• Kolbuszowskie Liceum Złotą Europejską Szkołą Praworządności w roku 2022, 2023, 2024
          • Kolbuszowskie Liceum Złotą Europejską Szkołą Praworządności w roku 2022, 2023, 2024

          • "Wysoka Kapituła Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego 

            serdecznie gratuluje zdobycia przez Państwa Placówkę tytułu 

            Złotej Europejskiej Szkoły Praworządności RP 2022r., 2023r. i 2024r."

            Stowarzyszenie Edukacyjno-Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku

             

            XIII Ranking Olimpijski Europejskich Szkół Praworządności RP 2024 roku został ogłoszony podczas etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej 27 kwietnia 2024 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara zajeło wysokie 30 miejsce w Polsce za wyniki Olimpiad Humanistycznych w roku szkolnym 2022/2023. W rankingu uwzględniane są wyniki z 13 Olimpiad Humanistycznych. Mateusz Bańka został podwójnym Laureatem Ogólnopolskich Olimpiad: Wiedzy o Społeczeństwie, Wiedzy o III RP i podwójnym Finalistą Ogólnopolskich Olimpiad: Wiedzy Historycznej i Wiedzy o Unii Europejskiej. Szymon Lewicki został Finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady: Wiedzy o Społeczeństwie. 

            XII Ranking Olimpijski Europejskich Szkół Praworządności RP 2023. 

            Ogólnopolski Ranking Olimpijski Europejskich Szkół Praworządności RP był wcześniej podawany podczas uroczystego Kongresu COPTIOSH, na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Sytuacja w kraju (epidemia koronawirusa) spowodowała, iż w latach 2020-2023 Kongresu COPTIOSH nie było.

            Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara zajeło wysokie 28 miejsce ex aequo w Polsce za wyniki Olimpiad Humanistycznych w roku szkolnym 2021/2022.

            Mateusz Bańka został pięciokrotnym Laureatem Olimpiad Ogólnopolskich: Wiedzy o Spłeczeństwie, Wiedzy o III RP, Wiedzy Historycznej, Wiedzy o Unii Europejskiej, Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Wspoólczesnym. Finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach został Jan Ozimek

            W XI Rankingu Olimpijskim COPTIOSH 2022 Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara zajeło wysokie 46 miejsce ex aequo w Polsce za wyniki Olimpiad Humanistycznych w roku szkolnym 2020/2021 i uzyskało po raz pierwszy tytuł Złotej Europejskiej Szkoły Praworządności RP.

            Opiekę dydaktyczną nad uczniami sprawowały: mgr Halina Wojtyczka, mgr Małgorzata Miąso, mgr Alina Ziętek - Salwik.

            Szkoły, które zajmą miejsca od pierwszego do sto pięćdziesiątego, uzyskują status szkoły platynowej (1 - 10 miejsce), złotej (11 - 50 miejsce), srebrnej (51 - 100 miejsce) lub brązowej (101 - 150 miejsce), mają prawo posługiwać się tym mianem i zamieszczać loga szkoły danej kategorii, jako placówki, w której edukacja społeczna, europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka i/lub historyczna stoi na wysokim poziomie.

            Informacje o Rankingach znajdują się na stronie: 

            https://coptiosh.eu/XIII-Ranking-2024-za-rok-szk-2022-23_1554.html

        • Kolejne sukcesy Szymona Lewickiego w olimpiadach organizowanych przez COPTIOSH
          • Kolejne sukcesy Szymona Lewickiego w olimpiadach organizowanych przez COPTIOSH

          • 20 kwietna 2024 r., w Białymstoku odbył się etap centralny  Olimpiady Wiedzy o III RP.  Szymon został laureatem tego etapu. Dwa tygodnie wcześniej Szymon został finalistą etapu centralnego  Olimpiady  Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.

            Zagwarantował sobie tym samym  możliwość podjęcia studiów na różnych kierunkach kilkunastu uczelni, m.in. Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie w Białymstoku.

            Szymonowi gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym roku szkolnym.

            Opiekunem dydaktycznym Szymona jest Pani Halina Wojtyczka.

        •  Ogólnopolski  Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny
          • Ogólnopolski  Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny


          • Po kilkuletniej przerwie nasi uczniowie powrócili do udziału w Ogólnopolskim  Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym na szczeblu powiatowym który odbył się 25 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Agrotechniczno -Ekonomicznych w Weryni. Powrót był bardzo udany bowiem najlepszym uczestnikiem turnieju została Wiktoria Gąsior z klasy III c, dodatkowo zespół w składzie: Martyna Wilk, Wiktor Trojnacki oraz wspomniana Wiktoria (wszyscy III c) zajął II miejsce.
        • 22 kwietania - Dzień Ziemi
          • 22 kwietania - Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi, coroczne święto obchodzone 22 kwietnia, to okazja, abyśmy zastanowili się nad naszym wpływem na środowisko naturalne i podjęli działania na rzecz ochrony naszej planety. Tegorocznym hasłem obchodów jest: ,,Planeta kontra tworzywa sztuczne’’. Akcja zachęca do sprzątania parków, lasów i otaczającego nas środowiska oraz zbiórki elektroodpadów czy wspólnego sadzenia drzew. Warto pamiętać, że każdy ma wpływ na stan naszej planety i możemy razem uczynić ją lepszym miejscem do życia. Nawet drobne gesty, takie jak np. segregacja śmieci, wyłączanie światła czy oszczędzenie wody mogą pomóc nam chronić naszą planetę.
        • XIII edycja konkursu "Deutsch macht Spaβ" z licznymi sukcesami naszych uczniów
          • XIII edycja konkursu "Deutsch macht Spaβ" z licznymi sukcesami naszych uczniów

          • Dnia 19 kwietnia  2024r. współorganizowaliśmy razem z SP nr 1 w Kolbuszowej XIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”. Do drugiego finałowego etapu konkursu po wcześniejszych eliminacjach szkolnych przystąpiło 30 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu kolbuszowskiego. Byli to uczniowie z 6 szkół: Szkoły Podstawowej w Mazurach, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej, Szkoły Podstawowej w Raniżowie, Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, Zespołu Szkół Agrotechniczno- Ekonomicznych w Weryni  oraz  Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej.           

            Konkurs miał formę testu zawierającego pytania zamknięte i otwarte oraz dłuższą wypowiedż pisemną. Już  o godzinie 9.20 uczestnicy rozpoczęli rozwiązywanie testów dla poszczególnych kategorii, czyli dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Test składał się z 2 części: gramatyczno-leksykalnej  w języku niemieckim oraz części sprawdzającej wiedzę dotyczącą geografii i kultury Niemiec w  języku polskim. Trwał on 60 minut.

            O godzinie 10.30 jury przystąpiło do oceny prac. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą, walka była dość wyrównana, przez co mamy kilka miejsc ex aequo. Po ostatecznym podsumowaniu wyników postanowiono przyznać nagrody w dwóch kategoriach:

            Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych

            I miejsce: Katarzyna Duszkiewicz (SP nr 1 w Kolbuszowej)

            II miejsce: Martyna Wilk (SP nr 1 w Kolbuszowej)

            III miejsce: ex aequo: Emilia Fitał (SP Raniżów) oraz Maja Bełza ( SP nr 1 w Kolbuszowej)

             

            Wyróżnienia :

            Paweł Buczek ( SP Raniżów)

            Magdalena Gil (SP nr 1 w Kolbuszowej)

            Gabriela Ignatyuk  ( SP nr 1 w Kolbuszowej)

             

            Zwycięzcy w kategorii szkół ponadpodstawowych

            I miejsce – Maciej Sudoł z klasy 3b (LO w Kolbuszowej)

            II miejsce – ex aequo: Eryk Piórek i Weronika Kopeć z klasy 1e  (LO w Kolbuszowej)

            III miejsce – Klaudia Maciąg z klasy 1e  (LO w Kolbuszowej)

             

            Wyróżnienia:  

            Szymon Dudziński (ZST w Kolbuszowej)

            Weronika Fitał  (ZSA-E w Weryni)

            Natalia Wdowiak z klasy 2c (LO w Kolbuszowej)

            ex aequo : Amelia Depa z klasy 2b (LO w Kolbuszowej), Aleksandra Garbacka z klasy 3c (LO w Kolbuszowej) Anna Micek z klasy 3b (LO w Kolbuszowej)

             

            XIII  Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego został sfinalizowany uroczystym ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Nagrody główne to przenośne głośniki, lampy do kręcenia filmików, słuchawki, uchwyty selfie stick,  pendrive'y, notatniki oraz inne materiały i gadżety związane z krajami niemieckojęzycznymi: książki o geografii, kulturze, polityce i historii poszczególnych krajów niemieckojęzycznych, pocztówki, kalendarze, breloczki, magnesy, gumki, długopisy i ołówki itp.  Te liczne i cenne nagrody zawdzięczamy naszym sponsorom, a wśród nich znajdują się: Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej, które obchodzi w obecnym roku 25-lecie Powiatu Kolbuszowskiego i przyznało nam z okazji tego jubileuszu bardzo cenne nagrody; Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec; Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba oraz Piekarnia i Cukiernia WM-ka Witold Węgrzyn, która zapewniła poczęstunek uczestnikom tych zmagań językowych.  Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie.


            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom życzymy, aby nadal rozwijali swoje sprawności językowe oraz poszerzali wiedzę z zakresu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.

            Koordynatorzy konkursu: I. Syniec i E. Czerepkowska

        • XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie
          • XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie

          • W dniach 10-11 kwietnia 2024 r. odbył się finał XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie, której głównym celem jest przybliżenie postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego, zachęcenie do życia na jego wzór i rozbudzenie pragnienia poznania Pisma Świętego. „Św. Maksymilian, to był gigant, którego warto naśladować”. Te słowa uczestników Olimpiady zapadną na długo w sercach organizatorów, gdyż pokazują
            one, że główny cel całego wydarzenia został zrealizowany.

            Etap szkolny: 1800 uczniów z 289 szkół w całej Polsce. Etap diecezjalny: 560 uczniów z 250 szkół, w 25 ośrodkach diecezjalnych. Finał ogólnopolski: 176 uczestników, z terenu 37 diecezji, zgromadzonych w Siedlcach. Tak w skrócie można opisać to wszystko, co się działo w ciągu ostatnich miesięcy. Do pierwszej części pisemnej, przystąpiło łącznie 176 uczestników z 126 szkół. Taka duża liczba młodych ludzi, którzy zgłębiają wiedzę o św. Maksymilianie, świadczy o tym, że jest to naprawdę wielki święty, wciąż aktualny bez względu na zmieniające się czasy. Po części pisemnej uczestnicy udali się na teren Klasztoru Franciszkanów w Siedlcach. Najpierw uczestniczyli we Mszy Świętej, a następnie (jak na 18. edycję przystało) skosztowano jubileuszowego „osiemnastkowego” tortu, który symbolicznie pokroiły osoby związane z Olimpiadą od początku. Następnie zostało zaprezentowane nowe logo Olimpiady. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej laureaci przystąpili do części ustnej, w której powalczyli o cenne nagrody (m.in. laptop, indeksy na różne kierunki wyższych uczelni, tablet, sprzęt fotograficzny i słuchawki).
            Naszą szkołę reprezentowały Andżelika Gurdak i Oliwia Łukaszyk z klasy IIIB. Oliwia zajęła 20 miejsce, natomiast Andżelika miejsce 5 stając się w ten sposób laureatką olimpiady. Warto zwrócić uwagę, że to już 3 raz kiedy nasza szkoła na etapie ogólnopolskim wygrywa olimpiadę (w latach poprzednich Oliwia zajęła miejsce 2 i 4). To wielki sukces dla całej naszej społeczności.

            Gratulujemy Andżelice i Oliwi tak wspaniałego sukcesu.

        • Ogólnopolski Konkurs fizyczny - Eureka
          • Ogólnopolski Konkurs fizyczny - Eureka

          • W tegorocznym konkursie fizycznym EUREKA wzięło udział 40 uczniów. Wyróżnienia zdobyło 12 osób.

            Są to: 

            4A  Marut Jakub i Mytych Wojciech

            3A  Kisiel Konrad, Drżał Filip, Orzech Kacper,  Rzemień Karol i Serafińska Łucja.

            2A  Wołosz Dawid

            1A Stępień Zuzanna, Kopeć Michał, Wilczyński Nikodem i  Poborca Kacper.

            Najwyższy wynik w szkole uzyskał Jakub Marut, uczeń klasy 4.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

          • Mistrzostwa LO w piłkę ręczną

          • W dniu 12.04.2024 r. odbyły się II Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Ręczną o Puchar Dyrektora LO w Kolbuszowej.

            W kategorii dziewcząt rozegrano jeden mecz w którym drużyna reprezentująca klasy I pokonała reprezentację klas II. W skład zwycięskiej drużyny weszły: Olivia Bajor, Anna Grosiak, Paulina Maciąg, Maja Pastuła, Roksana Jachyra, Sylwia Wit, Anna Serafin, Jagoda Łagowska, Diana Wróblewska i Wiktoria Borawiak.

            W kategorii chłopców rozegrano trzy bardzo zacięte mecze. Ostatecznie po rzutach karnych wygrała reprezentacja klas I, drugie miejsce zajęła drużyna klas III, a trzecie drużyna reprezentująca klasy II.

            Reprezentację klas I tworzyli: Krystian Wilk, Ksawier Koźiński, Kacper Poborca, Norbert Burkiewicz, Adrian Tęcza, Maciej Gotfryd, Filip Albrycht, Jakub Bryk i Bartosz Przybyło

        • "Pola Nadziei" - Nasi Licealiści angażują się w akcję charytatywną na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci
          • "Pola Nadziei" - Nasi Licealiści angażują się w akcję charytatywną na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

          • Najlepszym sposobem na odkrycie samego siebie jest służenie innym.

            W naszym liceum jesteśmy głęboko przekonani o mocy tego przesłania, dlatego jako społeczność wzięliśmy udział w akcji charytatywnej "Pola Nadziei", organizowanej przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. To dla nas ogromny zaszczyt, że mogliśmy włączyć się w tak ważną inicjatywę.

            W ramach akcji, nasi uczniowie aktywnie angażowali się w różnorodne działania na rzecz drugiego człowieka. Jesienią wsparliśmy zbiórkę potrzebnych artykułów dla podopiecznych Hospicjum. Na przyszkolnym podwórku przygotowaliśmy grządkę i zasadziliśmy na niej cebulki żonkili z nadzieją na przyszłe kwitnienie i radość. Tegoroczna aura spowodowała przyspieszoną wegetację roślin i nasze kwiaty zakończyły kwitnienie przed kulminacyjnym punktem Akcji, dlatego kontynuowaliśmy naszą misję, tworząc piękne żonkile z bibuły i innych materiałów.

            Zaangażowanie naszych uczniów w akcję "Pola Nadziei" nie tylko przyniosło konkretną pomoc potrzebującym, ale również miało pozytywny wpływ na ich rozwój osobisty i społeczny. Współpraca przy organizacji działań charytatywnych uczyła naszych uczniów empatii, solidarności oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka. To również doskonała okazja do kształtowania wartości altruizmu i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

            Jesteśmy niezmiernie dumni z zaangażowania naszych uczniów w akcję "Pola Nadziei". Dziękujemy także nauczycielom i rodzicom uczniów, którzy wzięli udział w naszych działaniach i pokazali, że razem możemy uczynić świat lepszym miejscem dla wszystkich.

            Niech wspólne wysiłki będą źródłem inspiracji dla innych i niech będą wyrazem solidarności z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy.

            Ps. Na fotografii przygotowane do zbiórki datków stoisko z żonkilami wykonanymi przez m. in. społeczność naszej szkoły.

            Z wdzięcznością - koordynator akcji w szkole, Małgorzata Gołębiowska.

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ.

            Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest KOLOR NIEBIESKI. Uczniowie naszego liceum również bardzo chętnie przyłączyli się do akcji. Ubrani na niebiesko sadzili niebieskie bratki. Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

        • WYNIKI OGÓLNOSZKOLNEGO KONKURSU MATEMATYCZNO-LOGICZNEGO "LOgik"
          • WYNIKI OGÓLNOSZKOLNEGO KONKURSU MATEMATYCZNO-LOGICZNEGO "LOgik"

          • Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy w marcu br. aktywnie włączyli się w różne formy obchodów "Dnia Matematyki" w naszej szkole. W finale Ogólnoszkolnego Konkursu Matematyczno-Logicznego "LOgik" - budowaniem skutecznej strategii, logicznym myśleniem i wiedzą matematyczną wykazali się:

            1. Mateusz Janus (1A) – I miejsce (op. dyd. p. J. Michalczyk),
            2. Igor Kwaśnik (2A) – II miejsce (op. dyd. p. B. Chodorowska),
            3. Adrian Serafin (1D) – III miejsce (op. dyd. p. M. Gołębiowska).

            Wyróżnienia:

            1. Emilia  Tyrpin (1D), op. dyd. p. M. Gołębiowska,
            2. KsawIer Koziński (1C), op. dyd. p. J. Kozubal,
            3. Norbert Burkiewicz (1A), op. dyd. p. J. Michalczyk,
            4. Dawid Trześniowski (1A), op. dyd. p. J. Michalczyk,
            5. Szymon Wójcicki (2A), op. dyd. p. B. Chodorowska.

            Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego pożegnania  tegorocznych abiturientów.

            Nagrody ufundował „Świat Matematyki” oraz Wydawnictwo „Nowa Era”.

            Życzymy dalszych sukcesów!

             

            Małgorzata Gołębiowska

        • HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ 
          • HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ 


          • W dniu 10 kwietnia 2024 r. w hali widowiskowo-sportowej przy liceum ogólnokształcącym w Kolbuszowej rozegrano zawody w piłkę nożną halową szkół średnich. Bardzo dobrze spisali się w nich reprezentacje naszej szkoły zajmując odpowiednio w kategorii chłopców I miejsce, w kategorii dziewcząt II miejsce ulegając zwycięskiej drużynie różnicą bramek przy takiej samej ilości punktów.
        • Rejonowa  Licealiada w indywidualno - drużynowych  biegach przełajowych.
          • Rejonowa  Licealiada w indywidualno - drużynowych  biegach przełajowych.


          • Dnia 09 kwietnia 2024r. na obiektach sportowych MOSiR w Mielcu  odbyła się Rejonowa  Licealiada w  indywidualno drużynowych  biegach przełajowych. W pięknej wiosennej scenerii nasze zespoły zaprezentowały się bardzo dobrze zdobywając drużynowo dziewczęta drugie miejsce chłopcy trzecie.
        • UWAGA!
          • UWAGA!

          • Uczniowie klas IV
            proszeni  są o zwrot do biblioteki szkolnej wypożyczonych ksiażek 

            do dnia 19 kwiatnia 2024!
        • Nasza uczennica Daria Ferko finalistką 47. Olimpiady Języka Niemieckiego!
          • Nasza uczennica Daria Ferko finalistką 47. Olimpiady Języka Niemieckiego!

          • W tegorocznej OJN wystartowało w Polsce prawie 20.000 uczniów. Liczba ta świadczy o dużym zainteresowaniu językiem niemieckim. Do finału dostało się tylko 73 uczestników, a wśród nich Daria Ferko – uczennica klasy 1c naszego Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej.

            Daria wraz z przygotowującą ją nauczycielką języka niemieckiego, p. Izabelą Syniec, udały się do Poznania w dniach 05 -07.04.2024r., aby wziąć udział w ostatnim centralnym etapie tej olimpiady. Udział w finale poprzedziła naturalnie całoroczna praca uczennicy z nauczycielką oraz udział i zmagania w poszczególnych etapach pisemnych oraz ustnych na szczeblach szkolnych i okręgowych olimpiady. W pierwszym dniu centralnego etapu olimpiady, czyli  5 kwietnia uczennica podeszła do części pisemnej, a 6 kwietnia wzięła udział w trzech częściach egzaminu ustnego, spotykając tam bardzo popularne na forach internetowych panie profesor, które zyskały słynne przydomki: „babka od histy” i „wiedźma od wiedzy”, używane żartobliwie również przez członków komitetu olimpiady. Trud się opłacił, uczennica z uśmiechem na twarzy opuszczała kolejne sale komisji ustnych  olimpiady. 

            Jako finalistka 47. OJN Daria ma już zdaną maturę  z języka niemieckiego na obu poziomach na 100% !

            Gala honorowa wręczania nagród  laureatom i finalistom odbyła się 7 kwietnia w przepięknej auli, w Collegium Minus Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza. Wśród znamienitych gości znaleźli się m.in. Wicekonsul Generalny  Niemiec we Wrocławiu, JM Rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina dr Julia von Blumenthal, dziekan wydziału Neofilologii UAM dr hab. Aldona Sopata, przedstawiciel  Instytutu Goethego Maximilian Weiss, przedstawiciel Ambasady Szwajcarskiej, Fundacji im. Humboldta, Akademii Baltica w Lubece oraz liczni wybitni pracownicy naukowi UAM i innych instytucji na czele z prowadzący galę kierownikiem olimpiady mgr Piotrem Jankowiakiem. Ich obecność i możliwość krótkiej rozmowy po uroczystości corocznie nadaje wysokiej rangi zarówno konkursowi, jak i zdobytym przez młodzież laurom. 

            Wszyscy przemawiający goście podkreślali wagę znajomości języka niemieckiego w dzisiejszej Europie. Przypominali, że dla Polski Niemcy są najważniejszym partnerem gospodarczym, a więc znajomość języka niemieckiego jest nieodzowna min. w firmach, korporacjach oraz kancelariach prawniczych. Znajomość tego języka ma również służyć lepszemu zrozumieniu odmiennych kultur i mentalności. W przemówieniach podkreślano znaczenie wysokich kompetencji językowych odnosząc się również do znanych nam cytatów pisarzy i filozofów zarówno polsko- jak i niemieckojęzycznych, padły min. słowa austriackiego filozofa Ludwig Wittgenstein „Die Grenzen meiner Sprache sind die Grenzen meiner Welt”, czy też cytat jednego z naszych polskich wieszczy narodowych Juliusza Słowackiego „Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”. 

            Pamiętajmy, że  finaliści olimpiady na poziomie centralnym współzawodniczą nie tylko w znajomości języka, ale przede wszystkim w znajomości literatury, historii, geografii, kultury i polityki krajów niemieckojęzycznych. Czytają dzieła Goethego, Manna, Kafki, Schillera, Frischa i innych, zgłębiają  zawiłości historyczne, śledzą wydarzenia polityczne tych krajów, robią to kosztem wielu wyrzeczeń!

            Daria! Doceniamy Twoją ciężką pracę i serdecznie gratulujemy Ci tego wielkiego sukcesu !!!

            Opiekun dydaktyczny

            Izabela Syniec