Czy wiecie, że:
W dniach 8 i 9 czerwca na stadionie w Kolbuszowej odbył się Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Piosenka jest dobra na wszystko". Na festiwalu nie zabrakło też wolontariuszy z LO i zaprzyjaźnionych szkół kolbuszowskich. Dwa dni zmagań uczestników konkursu piosenki starali się umilać i wspierać swoim zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły. To wspaniały sposób na integrację młodych ludzi z całej Polski. Dziękujemy, za to, że mogliśmy być z Wami :)
W ramach zajęć z kółka strzeleckiego w dniu 9.06.2016 r. odwiedziliśmy strzelnicę LOK w Tarnobrzegu.
W piątek, 10 czerwca uczniowie klasy 1C oraz 2D pod opieką pani Małgorzaty Miąso, pani Agnieszki Bałchan oraz pani Wandy Jasińskiej udali się do Muzeum Kultury Ludowej (skansenu) w Kolbuszowej. Lekcje w skansenie rozpoczęły się czytaniem „Chłopów” Władysława Reymonta.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN) to urząd państwowy o uprawnieniach badawczych, edukacyjnych, archiwalnych, śledczych i lustracyjnych. Instytut został powołany 19 stycznia 1999 na mocy ustawy z 18 grudnia 1998 o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
9 czerwca 2016r., w czwartek, w naszej szkole miała miejsce lekcja historii Nie tylko „Kamienie na szaniec” – zaangażowanie młodzieży w walce z okupantem w Inspektoracie Rzeszowskim AK na przykładzie organizacji „Wedeta”. Zajęcia prowadził pan Zenon Fajger z Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie. Uczniowie klas 1c i 2d, w ramach realizowanego projektu pn. „ Jestem stąd. Śladami Janka Bytnara” sponsorowanego przez Regionalną Fundację „Serce”, poznali historię młodych ludzi z Chmielnika k. (Jana Bałdy i Ludwika Nalezińskiego), żołnierzy ugrupowania dywersyjno-propagandowego inspektoratu ZWZ-AK w Rzeszowie, której zadaniem było m.in. zdobywanie informacji, wydawanie i kolportowanie konspiracyjnej gazetki „Na posterunku”.
Grupa teatralna przygotowuje premierę spektaklu na podstawie dramatu „Potępiony za niewiarę” Tirsa de Moliny, znakomitego pisarza hiszpańskiego Złotego Wieku. Utwór, w którym doskonale współistnieją wątki tragiczne i komediowe, powstał około 1625 roku. Efekty wielomiesięcznej pracy będzie można zobaczyć już niebawem.
Premiera spektaklu odbędzie się 24 czerwca o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.
Zapraszamy!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Skansen w Kolbuszowej - klasa 1C i 2D (10.06.2016).
W dniu 10 czerwca, w samo południe uczniowie klasy 1C i 2D wzięli udział w ciekawym wydarzeniu czytelniczym. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pana Jacka Bardana rekord w czytaniu biliśmy na skansenie.
Wyjazd na wakacje to ekscytujące, radosne wydarzenie. Nareszcie można cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Aby podróż była bezpieczna młodzież powinna przestrzegać kilku zasad, które pomogą uniknąć niebezpiecznych przygód
Dzisiaj, 1. czerwca, obchodzimy 101. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego, jednego z najwybitniejszych poetów chrześcijańskich w Polsce.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Czytamy ks. Jana Twardowskiego (01.06.2016).
Miło nam poinformować, że Absolwenci naszej szkoły zostali Akademickimi Mistrzami Polski w piłkę ręczną podczas rozegranego finału tych zawodów w dniu 29.05.2016 r. w Katowicach. Tomasz Durak i Michał Potępa znaleźli się wśród reprezentacji Uniwersytetu Rzeszowskiego i wywalczyli ten tytuł wygrywając w finale z AWF Katowice. Więcej informacji na: https://pl-pl.facebook.com/ampprm/videos/1022016711218023/
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka rowerowa w okolice Kolbuszowej - 1C (30.05.2016).
Jak znaleźć swój cel w życiu, czyli warsztaty z Robertem Janowskim
Dnia 25 maja 2016 r. na rzeszowskim stadionie CWKS odbył się II rzut Korespondencyjnej ligi lekkoatletycznej dla szkół ponadgimnazjalnych. Boisko „Resovia” zgromadziło ponad 450 młodzieży; 35 drużyn rywalizowało w 6 konkurencjach lekkoatletycznych. Warunki pogodowe były bardzo dobre, co pozwoliło reprezentacji kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego w liczbie 14 dziewcząt uzyskać dobre wyniki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasa akademicka URZ.
20 maja 2016 odbyły się kolejne warsztaty Klasy Akademickiej w Pozawydziałowym Zamiejscowym Instytucie Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych URz w Weryni. Zajęcia prowadziła Pani dr Anna Tabęcka- Łonczyńska. Podczas tych warsztatów uczestnicy zostali wprowadzeni w procedurę wykonywania profesjonalnego preparatu mikroskopowego wykorzystywanego podczas badań naukowych w Zakładzie Fizjologii Zwierząt.
Pani dr A. Tabecka- Łonczyńska przedstawiła etapy przygotowania materiału wg S. Zawistowskiego „ Technika histologiczna" 1986
1. POBIERANIE MATERIAŁU
2. UTRWALANIE – zapobiega ono destrukcji tkanek i zachowuje ich strukturę względnie mało zmienioną
3. PŁUKANIE – celem jest usunięcie z kanki resztek utrwalacza i przesycenie jej roztworem ułatwiającym wnikanie substancji używanych do zatapiania
4. ODWADNIANIE – usuwanie z tkanki wody i przesycenie jej roztworem alkoholu o rosnącym stężeniu
5. PRZEPROWADZANIE PRZEZ PŁYNY POŚREDNIE – umieszczenie skrawków w mieszaninie alkoholu z ksylenem, na końcu w samym ksylenie w celu usunięcia alkoholu – prześwietlanie
6. ZATAPIANIE W PARAFINIE
7. KROJENIE SKRAWKÓW NA MIKROTOMIE
8. ODPARAFINOWANIE
9. BARWIENIE – preparatu mikroskopowego.
Uczestnicy warsztatów dokonali realizacji wybranych etapów z procedury wykonywania preparatu mikroskopowego:
1. Obserwacja gotowych preparatów wybranych tkanek zwierzęcych.
2. Krojenie skrawków badawczych zatopionych w parafinie na mikrotomie.
3. Barwienie preparatu mikroskopowego.
Tradycyjnie panowała naukowa atmosfera, a warsztaty zakończyło pamiątkowe zdjęcie.
To już ostatnie warsztaty uczniów klasy 2b z profilu medycznego w ramach Klasy Akademickiej w roku szkolnym 2015/2016.
Opiekun Klasy Akademickiej Krystyna Wilk, nauczyciel biologii
Dnia 20.05.2016 r. w hali sportowej ZSA Rzeszów-Miłocin rozegrano finał wojewódzki w piłce ręcznej dziewcząt.
Powered by aSc EduPage