• Młodzi dla Niepodległej

• 30.10.2018 09:52
      • To dzięki nowemu pokoleniu „młodym” udało się u schyłku XIX w. przezwyciężyć przygnębienie. Udało się pokonać traumę po upadku kolejnego powstania, ponownie rozbudzić aspiracje niepodległościowe, marzyć o Niepodległości i realizować te marzenia. Taka myśl przyświeca wystawie „Młodzi dla Niepodległej”. Wystawie, którą gościliśmy w murach naszej szkoły w dniach 23- 24 października.
      • Jest to projekt przygotowany i udostępniany młodzieży przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego (za pośrednictwem pana Mateusza Wernera) oraz IPN Oddział Rzeszów. Jego autorzy prezentują różnorodność ścieżek , które wiodły młodych Polaków najpierw do samej idei niepodległości ,a następnie czynu niepodległościowego.

Prezentują między innymi elitarny Związek Młodzieży Polskiej „Zet”, zrzeszenie o zasięgu trójzaborowym będące kuźnią wielu talentów obywatelskich.

Towarzystwo Gimnastyczne „ Sokół” , które na terenie Galicji, przy wykorzystaniu masowej aktywności ruchowej i kultury fizycznej (pod hasłem „w zdrowym ciele zdrowy duch”) krzewiło wartości patriotyczne oraz ideały narodowe (Ramię krzep – Ojczyźnie służ, Wszystko dla Ojczyzny i Czołem Ojczyźnie) oraz niepodległościowe.

Ruch skautowski, który na ziemiach polskich przybrał zdecydowanie patriotyczną „barwę” i również na terenie zaboru austriackiego w dobie autonomii znalazł podatny grunt dla swej działalności.

Kolejno autorzy prezentują organizacje paramilitarne działające na ziemiach polskich (Związek Strzelecki, Polskie Drużyny Strzeleckie czy Drużyny Bartoszowe), ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych liderów, często ilustrując treści zdjęciami z terenu dzisiejszego województwa podkarpackiego.

Wystawę oglądnęli uczniowie wszystkich klas licealnych a także gościliśmy 14 DH i 16 DSH z Hufca ZHP Kolbuszowa.

Ponadto po wysłuchaniu informacji wprowadzających do tematyki wystawy licealiści mieli okazję dokładnie przeanalizować prezentowane plansze i odpowiedzieć na pytania QUIZU również przygotowanego przez twórców wystawy.

Dziękujemy.