ERASMUS+
Uczniowie z Carsoli w Kolbuszowej
- 07.05.2025 23:16
- W dniach 4-11 kwietnia 2025 gościliśmy w naszym liceum grupę 6 uczniów i 2 nauczycieli z Istituto Omnicomprensivo w Carsoli.
Była to dla naszych uczniów okazja do pracy w grupach międzynarodowych. Uczniowie zaangażowani w projekt „THE LANGUAGE PORTRAIT OF THE SUSTAINBLE ENVIRONMENT” wzięli udział w wielu zajęciach przygotowanych specjalnie na tę okazję.
W poniedziałek uczniowie z Włoch uczestniczyli w warsztatach integracyjnych w języku angielskim przeprowadzonych najpierw przez Panią Annę Serafin, a następnie Panie Magdalenę Zembrowską i Aleksandrę Piskadło. We wtorek włoscy uczniowie zostali zaproszeni na lekcje j. angielskiego w kilku klasach. W kl. 2c, podczas lekcji prowadzonej wspólnie przez Panie Karolinę Czarnecka i Aleksandrę Piskadło uczniowie wzięli udział w mini-debacie o tematyce ekologicznej. W kl. 3e, pod opieką Pani Małgorzaty Celek, mieli możliwość omówić różnice kulturowe, a także znaleźć cechy wspólne na różnych płaszczyznach, m.in. w kontekście kuchni, edukacji, stereotypów. Na lekcji u Pani Jadwigi Kasak wraz z grupą z kl. 3a uczniowie wymieniali się informacjami na temat swoich krajów, a następnie rozwiązywali krzyżówki i szarady dot. obu krajów.
Korzystając z obecności uczniów z Włoch została przeprowadzona także specjalna lekcja języka włoskiego dla uczniów wyróżniających się w nauce tego języka. Uczniowie mieli okazję posłuchać wymowy rodzimych użytkowników j. włoskiego oraz wykorzystali swoje umiejętności językowe rozmawiając o perfekcyjnym dniu, pytając o drogę, wskazując kierunek czy opisując swoją rodzinę.
Atrakcją dla włoskiej grupy były zajęcia ze strzelania z łuku, które przeprowadziła Pani Alina Wlazło wraz z uczniami.
Nauczycielki z Włoch Paola Felli oraz Ilaria Rosa zostały zaproszone na obserwację lekcji matematyki u Pani Małgorzaty Gołębiowskiej, biologii u Pani Agaty Dulskiej- Jeż oraz na pokaz fizyczny przygotowany przez uczniów kl. 4a wraz z opiekunem: Panią Anna Rożnowską.
Dzięki przygotowanemu programowi edukacyjno- kulturowemu mogliśmy przybliżyć naszym gościom historię Polski, nasze tradycje oraz specjalności kuchni polskiej. Delegacja z Włoch zwiedziła Kraków wraz z najważniejszymi zabytkami miasta (m.in. Wawel, Kościół Mariacki). Podziemna trasa w Rzeszowie pozwoliła poznać historię stolicy naszego regionu. Zorganizowaliśmy także wycieczkę do Krosna, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach w Centrum Dziedzictwa Szkła. Nie zabrakło też wizyty w kolbuszowskim Parku Etnograficznym, gdzie oprócz historii naszych przodków uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych „Ziarnko do ziarnka” podczas których przygotowali ciasto oraz upiekli i posmakowali przepysznych proziaków.
Uroczyste rozdanie certyfikatów Erasmusa połączyliśmy z Dniem Frankofońskim, dzięki któremu przybliżyliśmy pojecie „frankofonii”. Program urozmaiciliśmy piosenkami wykonanymi w językach francuskim i włoskich przez Aleksandrę Szumierz, Livię Starzec oraz Emilię Magdę.Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy pomogli w organizacji wizyty, zaangażowali się w realizację poszczególnych zadań ( w tym przede wszystkim anglistkom) oraz zapewnili opiekę uczniom podczas wyjazdów edukacyjnych (Marta Pieprzycka, Jadwiga Kasak, Izabela Syniec, Anna Serafin, Jakub Łojczyk, Alina Wlazło)
Szczególnie dziękuję rodzinom goszczącym i uczniom, którzy w ciągu tego tygodnia zaopiekowali się uczniami z Włoch (Blance Kumor i Ali Rębisz z kl. 3b, Julce Mokrzyckiej i Blance Mazur z kl. 1 c, Rozalce Nabożny z kl. 2e oraz Szymonowi Mazurowi z kl. 2b) Uczniowie z Włoch byli pod wrażeniem ich gościnności.
Magdalena Maziarz
Koordynator projektu Erasmus+
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły