Godzina dla Ziemi”- 23 marca 2024
- 22.03.2024 22:53
- Uczestnicy projektu Erasmus+ w naszej szkole zachęcają całą społecznośc szkolną oraz mieszkańców Kolbuszowej do dołączenia do Akcji „Godzina dla Ziemi”
„Godzina dla Ziemi”-23 marca 2024
Co roku w ostatnią sobotę marca, obchodzona jest na całym świecie „Godzina dla Ziemi”.
Tego dnia o 20:30 czasu lokalnego symbolicznie gasi się światło na 60 minut.
Ludzie wyłączają je w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów. Ma to na celu zwrócenie uwagi ludzi na dobro naszej planety i zadbaniu o nią nie tylko raz w roku. W naszej szkole w ramach projektu Erasmus+ uczniowie zaangażowali się do wykonania plakatów tradycyjnych bądź interaktywnych.
Prace możemy podziwiać na tablicach informacyjnych na 1. i 2. piętrze.
Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, sumiennością i różnorodnością w swoich pracach.Marta Rozmus i Wiktoria Zielińska, kl 3d
GODZINA DLA ZIEMI
Z naszej planety, czerpiemy wszystko, jedzenie, wodę, powietrze i czy chociażby lekarstwa. Przez chociażby fabryki, bardzo zanieczyszczamy planetę, bez której przecież byśmy nie mogli funkcjonować.
Godzina dla Ziemi, to łatwa do zrozumienia idea, która bardzo szybko przerodziła się w największą na świecie ideę społeczną. Miliony ludzi, a nawet bardzo duże przedsiębiorstwa, wyłączają na godzinę światło w swoich lokalach, czy domach. Czasami zapominamy, że gdyby nie nasza planeta by nas tu nie było, więc, dzięki tej akcji jesteśmy w stanie choć trochę zsolidaryzować się z naszą planetą. Pod postacią godziny dla ziemi, kryje się dużo większy cel. Polega on na zachęcenia młodszych, i starszych do częstszego myślenia o naszej planecie, oraz do różnego rodzaju ekologii.
- na Wieży Eiffla we Francji,- w piramidach w Egipcie,
- w Operze w Sydney
Cała akcja rozpoczęła się w 2007 roku, w Australii. 2 miliony ludzi wyłączyło światła na godzinę, dzięki temu zużycie prądu zmniejszyło się aż o 10%! Z każdym rokiem, coraz więcej ludzi włączało się do inicjatywy, co za tym idzie zużycie prądu malało, a coraz więcej osób poznawało naukę ekologii, oraz fakt, że jeśli my sami nie zaczniemy ratować naszej planety, ona sama się nie uratuje.
"Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli. Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć, gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań." - Peter Scott (działacz na rzecz przyrody)
Aleksandra Krysztofiak, IB
Plakaty Przygotowały:
Emma Stąpor, Wiktoria Gąsior, Emilia Zasowska, Weronika Kubiś, Kaja Salch, Noveli Starzec, Gabrysia Boroń, Lena Kozioł, Marta Rozmus, Witkoria Zielińska, Kasia Blat, Oliwia Fitał
Bibliografia:
https://newsroom.ucla.edu/releases/earth-like-planets-may-be-an-inevitability
https://www.koreaherald.com/view.php?ud=20160320000346
https://www.dw.com/en/earth-hour-famous-landmarks-plunge-into-darkness-but-why/a-38073029
https://latest.earthhour.org/millions-celebrate-earth-hour-2023-creating-the-biggest-hour-for-earth
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły