We czwartek, 3 maja br. obchodzono 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak w wielu miastach Polski, tak i w Kolbuszowej uczczono to znaczące wydarzenie historyczne. Oprawę artystyczną tegorocznych uroczystości przygotowali uczniowie naszego liceum.

Konstytucja 3 Maja to historyczne świadectwo, że Polacy potrafili być razem w chwilach trudnych, potrafili zjednoczyć się, by dobro Rzeczypospolitej postawić na najwyższym miejscu.
W Kolbuszowej rocznicowe uroczyści rozpoczęły się o godz. 8:00 pobudką z Orkiestrą Dętą MDK, która przemaszerowała przez rynek i osiedla. Przed Mszą św. poczty sztandarowe oraz delegacje i zaproszeni gości przeszli na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty na obelisku kolbuszowskich strażaków.
O godz. 10:30 uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, strażaków i mieszkańców powiatu kolbuszowskiego przewodniczył w Kolegiacie Kolbuszowskiej pw. Wszystkich Świętych dziekan dekanatu Kolbuszowa-Wschód ks. prał. Kazimierz Osak. O godz. 11:30 uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
W samo południe w MDK rozpoczęła się akademia. Okolicznościowy referat wygłosiła Małgorzata Gołębiowska – wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Montaż słowno-muzyczny wraz z pokazem multimedialnym pt. „Ojczyzna –wolność dana i zadana” w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego przygotowała polonistka Alina Ziętek-Salwik. Scenka przybliżająca sytuację tuż przed podpisaniem konstatacji oraz preambuła do Konstytucji odczytana przez samego „króla” Stanisława Augusta Poniatowskiego rozpoczęła część artystyczną. Była mowa o znaczeniu Konstytucji, zwłaszcza jako symbolu dążenia Polaków do wolności. Wolności odzyskanej znacznie, znacznie później.
Dalsza część akademii nawiązywała do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie pokazu multimedialnego zebrani mogli sobie najpierw przypomnieć Plac Zwycięstwa w Warszawie w 1979 r, kiedy papież Polak, obecnie św. Jan Paweł II uświadomił rodakom wielkość narodu jako tysiącletniej wspólnoty, jego kulturę, tożsamość i wkład z rozwój całej Europy. Potem nastąpiło odwołanie do ubiegłorocznego przemówienia Donalda Trumpa w Warszawie, który mocno akcentował wielkość i dumę narodu polskiego.
Część artystyczną zakończył fragment poematu „Myśląc Ojczyzna” Karola Wojtyły mówiący o ojczyźnie jako wielkim skarbie, który nie pozwala godzić się na słabość, każe iść ku ziemi nowej wypełnionej miłością pokoleń, która przerosła nienawiść. Wrażenie tych pięknych słów potęgowało zdjęcie Kolbuszowej „z lotu ptaka” i utwór Piotra Rubika skomponowany specjalnie ku czci Papieża Polaka, a w Kolbuszowej wykonany na skrzypcach przez Sylwię Gołębiowską (studentkę UMFC w Warszawie).
Spotkanie w MDK zakończyło wręczenie nagród laureatom XXVIII edycji Turnieju Wiedzy o Historii Regionu im. prof. Haliny Dudzińskiej pod hasłem „Kolbuszowianie w drodze do niepodległości 1914-1918”.
[azs]