Nowa galeria Jasełka w LO została dodana do albumu fotograficznego
Przedstawienie jasełkowe przygotowała klasa 3E pod opieką wychowawczyni p. Aliny Ziętek-Salwik i ks. Mariusza Uryniaka. Scenografia p. Brygida Chodorowska. Fot. Tymoteusz Maciąg
Nowa galeria Jasełka w LO została dodana do albumu fotograficznego
Przedstawienie jasełkowe przygotowała klasa 3E pod opieką wychowawczyni p. Aliny Ziętek-Salwik i ks. Mariusza Uryniaka. Scenografia p. Brygida Chodorowska. Fot. Tymoteusz Maciąg
W dniach od 16 do 19 grudnia w naszym Liceum trwały „I Zimowe Dni Języka Niemieckiego”. W ramach tego przedsięwzięcia odbył się konkurs na najładniejszą pocztówkę “Meine Weihnachtskarte aus Polen nach Deutschland”; Weihnachtsmarkt czyli jarmark bożonarodzeniowy; Weihnachtskonzert koncert kolęd w języku niemieckim oraz pokazy prezentacji o tradycjach i zwyczajach świątecznych w krajach niemieckojęzycznych Weihnachtstraditionen in den deutschsprachigen Lӓndern.
W trakcie trwania kiermaszu młodzież sprzedawała tradycyjne ozdoby i przysmaki świąteczne przygotowane przez uczniów według receptur niemieckich. Wśród nich znalazły się min. Lebkuchen, Weihnachtsstohlen, Vanille Kipferl, Zimtsterne oraz Apfelstrudel. Prawdziwym hitem okazała się nieznana w naszym regionie Kartoffelsalat czyli sałatka ziemniaczana.
Wydarzeniu temu towarzyszyły występy uczennic śpiewających kolędy i pastorałki typowe dla krajów niemieckojęzycznych. Emilia Magda z klasy 2E i Aleksandra Szumierz z klasy 2A zaprezentowały nam takie utwory jak “Stille Nacht , heilige Nacht”, “Fröhliche Weihnacht überall” oraz “Leise rieselt der Schnee”. Dochód ze sprzedaży produktów, który wyniósł aż 1.060,92 złotych, zostanie przeznaczony na zakup prezentów świątecznych dla podopiecznych Katolickiej Placówki Wychowawczej prowadzonej na Podkarpaciu. W przygotowaniach tego kiermaszu zaangażowało się 35 uczniów z naszej szkoły z klas: 2C, 2E, 3A, 3B, 3E oraz 4B. Dziękujemy wam za ten gest serca.
Finałem I Zimowych Dni Języka Niemieckiego było podsumowanie konkursu na kartkę świąteczną “Meine Weihnachtskarte aus Polen nach Deutschland” . 19 grudnia pojawiła się na korytarzu szkolnym wystawa wszystkich 26 pocztówek. Zarówno nasi nauczyciele jak i uczniowie za pomocą kodu QR oddawali głosy na swoich faworytów. Wyniki prezentują się następująco:
I miejsce - Milena Augustyn z klasy 2E
II miejsce - Anna Kasza z klasy 2E
III miejsce - Weronika Mokrzycka z klasy 4D
oraz wyróżnienia dla: Patrycji Woźniak z klasy 4A, Anny Serafin z klasy 2A oraz Weroniki Kopeć z klasy 2E.
Nadrzędnym celem tej uroczystości było popularyzowanie języka niemieckiego wśród młodzieży. a właśnie to święta Bożego Narodzenia są dobrym czasem, gdyż z tych krajów wywodzi się wiele kolęd i tradycji świątecznych kultywowanych na całym świecie. Oprócz tego wydarzenie to wprowadziło w naszej szkole atmosferę świąteczną oraz stworzyło każdemu z nas możliwość zrobienia czegoś dobrego dla potrzebujących.
Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie zapisze się na stałe w kalendarzu imprez naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, a paniom Agnieszce Bałchan oraz Małgorzacie Celek za pomoc w pracach organizacyjnych.
Koordynatorzy I Zimowych Dni Języka Niemieckiego
Izabela Syniec, Elżbieta Czerepkowska i Anna Kwiecień
W trzeciej edycji szkolnego konkursu na Świąteczną Kartkę Chemiczną zgłoszono 47 prac. Jury wybrało dziewięć najciekawszych Świątecznych Kartek Chemicznych wykonanych przez uczniów naszego liceum.
Wyróżnieni uczniowie:
Aleks Augustyn klasa 2b
Kinga Narowska klasa 3e
Jakub Wlazło klasa 1a
Julia Wilk klasa 1a
Milena Byczek klasa 3b
Natalia Adamczyk klasa 3b
Emilia Tomczyk klasa 1b
Sylwia Dżał klasa 1b
Edyta Konsur klasa 2c
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za pomysł i zaangażowanie oraz rozwijanie zainteresowań chemicznych.
Monika Kabała
W dniu, w którym każdy z nas staje się na powrót dzieckiem i ma nadzieję na spotkanie świętego Mikołaja, klasa 3E pod opieką psychologa szkolnego spotkała się, aby wspólnie świętować dzień 6 grudnia. A co tam się nie działo! Lejąca się czekolada, wspólne śpiewanie piosenek świątecznych, sypiące się jak z rękawa prezenty, pierniki, teleturniej, kartki świąteczne…
Sam święty Mikołaj zaglądnął z ciekawością do klasy!
Spotkanie było podsumowaniem warsztatów prowadzonych w klasie 3E od października br. Treścią spotkań było odkrywanie koncepcji człowieka w ujęciu Karola Wojtyły, refleksja nad osobą oraz jej wartością i godnością, a także lepsze poznanie samego siebie. Dyskusje, karty pracy, film oraz wykłady przeprowadzone w ramach godzin wychowawczych miały na celu wzmocnienie poczucia własnej wartości młodzieży, profilaktykę zaburzeń psychicznych oraz zachęcenie do odkrywania wartości, którymi warto kierować się w życiu.
Mikołajkowe spotkanie było ukoronowaniem wszystkich działań. Integracja, współpraca oraz radosna twórczość pozwoliły uczniom spędzić czas w ciekawy sposób, spojrzeć z innej perspektywy na szkołę oraz poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
To już 5. rok z rzędu, jak społeczność naszej szkoły dzieli się dobrem...
W ostatni piątek listopada uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią, p. Małgorzatą Gołębiowską i p. Karoliną Czarnecką - autokarem, w którym luk bagażowy wypełniony był darami - pojechali do siedziby Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.
Na miejscu czekał słodki poczęstunek, którym wszyscy raczyli się podczas słuchania prelekcji wygłoszonej przez panią psycholog pracującą w hospicjum. Uczniowie dowiedzieli się, czym tak naprawdę jest to miejsce i jak ważne jest okazywanie wsparcia w różnej formie - również w postaci działalności wolontariackiej.
Zdarzeniem, które u wielu wywołało wzruszenie, było spotkanie ze Stasiem – podopiecznym hospicjum i rówieśnikiem naszych pierwszoklasistów. Uśmiechy i ciche refleksje przypominają, że wielkie rzeczy zaczynają się od małych gestów.
Kolejnym punktem w planie podróży była wizyta w Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce k. Rzeszowa. "To obiekt nowej generacji oraz przestrzeń dla umysłu, która daje tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania."
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji. To był dzień pełen reakcji – od wzruszenia po salwy śmiechu. Udowodniliśmy, że nasza szkolna społeczność ma wielkie serca i otwarte głowy. Bo warto pomagać, przy okazji dobrze się bawić.
Koordynator: Małgorzata Gołębiowska
Nasza uczennica Emilia Magda z klasy 2e zajęła pierwsze miejsce w konkursie piosenki zimowo-świątecznej „Nastrój się na święta” organizowanego przez Bibliotekę Austriacką Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach "Drugich Zimowych Dni Kultury Austriackiej i Języka Niemieckiego 2024".
Emilia zaśpiewała wyjątkową kolędę niemiecką "Leise riselt der Schnee", która została napisana przez Eduarda Ebela w 1895 roku. Wybór tej kolędy okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż melodia i dynamiaka utworu znakomicie współgra z barwą głosu i wrażliwością artystyczną naszej uczennicy.
Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy Emilii!!!
Opiekun dydaktyczny: mgr Izabela Syniec
W dniu 13 grudnia 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej zostały wręczone nagrody w XIX Powiatowym Konkursie na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze. Lauratkami w kategorii "Ozdoby choinkowe" zostały dwie nasze uczennice: Sylwia Wit - 2B - I miejsce i Milena Żarkowska - 1C - II miejsce.
Serdecznie gratulujemy.
W dniu 13 grudnia 2024 r. w rozegranym Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Starosty Kolbuszowskiego wzięło udział około 70 osób w tym ponad połowę stanowili Absolwenci LO w Kolbuszowej z lat 2000–2024, którzy specjalnie przyjechali do Kolbuszowej na tą okazję. Rywalizacja odbywała się w kategoriach kobiet i mężczyzn. Podczas gry zawodniczki i zawodnicy pokazali wysokie umiejętności, a mecze dostarczyły kibicom wielu emocji. Zwycięzcami, którzy otrzymali puchary z rąk starosty kolbuszowskiego Józefa Kardysia, dyr. szkoły Dariusza Fusa i dr. Adama Kozubala - nauczyciela wf okazały się drużyny Młodszych Absolwentów, obecne reprezentacje LO zajęły drugie miejsca, a na trzecim miejscu podium znalazły się drużyny Starszych Absolwentów. Najwięcej bramek w turnieju rzucili: Agata Maciąg i Krzysztof Kwaśnik, najlepszymi bramkarzami zostali: Alicja Grądzka i Paweł Tomczyk, a najlepszymi zawodnikami: Joanna Streb i Mariusz Kośmider. Tomasz Cetnarski (czołowy reprezentant szkoły w latach 2001–2005), zaprojektował i zadbał o wykonanie specjalnych okolicznościowych koszulek sportowych. Absolwent Marcin Kret sędziujący na co dzień mecze Ligi Centralnej piłki ręcznej był głównym sędzią zawodów. W całość przedsięwzięcia włączyła się grupa uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Wspaniale zdjęcia wykonał Tymoteusz Maciąg, Zuzanna Bełza oraz Tymoteusz Konefał (z drona). Po turnieju absolwenci całą grupą poszli zapalić specjalnie przygotowany znicz na grobie Bogusława Rychlickiego pierwszego trenera piłki ręcznej w kolbuszowskim liceum. Wieczorem Absolwenci i Absolwentki podczas uroczystego benefisu świętowali wspólnie z trenerem Adamem Kozubalem jego jubileusz.
7 grudnia 2024 r. odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć w II Liceum w Łańcucie, które podjęło się organizacji zmagań na tym etapie, za co bardzo dziękujemy
Równocześnie gratulujemy naszym uczennicom, które zdobyły tytuły finalisty i laureata Olimpiady: Weronice Kopeć oraz Emilii Kowalczyk. Obie z klasy drugiej – II E.
Emilka będzie reprezentować województwo podkarpackie w zmaganiach centralnych.
W ostatni weekend listopada nasi uczniowie licznie przystąpili do udziału w akcji pn. "Świąteczna zbiórka żywności" organizowanej przez Regionalną Fundację Rozwoju „Serce” w Kolbuszowej.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc!
Brygida Chodorowska i Małgorzata Gołębiowska
W terminie 18-22 listopada br. kolejny już raz obchodzono w naszej szkole Tydzień Dbania o Relacje. Codziennie, ale w tych dniach szczególnie - członkowie szkolnej społeczności mieli możliwość okazywania sobie serdeczności i wzajemnego wsparcia.
W piątek (22.11.2024 r.) odbył się finał obchodów Tygodnia. Podczas długich przerw za pośrednictwem szkolnego radiowęzła odczytano wiele serdecznych wyznań i zabawnych wiadomości, które trafiły do skrzynki pn. "Dobre słowa". Miłym akcentem były także dedykacje muzyczne – wyemitowane przez naszych niiezawodnych specjalistów od nagłośnienia: Karola, Konrada, Krystiana, Dawida - dziękujemy.
Także tego dnia odbyła się kolejna edycja Międzyklasowego Konkursu Mistrzowie Savoir-Vivre'u. Przedstawiciele klas zmierzyli się z pytaniami w formie testu on-line na temat dobrych manier.
Oto zwycięzcy:
1. miejsce - klasa 2D,
2. miejsce - klasa 1C,
3. miejsce - klasa 3A.
Nagrodami dla klas są dyplomy „Mistrzowie Savoir-Vivre'u”, a także wyjątkowe karty FREE, które dają klasie prawo zwolnienia w jednym wybranym dniu z pytania i niezapowiedzianych kartkówek.
Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg wydarzenia. Dzięki Wam szkoła na kilka dni stała się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem!
Małgorzata Gołębiowska
Po wygraniu zawodów powiatowych reprezentanci LO w Kolbuszowej uczestniczyli w dniu 29 listopada 2024 r. w zawodach rejonowych w szachach. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a poszczególni członkowie drużyn szkolnych legitymowali się wysokim rankingiem FIDE. Nasza reprezentacja w turnieju wywalczyła V miejsce.
Powered by aSc EduPage