• Aktualności

        •  


          Z wizytą w Warszawie

          W dniach 27 – 29 października 2022 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej byli w Warszawie w ramach ministerialnego projektu ,,Poznaj Polskę”. Wycieczkę wsparła Regionalna Fundacja Rozwoju Serce oraz Rada Rodziców. Do stolicy zaproszono uczniów wyróżniających się osiągnięciami w nauce, sukcesach w konkursach przedmiotowych oraz pracą na rzecz szkoły.

          W pierwszym dniu wycieczki zobaczyliśmy Muzeum W. Gombrowicza w Wsoli otoczonego malowniczą scenerią parku. Kolejnym punktem na trasie wycieczki był Zamek Królewski. Zwiedzanie było połączone z lekcją muzealną pt. ,,Z wizytą u króla”. Pani przewodnik z niezwykłą lekkością wprowadziła wszystkich w zwiewne i taneczne czasy stanisławowskie. Mogli w ten sposób zgłębić i poszerzyć swoją wiedzę na temat codzienności króla, sposobu przyjmowania gości oraz zasad panujących na zamku. Wiedzy teoretycznej towarzyszyła praktyka, np. nauka przywitania króla ukłon męski i kobiecy. Zamek zachwycił bogactwem zdobień, podkreśleniem ducha narodowego. Kolejnym punktem była rezydencja króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wnętrze przykuwało uwagę pięknymi zabytkami z kultury barokowej, azjatyckiej oraz antycznej. Rezydencję otaczają barwne ogrody z wyjątkowym parkiem i stawem, przy którym można było odpocząć.

          Wieczorem spacerowaliśmy pod Liceum im.Stefana Batorego, które jest związane z patronem naszej szkoły oraz jego przyjaciółmi z Szarych Szeregów. Byliśmy także pod Sejmem RP na ul. Wiejskiej. Piątek rozpoczęliśmy wizytą w Łazienkach Królewskich. Pani przewodnik opowiadała o historii letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz o genezie powstania listopadowego związanego z Łazienkami. Trakt królewski poprowadził nas na Stare Miasto, złożyliśmy wizytę syrence, zobaczyliśmy barbakan, Krakowskie Przedmieście, plac Piłsudskiego oraz oddaliśmy cześć pamięci poległym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ogromne wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Narodowym. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy-grupa poznająca obrazy Młodej Polski oraz grupa zwiedzająca dzieła Jana Matejki. Obu grupom towarzyszyła lekcja muzealna. Po lekcji mogliśmy indywidualne zwiedzać wszystkie zbiory muzeum. Mogliśmy podziwiać obrazy najwybitniejszych polskich malarzy, np. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego czy Jacka Malczewskiego. Wieczorową porą udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawskich oraz pod miejsce akcji pod Arsenałem, gdzie zapaliliśmy znicze, by uczcić pamięć o heroizmie i poświęceniu Polaków związanych z tymi wydarzeniami.

          W ostatnim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Zespół Cmentarzy Wyznaniowych na Powązkach oraz cmentarz wojskowy na Powązkach. Na cmentarzu wojskowym odwiedziliśmy mogiły patrona naszej szkoły - Janka Bytnara, jego rodziców oraz tragicznie poległych harcerzy i harcerek walczących podczas II wojny światowej . Udaliśmy się także na ,, Łączkę”, gdzie został postawiony symboliczny krzyż poświęcony Józefowi Batoremu, żołnierzowi wyklętemu z Kolbuszowej zamordowanemu przez Służby Bezpieczeństwa w PRL-u. W drodze z Warszawy odwiedziliśmy ostatni punkt wycieczki-Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Zachwycił nas idylliczny park oraz harmonia całego obiektu i dlatego sprowokował do recytacji wierszy najwybitniejszego poety polskiego.

          Magda i Amelia

          Galeria


          Młodzi Głosują

          Przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu Młodzi głosują realizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO),

          Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

          W ramach programu Młodzi głosują uczniowie i uczennice szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotowują i przeprowadzają w swoich szkołach symulację wyborów powszechnych. Dodatkowo organizują działania edukacyjne i prowadzą lokalne projekty młodzieżowe zachęcające do uczestnictwa w wyborach, np. debaty, warsztaty, kampanie profrekwencyjne.         

          16 października 2015 r.  w naszej szkole, odbędzie się debata programowa, na którą zaproszenie przyjęli:  Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec z PiS,  kandydatka do Sejmu RP z ramienia partii PO Barbara Dziuba oraz kandydaci na Sejm RP: Marek Opaliński z PSL oraz Waldemar Zarębski z KORWINU.

          19 października 2015 r.   zapraszamy uczniów na symulację wyborów powszechnych.

          Szczegółowe informacje o programie na stronie http://www.ceo.org.pl/pl/mlodzi