Wymiana Erasmus+ do Hiszpanii
- 09.12.2024 22:25
- W dniach 24 – 30 listopada grupa uczennic naszego liceum uczestniczyła w wizycie partnerskiej w ramach projektu Erasmus+ „The language portrait of the sustainable environment”.
Tym razem Uczennice wraz nauczycielkami Magdaleną Maziarz oraz Anną Serafin dotarły do Cordoby na południu Hiszpanii.
Była to wspaniała okazja, aby poznać sposób pracy w szkole partnerskiej Colegio Betica-Mudarra jak i najważniejsze zabytki Cordoby.
Oto relacja ośmiu uczennic, które wzięły udział w wymianie:Podczas naszego pierwszego dnia wymiany udałyśmy się do szkoły Betica Mudarra. Zostałyśmy oprowadzone przez panią dyrektor i nauczycieli po obszernym kompleksie budynków gromadzących żłobek, przedszkole, szkołę podstawową i średnią. Poznałyśmy system edukacji oraz funkcjonowania odwiedzanej przez nas szkoły. W czasie zajęć integracyjnych w szkole dowiedziałyśmy się wiele o kulturze Hiszpanii. Uczniowie przestawili nam wiele interesujących zdjęć, które przybliżyły nam najważniejsze informacje o kulturze Hiszpanii, specjalności kuchni andaluzyjskiej, stereotypy o Hiszpanach. Zawarłyśmy także wiele nowych znajomości, które z pewnością będziemy pielęgnować. Po powitalnej wizycie w szkole udałyśmy się na obiad. Zdecydowałyśmy się spróbować tradycyjnych potraw takich jak Salmorejo i Mazamorra i nie tylko. Następnie udałyśmy się na zwiedzanie Cordoby wraz z uczniami z Francji i Węgier. Poznaliśmy historię Cordoby oraz jej słynne zabytki: Plaza de la Corredera-jedyny plac w kształcie prostokąta w Andaluzji, Puerta del Puente- historyczna brama mista, Puento Romano - most rzymski. (Ania Gil, 3d)
FIlm z pn: Betica MudarraDrugiego dnia naszej wymiany udałyśmy się z samego rana do Mezquita Cathedral, która jest głównym zabytkiem Cordoby. Następnie udałyśmy się do szkoły, w której przedstawiłyśmy uczniom prezentacje na temat naszej miejscowości, szkoły oraz najbardziej rozpoznawalnego miasta w Polsce(Krakowa). Nasi hiszpańscy koledzy i koleżanki oprowadzili nas po mieście oraz pokazali najważniejsze dla nich kulturowe miejsca. W każdym z tych punktów opowiadali ciekawostki związane z historią danego miejsca. Z inicjatywy Hiszpanów zdecydowałyśmy się spróbować tortilla de patatas, a następnie udałyśmy się na degustacje tradycyjnych churrosów z czekoladą. Po całym dniu integracji i poznawania historycznej okolicy czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka - paella. (Aleksandra Białek, Roksana Budzińska, kl. 2c)
W środę obserwowałyśmy lekcję technologii informacyjnej, poznałyśmy nowe dla nas sposoby prowadzenia zajęć przez nauczyciela. Hiszpańscy uczniowie uczestniczyli w teście online, na który odpowiadali za pomocą kodów qr. Nasza grupa natomiast przeprowadziła wśród hiszpańskich uczniów quiz kahoot dotyczący dbania o środowisko. Następnie byliśmy zaproszeni na lekcję historii i geografii. Najbardziej jednak podobała nam się lekcja języka angielskiego podczas której dyskutowaliśmy na temat różnic i podobieństw między życiem w Polsce i w Hiszpanii oraz poznawaliśmy ciekawostki o Cordobie. Po południu zwiedziliśmy wspaniały Palacio da Viena z charakterystycznymi dla Cordoby kwiecistymi patio. (Agata Skiba i Zuzanna Tęcza, kl. 2b)
Czwartek rozpoczęłyśmy zwiedzając "Romero de Torres", czyli muzeum sztuki w Kordobie. Poznałyśmy dzieła kilku hiszpańskich artystów. Następnie udałyśmy się do szkoły i pracowałyśmy na zajęciach języka angielskiego z hiszpańskimi uczniami. Wieczorem zwiedzałyśmy zamek Alcázar de los Reyes Cristianos. Będąc na samej górze wieży warownej miałyśmy okazję podziwiać widok na całą Kordobę. (Karina Gurdak, kl. 2d)
Nasza podróż do Cordoby dobiegła końca, ale ostatni dzień w tym pięknym mieście był pełen emocji, wzruszeń i niezapomnianych wspomnień. Zaczęliśmy go od spotkania z uczniami lokalnej szkoły – Betica-Mudarra. Zadaniem, które mieliśmy wykonać, było przygotowanie prezentacji o naszej kulturze. Każda z grup zaprezentowała najważniejsze elementy swojego kraju: tradycje, zwyczaje, muzykę i potrawy. W ramach pożegnania zostaliśmy poczęstowani tradycyjnymi hiszpańskimi przekąskami. W tym dniu otrzymaliśmy także certyfikaty potwierdzające nasz udział w projekcie. Był to symboliczny moment, który przypieczętował nasze doświadczenie w Cordobie.
Chcieliśmy wykorzystać czas, by spędzić ostatnie chwile razem, integrując się z nowymi przyjaciółmi, których poznaliśmy podczas naszego pobytu. Przechadzaliśmy się wśród wąskich uliczek, podziwiając zabytkową architekturę i klimat Cordoby. Spacer był dla nas nie tylko okazją do podziwiania miasta, ale także momentem na głębszą integrację oraz ciągłe rozmowy w języku angielskim. Więzi, które udało nam się tu stworzyć były niezwykle cenne. Niestety, nadszedł czas pożegnania. Z jednej strony cieszyliśmy się, że poznaliśmy tak wspaniałych ludzi, z drugiej zaś, wiedzieliśmy, że nasza wspólna podróż dobiega końca. Wyjazd przypieczętowaliśmy kolacją w restauracji Patio de la Juderia, gdzie mieliśmy okazję podziwiać tradycyjny hiszpański taniec – flamenco. Pokaz tańca wywarł na każdej z nas niesamowite wrażenie. (Nikola Jemioło, kl. 3e)Film z piątku: Flamenco i inne
Nasze wrażenia z wymiany:
Podczas wymiany do Córdoby - malowniczego miasta oddalonego 2 godziny drogi od Malagi, urzekło mnie wiele rzeczy. Jedną z nich jest usposobienie i podejście mieszkańców do innych. Zawsze są uśmiechnięci, pomocni, chętni do rozmowy, zarazem bardzo ekspresywni i głośno wyrażający swoje zdanie w sprawach dla nich istotnych. Uczniowie w szkole powitali nas z ogromnym entuzjazmem i zadowoleniem, byli zainteresowani jak wygląda życie w Polsce oraz czym ono różni się od hiszpańskiego trybu życia. W trakcie całego wyjazdu miałam przyjemność otaczać się piękną i jedyną w swoim rodzaju architekturą. Białe domy z kolorowymi elementami, doniczki zawieszone na ścianach, wąskie uliczki czy pięknie ozdobione patia nadają temu miastu wyjątkowy i niespotykany charakter. Miałam szansę spróbować tradycyjnych hiszpańskich dań takich jak Salmoreho, Croqetas, Patatas Bravas. Zaskoczyła mnie prostota tych dań a jednocześnie ich niepowtarzalny smak. Ostatniego wieczoru udałyśmy się na kolację z tańcem flamenco, było to cudowne doświadczenie. Przez ruchy tancerzy oraz śpiewaną piosenkę, można było ujrzeć jaki i usłyszeć piękną historię. W mieście czułam się bardzo bezpiecznie, mimo częstego wracania późniejszymi porami. Miałyśmy okazję ujrzeć jak ludzie spędzają swoje wolne chwile wieczorami wraz ze znajomymi. Poprzez wzięcie udziału w wymianie nawiązałam wiele znajomości które pragnę pielęgnować, przełamałam barierę językową i wstyd przed rozmową w języku obcym. Cieszę się, i jestem wdzięczna za możliwość udziału w tym projekcie, dzięki niemu mam wiele cudownych wspomnień, które zostaną w mojej głowie już na zawsze. (Anna Gil, 3d)
Moje wrażenia z Wyjazdu do Hiszpanii: Mówiąc o zaletach wyjazdu do Hiszpanii mogę wymienić wiele rzeczy. Atmosfera w tym kraju wywarła na mnie naprawdę duże wrażenie. Najbardziej podobała mi się możliwość zobaczenia jak wygląda i toczy się życie w Hiszpanii. Poznałam zwyczaje i tradycje tam panujące. Przez cały wyjazd poznałam bardzo dużo osób. Zdziwiło mnie to jak ludzie tam byli otwarci na nowe znajomości . W szkole czułam się bardzo dobrze. Ludzie tam chętnie z nami rozmawiali . Pomimo że niektórzy nie porozumiewali się płynnie w języku angielskim, to i tak starali się z nami porozumieć i nas poznać. Wzruszające było dla mnie to jak ludzie w Hiszpanii byli dla siebie życzliwi . Miasta które zobaczyłam podczas tego wyjazdu czyli Córdoba oraz Malaga bardzo mi się podobały. Każdy zabytek z chęcią fotografowałam. Dzięki tej wymianie miałam okazję spróbować typowe dania oraz poznać smaki kuchni Hiszpańskiej. Cała ta wymiana wywarła duży wpływ na mój rozwój w wielu sferach. (Karina Gurdak, 2d)
Wymiana Erasmus+ do Hiszpanii-Kordoby był to najpiękniejszy tydzień w moim życiu. W ciągu tych 6 dni poznałam wielu wspaniałych ludzi, barwną hiszpańska kulturę i wiele nowych smaków. Podczas wymiany przełamałam swoją barierę językową i mogłam śmiało rozmawiać z rówieśnikami z Hiszpanii. Miałam również możliwość uczestnictwa w wielu zajęciach integracyjnych, co wpłynęło pozytywnie na moje umiejętności komunikacyjne. Zwiedziliśmy wiele urokliwych miejsc i doświadczyliśmy z bliska jak wygląda życie w Hiszpanii. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam przeżyć tak wspaniałą podróż. (Amelia Lewicka, 1c)
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły