W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość.
- 05.11.2018 20:23
- Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.
To właśnie 11. listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w lasku w Compiègne podpisany został rozejm między państwami ententy a Niemcami kończący zmagania wojenne.
Warto podkreślić, że w Polsce w tym dniu nie działo się nic nadzwyczajnego. W Warszawie trwało rozbrajanie niemieckiego okupanta, a przybyły dzień wcześniej do Warszawy Józef Piłsudski otrzymał zwierzchnictwo nad (będącą w zarodku) armią polską. Dostał je z poręki skompromitowanej i powszechnie uważanej za organ kolaborujący z Berlinem Rady Regencyjnej.Po wielu sporach zdecydowano, iż datą upamiętniającą wywalczenie niepodległości i najbardziej odpowiadającą społecznym nastrojom będzie 11. listopada. Po pierwsze nikt nie kwestionował znaczenia przełomowości tej daty jako kończącej zmagania Wielkiej Wojny i porażki Niemiec. Po drugie data ta kojarzona była dotąd z narodową demokracją i sukcesem Dmowskiego w Paryżu (konferencja w Paryżu, 1919-1920).- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły