Szczegóły w regulaminie: Badz_jak_Curie.pdf
Bądź jak Curie - konkurs przyrodniczy
- Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym dotyczącym Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie: „BĄDŹ JAK CURIE”
Szczegóły w regulaminie: Badz_jak_Curie.pdf
My i finał akcji "Pola Nadziei" dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie
W minionym tygodniu uczniowie naszego liceum wzięli udział w akcji charytatywnej „Pola Nadziei”, organizowanej na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Celem akcji jest nie tylko wsparcie dzieci i ich rodzin w trudnych chwilach, ale także szerzenie idei pomocy i solidarności wśród społeczności lokalnych.
W niedzielę od godz. 8 rano, 30 marca 2025 r., bezpośredni udział w kwestowaniu pod kościołem w Parafii pw. Św. Huberta w Rzeszowie wzięły udział m. in. uczennice klasy 1a: Kamila Fitał, Amelia Kuriata, Wronika Miśkiewicz i Julia Wilk.
Dwa lata temu, na placu szkolnym, uczniowie wraz z koordynatorką, p. Małgorzatą Gołębiowską, zasadzili cebulki żonkili – symbol nadziei i wsparcia. Gdy kwiaty zakwitły, zostały zerwane i przekazane na finał akcji, który polegał na zbiórce datków od wiernych pod kościołami rzeszowskich parafii i wręczaniu darczyńcom w zamian kwiatu żonkila.
W przygotowanie akcji uczniowie zaangażowali także swoje rodziny, które w domach tworzyły żonkile z bibuły i krepiny. Efekty ich pracy były imponujące – powstały piękne, kolorowe kwiaty, które stały się częścią zbiórki funduszy na rzecz hospicjum. Dzięki kreatywności i zaangażowaniu całej społeczności, akcja zyskała jeszcze większy rozmach i zjednoczyła wiele osób wokół wspólnego celu.
Do akcji „Pola Nadziei” włączyła się również społeczność Szkoły Podstawowej w Niwiskach pod opieką pani Brygidy Chodorowskiej. Wspólne działania uczniów z obu szkół pokazały, jak ważna jest współpraca i solidarność w dążeniu do pomocy potrzebującym.
Dzięki wysiłkom wszystkich zaangażowanych, akcja „Pola Nadziei” stała się nie tylko wydarzeniem charytatywnym, ale także lekcją empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Uczniowie Liceum w Kolbuszowej oraz ich koledzy i koleżanki ze Szkoły Podstawowej w Niwiskach pokazali, że każdy z nas może wnieść coś wartościowego do życia innych, a wspólne działania dają siłę i nadzieję.
Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się kontynuować tę piękną tradycję i razem z jeszcze większą liczbą osób włączyć się w pomoc dla Podkarpackiego Hospicjum.
W imieniu Zarządu PHdD w Rzeszowie oraz własnym serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji.
- koordynator akcji w szkole - Małgorzata Gołębiowska
Ponad TONA! Nasi wolontariusze w Wielkanocnej zbiórce żywności RFR "Serce" w Kolbuszowej
W marcowy weekend (21-22.03.2025 r.), uczniowie naszego liceum wzięli udział w ważnej inicjatywie charytatywnej organizowanej przez RFR "Serce". Celem zbiórki jest wsparcie osób potrzebujących w naszej społeczności poprzez ofiarowanie artykułów żywnościowych.
Pod opieką koordynatorek, pp. Brygidy Chodorowskiej i Małgorzaty Gołębiowskiej, nasi wolontariusze z zapałem przystąpili do działania. W lokalnych sklepach (Warzywniak i Delikatesy) zachęcali klientów do włączenia się w akcję i przekazywania produktów spożywczych. Dzięki ich zaangażowaniu oraz hojnym darczyńcom udało się zebrać znaczną ilość żywności, która trafi do osób potrzebujących w naszym powiecie.
Zbiórka żywności to nie tylko sposób na wsparcie osób w potrzebie, ale także doskonała okazja do integracji młodzieży oraz rozwijania postaw altruistycznych. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy wykazali się wielką wrażliwością i chęcią niesienia pomocy.
LISTA WOLONTARIUSZY WIELKANOC 2025:
- KOSIOROWSKA OLIWIA
- TYRPIN EMILIA
- MARGAŃSKA MARTYNA
- MROCZEK MACIEJ
- MICHAŁEK ROZALIA
- ‘PANEK MARTYNA
- GIELAROWSKA KAROLINA
- MYTYCH IZABELA
- ZUBER KATARZYNA
- GOLA JULIA
- ŻARKOWSKA MILENA
- CZACHOR JAKUB
- PIŁAT KAROL
- MOTYKA MILENA
- DRAPAŁA ANGELINA
- MAZUR BLANKA
- LEWICKA AMELIA
- KWOKA JULIA
- GOLA MARTYNA
- KONEFAŁ TYMOTEUSZ
- WÓJCICKI SZYMON
Dzięki RFR "Serce" nasi uczniowie wzięli udział we wspaniałej lekcji empatii i solidarności, która pokazuje, jak ważna jest pomoc w trudnych chwilach.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę szczytną akcję. Wasza pomoc ma ogromne znaczenie i pokazuje, że razem możemy zdziałać wiele dobrego. Liczymy na dalsze wspólne działania w przyszłości!
- Małgorzata Gołębiowska
2
Szkolny Dzień Autyzmu
2 kwietnia obchodzony jest na świecie jako Dzień Świadomości Autyzmu. Ma on na celu propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia i budowanie wrażliwości społecznej. W naszej szkole obchody tego dnia rozpoczęły się już nieco wcześniej, bo 1 kwietnia.
W klasie 3A uczniowie obejrzeli przygotowaną przez nauczyciela prezentację poświęconą problematyce autyzmu, po której odbyła się ożywiona dyskusja dotycząca prezentowanego materiału. Klasa 3 E rozwiązywała test wiedzy, który okazał się dla naszych uczniów bardzo łatwy. W wyniku losowania nagrodę otrzymała Wiktoria Maciąg.
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i wychowawcom za aktywne włączenie się w obchody Dnia Świadomości Autyzmu.
Zawody powiatowe - piłka nożna halowa
Nowa galeria Zawody powiatowe - piłka nożna halowa została dodana do albumu fotograficznego
Fot. Anita Vesely
Fot. Tymoteusz Maciąg
4
Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Ręczną o Puchar Dyrektora LO
Nowa galeria Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Ręczną o Puchar Dyrektora LO została dodana do albumu fotograficznego
Fot. Anita Vesely
9
Daria Ferko z 2C finalistką 48.Olimpiady Języka Niemieckiego
- Z dumą informujemy, że Daria Ferko, uczennica klasy 2C została finalistką 48. Olimpiady Języka Niemieckiego. W tegorocznej OJN wystartowało w Polsce ponad 13.000 uczniów. Do finału dostało się tylko 73 uczestników, a wśród nich Daria Ferko – uczennica naszego Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej.
Organizatorzy podreślają, że bardzo wysoki poziom przygotowania wszystkich uczestników tegorocznej edycji centralnej był sporym wyzwaniem w trakcie podjmowania decyzji przez członków Komisji Egzaminacyjnej Olimpiady, a według przewodniczącego Komisji pana Piotra Jankowiaka, wszyscy uczestnicy są zwycięzcami.
Jako finalistka 48. OJN Daria ma już zdaną maturę z języka niemieckiego na obu poziomach z najwyższym wynikiem 100% !
Daria! Doceniamy Twoją ciężką pracę i serdecznie gratulujemy Ci tego wielkiego sukcesu !!!
Opiekun dydaktyczny
Izabela Syniec
ZŁOTO I SREBRO naszych piłkarzy i piłkarek
Na hali sportowo-widowiskowej przy LO w Kolbuszowej rozegrano
w dniu 02.04.2025r. zawody powiatowe w piłce nożnej halowej w kategorii dziewcząt i chłopców szkół średnich.
Uwaga!
Uczniowie klas IV
proszeni są o zwrot do biblioteki szkolnej wypożyczonych ksiażekdo dnia 16 kwietnia 2025!
Ogólnopolski Konkurs Fizyczny EUREKA
Z przyjemnością donosimy o sukcesach naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym EUREKA. W konkursie wzięło udział 40 uczniów naszej szkoły. Wśród tych osób, 14 wyróżniono. Są to: Klasa 1A – Gola Adrian i Krystian Kisiel. Klasa 2A – Nikodem Wilczyński, Zuzanna Stępień, Bartłomiej Gotkowski, Julia Konefał, Anna Serafin i Jakub Tyczka. Klasa 3A – Michał Czachor i Dawid Wołosz. Klasa 4A – Konrad Kisiel, Kacper Orzech, Piotr Chmielowiec oraz Filip Drżał. Największy sukces osiągnął uczeń klasy 2A – Michał Kopeć, który został laureatem konkursu, zajmując III miejsce w Polsce.
Gratulujemy!
Olimpiada Wiedzy o III RP. Powrót z pucharem.
W marcu dobiegły końca zmagania w ramach kolejnej olimpiady prowadzonej przez Stowarzyszenie Edukacyjno - Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku. Do etapu centralnego z naszego liceum awansowało dwoje uczniów: Emilia Kowalczyk z klasy 2e i Szymon Lewicki z klasy 4c. Oboje zakończyli zmagania z tytułem finalisty etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o III RP. Gratulujemy sukcesów oraz dalszego rozwoju wiedzy i umiejętności społeczno – historycznych.
Wzbogacajcie swoją kolekcję pucharów.
Wywiad w Radiu Via
- Uczennice biorące udział w wyminach w ramach projektu Erasmus+ udzieliły wywiadu dla Radia Via na temat doświadczeń zdobytych podczas wyjazdów.
Aktywna Środa w LO
Nowa galeria Aktywna Środa w LO została dodana do albumu fotograficznego
Fot. Tymoteusz Maciąg
33
Radio Via w naszej szkole
Zapraszamy do relacji z Aktywnej Środy w Radiu Via - link poniżej
Spotkanie z dr. Tomaszem Szwedem – inspiracja matematyczna na „ostatniej prostej” przed maturą
Marzec to miesiąc, w którym szczególnie liczy się liczba, wzory i równania, to matematyczny miesiąc. To także czas intensywnych przygotowań do egzaminu dojrzałości. W środę, 19 marca br. (na strzelnicy przy naszym LO) odbyło się wyjątkowe spotkanie on-line z dr. Tomaszem Szwedem – nauczycielem matematyki, wykładowcą akademickim w Raciborzu, członkiem zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, konsultantem CKE w sprawie egzaminu maturalnego z matematyki i wielkim pasjonatem „królowej nauk”.
„Każda wielka podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – droga do sukcesu maturalnego prowadzi przez systematyczną naukę już od 1. klasy pobytu w liceum, ale także przez determinację w pokonywaniu trudności.
Podczas spotkania Pan doktor szczegółowo omówił strukturę arkusza maturalnego oraz typy zadań sprawdzające umiejętności i wiedzę matematyczną. Wskazał, na co szczególne zwrócić uwagę, aby nie trać cennych punktów. Zdradził kilka „pewniaków maturalnych” oraz trików na sprytne rozwiązywanie zadań.
Spotkanie z dr. Tomaszem Szwedem był jak matematyczna łódź na wzburzonym statku przedmaturalnym. Wyszliśmy z niego z nową energią i wiarą, że „granice są tylko w naszej głowie”. Teraz maturzyści rozpoczęli ostatnie tygodnie przygotowań, a uczniowie klas młodszych wyraźniej widzą to, do czego zmierzają.
Wierzę, że dzięki temu spotkaniu droga uczniów do egzaminu stanie się łatwiejsza, a cel – jeszcze bardziej osiągalny.
W imieniu społeczności LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej składam serdeczne podziękowanie naszemu Gościowi za przyjęcie zaproszenia i inspirującą prelekcję.
Organizator spotkania – Małgorzata Gołębiowska
WSPiA reaktywuje PMAPiB
W poniedziałek, 24 marca, w siedzibie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa pomiędzy Władzami Uczelni, Podkarpackim Kuratorem Oświaty w Rzeszowie oraz 25 szkołami ponadpodstawowymi z regionu.
Wśród szkół które przystąpiły do Akademii jest Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Uczniowie klasy policyjnej i klasy prawnej będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych obejmujących zagadnienia prawne, cyberbezpieczeństwa, aspekty kryminalistyczne, odpowiedzialności karnej młodego człowieka oraz w debatach oxfordzkich. W wydarzeniu wzięli udział: Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki, Dorota Nowak-Maluchnik, Podkarpacki Kurator Oświaty, prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Alena Myrda, Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa, dr Bartłomiej Kowalski, wykładowca WSPiA a zarazem Komendant Policji w Przeworsku, a także dyrektorzy szkół średnich z Podkarpacia.
Wyjazd na konferencję studencką "Rund um Deutsch als Fremdsprache II"
Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami p. I. Syniec i p. E. Czerepkowską uczestniczyli w czwartek 13 marca w studenckiej konferencji germanistycznej "Rund um Deutsch als Fremdsprache II" zorganizowanej przez Instytut Germanistyki UR we współpracy z DAAD. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień wielu znaczących osób, wśród nich pojawili się JM Rektor UR prof. dr hab. n. med. Adam Reich, Dziekan Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Agnieszka Myszka, Konsul Generalny RFN Holger Mahnicke i inni.
Po oficjalnych wystąpieniach głos zabrali studenci germanistyki. Odbyły się odczyty, referaty, quizy, które dotyczyły przeróżnej tematyki. Mówiono m. in. o roli języka niemieckiego w polskim systemie kształcenia, o ewolucji muzyki w Niemczech czy o słowach i antysłowach w 2024 roku. W opinii naszych uczniów jest to bardzo interesująca forma umożliwiająca rozwijanie umiejętności z języka niemieckiego i poszerzająca wiadomości z zakresu słowotwórstwa czy językoznawstwa. Uczniowie zapoznają się z tematami, których nie ma w programie nauczania, mogą poznać atmosferę wyższej uczelni, czy nawiązać nowe kontakty. To jedno z najciekawszych wydarzeń w naszym regionie promujących język niemiecki.
Gratulujemy organizatorom!
Targi Edukacyjne 2025 r.
- W dniach 11 – 12. 03. 2025 r. w Rzeszowie odbyły się Targi Edukacyjne, które okazały się jednym z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych w regionie. Nasi uczniowie ( klasy III) mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną, nawiązać cenne kontakty zawodowe oraz wziąć udział w licznych warsztatach i prelekcjach.
Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Ekologicznego
Światowy Dzień Recyklingu obchodzony jest co roku 18 marca. Dlatego to idealny dzień na podsumowanie Szkolnego Konkursu Ekologicznego, którego celem była zbiórka makulatury. To też doskonała okazja, aby uwrażliwić młodych ludzi na znaczenie recyklingu i ochrony środowiska. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, którzy zaangażowali się w naszą akcję zbiórki makulatury. Każdy uczeń, otrzymał pozytywną uwagę z zachowania a najbardziej zaangażowani mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.
miejsce I - Lena Stępień
miejsce II - Aleks Augustyn
miejsce II - Julia Kłoda
miejsce III - Zofia Gorzelany
wyróżnienie - Bartłomiej Baran
XIX Konkurs wiedzy o Francji i krajach frankofońskich
Z okazji Międzynarodowego DNia Frankofonii zachęcamy uczniów do udziału w Konkursie wiedzy o Francji i krajach frankofońskich
Regulamin
1. Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.
2. Celem konkursu jest:
- promowanie i motywowanie do nauki języka francuskiego,
- upowszechnianie wiedzy na temat Frankofonii oraz kultury, geografii krajów francuskojęzycznych,
- krzewienie tolerancji wobec innych kultur,
- kształcenie umiejętności wyszukiwania i przetwarzania informacji.
Zgłoszenia uczniów: do dnia 24 marca 2025 r. na adres mailowy magdalena.maziarz@lokolbuszowa.pl
podając: imię i nazwisko Ucznia, klasę, mail (szkolny)
Uwaga: w konkursie mogą brać udział wyłącznie uczniowie, którzy uczyli się języka francuskiego w szkole podstawowej i/lub liceum i nie mieszkali we Francji lub innym kraju frankofońskim.
3. Konkursu odbędzie się w dniu 27 marca 2025 r. (czwartek), o godz. 12.30. w formie testu on-lineWyniki konkursu zostaną przekazane do dnia 3 kwietnia 2025 r.
Organizatorzy ufundują dla zdobywców 3 pierwszych miejsc nagrody rzeczowe.
Konkurs ma formę testu w języku polskim oraz krótkiej wypowiedzi w języku francuskim.
Tematyka:
1. Język francuski jego zasięg i status w poszczególnych państwach francuskojęzycznych.
2. Organizacja Frankofonii
3. Francja – symbole, geografia, regiony Francji - ciekawostki turystyczne, tradycje kulinarne, kultura
i sztuka, wynalazcy francuscy4. Belgia – geografia, kultura i zabytki, kuchnia, ciekawostki, języki urzędowe
5. Krótka wypowiedź pisemna w języku francuskim (odpowiedzi na pytania sprawdzające umiejętności językowe)
Czas trwania konkursu 45 minut.
Materiały pomocne do przygotowania się do konkursu są dostępne m.in. na stronach:
https://www.francophonie.org/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Belgia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Francja
https://www.travelplanet.pl/przewodnik/belgia/
https://www.national-geographic.pl/traveler/kierunki/belgia-ciekawostki/
Wszelkie dodatkowe pytania dotyczące organizacji konkursu należy kierować do organizatorów:
Magdalena Maziarz, mail: magdalena.maziarz@lokolbuszowa.pl
Urszula Kuna, mail: urszula.kuna@lokolbuszowa.pl
Konkurs plastyczny „Pays francophones à l’affiche”
Temat: „Najpiekniejsze miasto Francji (lub innego kraju frankofońskiego)
Cel: wykonanie plakatu interaktywnego lub tradycyjnego
Język: francuski (tytuł, nagłówki, podpisy, opis)
Format:
a) aplikacja internetowa: CANVA lub inna umożliwiająca zapis w .jpg, .png lub .pdf
b) brystol A1, A2, A3 (preferowany układ pionowy); technika: dowolna
Kryteria:
- wartość merytoryczna
- poprawność językowa
- estetyka i oryginalność wykonania
Plakat tradycyjny powinien być podpisany na odwrocie: imię, nazwisko, klasa, nazwa szkoły
Plakat interaktywny powinien w nazwie pliku zawierać dane autora: imię, nazwisko, klasa, skrócona nazwa szkołyNajciekawsze prace znajdą się na wystawie w szkole oraz na stronie internetowej szkoły.
Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają ocenę z przedmiotu lub pozytywną uwagę z zachowania.
Termin przesyłania/ przekazywania prac: 7 kwietnia 2025 r.
na adres: magdalena.maziarz@lokolbuszowa.pl i w s. 25 LO w Kolbuszowej
Wszelkie dodatkowe pytania dotyczące organizacji konkursu należy kierować do organizatorów:
Magdalena Maziarz, mail: magdalena.maziarz@lokolbuszowa.pl
Urszula Kuna, mail: urszula.kuna@lokolbuszowa.pl
MM.
Archiwum Aktualności