• Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta

• W okresie przedświątecznym uczniowie klasy 2B naszego liceum uznali, że bezdomne zwierzęta również zasługują na świętowanie  i dlatego w poniedziałek, 3 kwietnia, zorganizowali kiermasz słodkości, aby zebrać środki na karmę dla podopiecznych lokalnego przytuliska w Kolbuszowej. Każdy kto chciał pomóc mógł zakupić pyszne ciasta, ciasteczka i muffinki, albo po prostu wrzucić do grosik do skarbonki. Dzięki hojności naszych uczniów i nauczycieli udało się zebrać prawie 560 złotych, z czego 538,25 złotych z samego kiermaszu, i za tę kwotę, po konsultacji z p. Grzegorzem Dzimierą, kierownikiem przytuliska,  zamówiono 30 kg karmy suchej dla kotów oraz 20 kg karmy mokrej dla psów i kotów. W środę 5 kwietnia karma została dostarczona do schroniska przez nasze wolontariuszki ze szkolnego koła wyprowadzaczy psów, Wiktorię i Martynę.

Immanuel Kant, słynny niemiecki filozof epoki Oświecenia, powiedział kiedyś : „Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta". Bardzo dawno temu, człowiek oswoił niektóre zwierzęta m.in. psy i koty, sprawiając, że stały się one fizycznie i emocjonalnie od niego zależne. W idealnym świecie wszystkie psy i koty mają domy i godne warunki bytowania, natomiast w tym realnym wokół nas zbyt wielu ludzi uważa, że są to rzeczy, które można trzymać byle gdzie, kopnąć lub uderzyć kiedy się zdenerwują, karmić byle czym, a kiedy się znudzą lub rozmnożą, wyrzucić do lasu lub na ruchliwą ulicę, aby przejeżdżające samochody rozwiązały „problem”. Szczególnie koty są traktowane jak śmieci.

Inicjatywa klasy 2B pokazuje, że naszym uczniom nie jest obojętny los naszych braci, jak mówił o nich święty Franciszek. To dobrze, ponieważ drodzy uczniowie macie ogromną moc sprawczą w swoim własnym domu i miejscu zamieszkania. Zwróćcie uwagę czy Wasze psy mają wygodny kojec i pełną miskę, przekonajcie dorosłych, że bezdomnych zwierząt nie szczuje się psem i nie przegania, tylko zabezpiecza i przekazuje odpowiednim służbom, że każda kotka lub suczka powinna być wysterylizowana, a w przypadku kotów można legalnie i humanitarnie uśpić u weterynarza tzw. „ślepy miot”, zapobiegając bezdomności niechcianych kociąt.

Jeszcze raz bardzo dziękuję klasie 2B oraz kilku uczniom z klasy 2A, którzy spontanicznie włączyli się w akcję. To już druga akcja pomocy w tym roku szkolnym. Przy tej okazji chciałabym również zachęcić do wolontariatu w przytulisku: mamy już 16 wolontariuszy z LO wyprowadzających psy na spacery  i czekamy na następnych.

Serdecznie pozdrawiam

Anna Serafin

• Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi „Daj drugie życie - nie wyrzucaj!”

• Postępująca w dużym tempie degradacja środowiska naturalnego to problem dotyczący nas wszystkich. Ziemia jest naszym wspólnym domem, a kryzys klimatyczny to realny problem, warto więc podjąć choćby niewielkie kroki, żeby zadbać o Planetę.

Z okazji obchodów Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski, nauczyciele biologii oraz klasa 1B zapraszają do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Ekologicznym pt. „Daj drugie życie – nie wyrzucaj!”.