraz klas ósmych szkół podstawowych Powiatu Kolbuszowskiego została zapoznana z ofertą edukacyjną Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara.
Od 5 do 8 lutego uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach i warsztatach przygotowanych przez uczniów
i nauczycieli LO.
Uczennice klasy IIc przedstawiły prezentację o zawodach wykonywanych po kierunkach humanistycznych oraz o projektach realizowanych w szkole. Uczniowie, korzystając z aplikacji stosowanych na lekcjach języków obcych w naszym liceum, rozwiązali także interaktywny "Teścik humanisty" oraz interaktywny quiz z wiedzy ogólnej. Ponadto obejrzeli filmik o krajowych i zagranicznych wyjazdach edukacyjnych, finansowanych z projektów unijnych. Projekty w naszym LO - filmik
"Magia matematyki" - pod takim hasłem uczennice z klasy 1b i 1c pod kierunkiem p. Joanny Kozubal prezentowały ciekawostki ze świata królowej nauk, Jajko Kolumba, Tangramy, czy Mandale, można było też złożyć papierową niezwykle ciekawą bryłę z grupy brył toroidalnych - Heksafleksagon.
Uczniowie klasy Ia i IIa przygotowali eksperymenty i pokazy fizyczne dotyczące mechaniki, ciepła, elektrostatyki i magnetyzmu, drgań i fal akustycznych, optyki. Młodsi koledzy mogli nie tylko obejrzeć eksperymenty, ale również w nich uczestniczyć i samodzielnie sprawdzić zachodzące zjawiska.
W ramach Dni Otwartych Szkoły odbyły się też warsztaty biologiczno-chemiczne przygotowane i prowadzone przez uczniów modułu medycznego klasy Ib realizującej w klasie pierwszej innowację "Licealno-akademicka chmura edukacyjna”.
Podczas prowadzonych warsztatów zatytułowanych „Prywatne życie roślin” uczniowie klas VIII szkół podstawowych i Klas III gimnazjum powiatu kolbuszowskiego mieli możliwość innego spojrzenia na pomidora, cebulę, pietruszkę i szpinak, nie tylko jak na dodatki do sałatek i kanapek.
Stanowisko „Szkiełko i oko”- to badanie roślin na poziomie komórkowym, czyli wykonanie własnego preparatu mikroskopowego z miękiszu pomidora i łuski cebuli i dokonanie obserwacji mikroskopowej. Z kolei na stanowisku „Prywatne życie roślin” - „zielona krew roślin” uczniowie mieli okazję dokonać samodzielnej ekstrakcji barwników asymilacyjnych z liści szpinaku.
Podczas warsztatów chemicznych uczniowie, pod opieką nauczyciela i z pomocą uczniów naszej szkoły, mogli poczuć się jak prawdziwi chemicy.
Precyzyjnie małymi kroplami dodawali jony metali do jonów niemetali
otrzymując kolorowe osady trudno rozpuszczalnych soli i wodorotlenków. Z
dokładnością chemika łączyli roztwory o różnej gęstości
otrzymując "barwną tęcze" w probówce.
Na ich oczach wyrastały niesamowite "węże Faraona" A stosując
wywoływacze chemiczne odkrywali "niewidzialne pismo". Wielu uczniów przyznało, że był to dla nich pierwszy kontakt z praktyczną chemią i biologią.
Mamy nadzieję, że Dni Otwarte umożliwiły młodszym uczniom bliższe poznanie naszej szkoły i zachęcą ich do wyboru tej szkoły.
Nauczyciele - opiekunowie DO