• Dni Patrona


        • 100 - rocznica urodzin Janka Bytnara ps. "RUDY"

          zobacz moduł: Urodziny patrona


          Exegi monumentum…

           

          Z „Jankowej stolicy”, jak nazywała Kolbuszową, przywieźliśmy Jej w ostatnim pożegnaniu bukiet „polno - ojczysto - paprociowego kwiecia”, czyli kwiaty z kolbuszowskich łąk.

          15 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w Alei Zasłużonych, spoczęła Barbara Wachowicz - pisarka, fotografik, scenarzystka, publicystka, „Lawendowa Dama”, „Dama w fioletach”, Basia z Podlasia”, a  dla naszej społeczności szkolnej po prostu  - „Druhna Basia”. Wśród licznie zgromadzonych na pogrzebie przedstawicieli środowisk twórczych, społeczności szkolnych i harcerskich nie zabrakło oczywiście delegacji z naszej szkoły i delegacji Hufca ZHP im. J. Bytnara w Kolbuszowej.

          Pani Barbara Wachowicz pisała opowieści poświęcone Wielkim Polakom, m.in. T. Kościuszce, A. Mickiewiczowi, J. Słowackiemu, S. Żeromskiemu, H. Sienkiewiczowi. Pisała też o Patronie naszej szkoły  - Janku Bytnarze w książce zatytułowanej  „Rudy, Alek, Zośka”.

          Barbara Wachowicz pisała i mówiła o patriotyzmie, honorze, braterstwie w tak szczególny sposób, że czytały jej książki, słuchały gawęd kolejne pokolenia Polaków. Podziwialiśmy jej erudycję, piękną polszczyznę, umiłowanie  tradycji i wartości narodowych.

          Pani Barbara  była z nami w ważnych dla naszego Liceum chwilach - przyjeżdżała na uroczystości związane z nadaniem imienia Janka Bytnara naszej szkole, wręczeniem sztandaru, 80 – leciem szkoły, na I Zlot Drużyn Bytnarowskich. Kiedy nie mogła przyjechać na kolejne zloty, pisała do harcerzy piękne listy (fioletowym atramentem, na fioletowym papierze). Młodzież  spotykała się z Druhną Basią w miejscach szczególnych dla polskich harcerzy - w Warszawie na trasach harcerskiego Rajdu „Arsenał”, u „Matuli” (Pani Zdzisławy Bytnarowej), w Sandomierzu, Rzeszowie  i Łodzi przy okazji widowiska „Wigilie Polskie”, otwarcia wystawy „Kamyk na szańcu”, finału konkursu „Arsenał Pamięci”, itp.

          Za swoją twórczość p. B. Wachowicz została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", tytułem Mistrza Mowy Polskiej "Vox Populi" oraz honorowym obywatelstwem Warszawy. Za "dar przekazywania młodemu pokoleniu wiedzy o dziedzictwie narodowym" pisarka otrzymała Medal Polonia Mater Nostra Est. Była także laureatką Orderu Uśmiechu.

          M. Miąso


          Życie to służba

          18 maja odbył się kolejny już finał Szkolnego Konkursu o Janku Bytnarze i Szarych Szeregach. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, do finału zakwalifikowały się 4 drużyny dwuosobowe. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o Janku, jego rodzinie oraz znajomością działań Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej. Cieszy nas fakt, że postać Patrona szkoły inspiruje naszych uczniów, bo przecież ten słynny kolbuszowianin ciągle jest wzorem dla młodych Polaków. I tak :

          I miejsce zajęły Amanda Ziółkowska i Paulina Książek z kl. IIA

          II miejsce zdobyli Benedykt Błędniak i Kacper Furmański z kl. IIA

          III miejsce zajęły Magdalena Kołodziej i Sylwia Lis z kl. IIC

          IV miejsce zajęli Karol Jabłoński i Przemysław Wolak z kl. IA.

          Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


          Depozytariusze pamięci

           

          W sobotę p. dyrektor D. Fus wraz z uczniami Karoliną Gul, Kacprem Furmańskim (kl. IIA) oraz Izabelą Wilk z kl. IIIC zostali zaproszeni do udziału w audycji  Radia Rzeszów. Audycja poświęcona była patronowi naszej szkoły -  Jankowi Bytnarowi, „Rudemu”. Uczestnicy scharakteryzowali  sylwetkę Janka – Jego walkę z okupantem hitlerowskim,  aresztowanie, sens  i istotę akcji pod Arsenałem. Podkreślali, że  uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej uczestniczą w różnorodnych działaniach, których celem jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o Patronie, ale przede wszystkim  budowanie systemu własnych wartości m.in. wzorując się na postawach życiowych Janka Bytnara.

           


          75 lat temu!

          26 marca uczciliśmy 75. rocznicę Akcji pod Arsenałem. Jak wszyscy doskonale wiedzą, w tym dniu w 1943r.  przyjaciele „Rudego”, m. in.  Tadeusz Zawadzki, Alek Dawidowski przeprowadzili udaną akcję odbicia z rąk gestapo Janka Bytnara. Ta bezprecedensowa akcja zbrojna, zapisana na kartach „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego, stała się symbolem braterstwa i poświęcenia nawet za cenę życia.

          W uroczystości ku czci  Patrona Szkoły uczestniczył z-ca Starosty Powiatu Kolbuszowskiego, p. W. Cebula, który podkreślił wpływ J. Bytnara na kształtowanie postaw uczniów LO. W akademii wzięli również udział harcerze  drużyn z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Kolbuszowej im. Janka Bytnara  pod kierunkiem komendantki hufca phm Julity Stępień:

          -3 Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów z Kolbuszowej Górnej z drużynową pwd Anną Kmieć,

          -7 DH im. Aleksandra Kamińskiego z drużynową Kingą Frodyma-Stobierską,

          -8 DH "Złote Pióra" z Niwisk z drużynową pwd Agnieszką Jemioło,

          - 17 DH "Sowy" z Kupna z drużynowym hm Mariuszem Szamrajem,

          -13 Drużyna Starszoharcerska im. Mieczysława Orłowicza z Niwisk z drużynową pwd Anną Bryk,

          -14 DH "Czarna czternastka" z Kolbuszowej z drużynową Klaudią Jeleń,

          -15 DH im. Stasia Ozimka z Siedlanki z dh Anną Płodzień-Ząbik,

          - 16 DH im Janka Bytnara ps. Krokodyl z dużynową pwd  Dagmarą Niedziółką,

          -1 Drużyna Nieprzetartego Szlaku "Łaziki" z Kolbuszowej Dolnej z drużynową pwd Agnieszką Dragan,

          - 3 Gromada Zuchowa z drużynową pwd Elżbietą Wilk,

          - 4 Gromada Zuchowa z drużynową Anną Idzior,

          Gawędę poświęconą 100-leciu harcerstwa polskiego wygłosił z-ca Komendanta Hufca hm. Mariusz Szamraj. Akademię poświęconą Jankowi Bytnarowi i jego przyjaciołom z Szarych Szeregów przygotowali uczniowie kl. IIA ,  kl. IA oraz  kl. IC pod kierunkiem p. W. Jasińskiej i p. M. Miąso.  Po akademii przed popiersiem „Rudego” odbył się Apel Poległych. Następnie uczestnicy przeszli pod dom rodzinny Janka Bytnara, by złożyć kwiaty w hołdzie bohaterowi.

          Kolbuszowa, 26.03.2018


          „Rudy” – bohater, wzór, ideał. Dzień Patrona Szkoły – „Rudego”

           

           „Rudy”, „Zośka”, „Alek” – przyjaciele, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: BRATERSTWO i SŁUŻBĘ.

          Jak każdego roku uczniowie klas pierwszych i drugich uczcili pamięć Janka Bytnara – „Rudego”,  bohatera akcji pod Arsenałem. Wraz z „Zośką” ( Tadeuszem Zawadzkim) i „Alkiem” ( Maciejem Dawidowskim) tworzyli grupę przyjaciół na śmierć i życie. A swoje młode życie poświęcili walce o wolność  Ojczyzny.

          W 74. rocznicę tragicznej śmierci Janka, odbitego przez przyjaciół w dn. 26 marca 1943r. w akcji zwanej pod Arsenałem – 30 marca w Liceum odbył się capstrzyk przygotowany przez Hufiec Kolbuszowa, który poprowadziła komendantka hufca pwd Julita Stępień . Apel poległych prowadził pwd Krzysztof Surowiec.

          W uroczystości brały udział drużyny z Hufca Zwiąku Harcerstwa Polskiego w Kolbuszowej im. Janka Bytnara:

          • 3 Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów z Kolbuszowej Górnej z drużynową pwd Anna Kmieć,
          • 4 DH "Ogniki" z Trześni drużynowym pwd Krzysztofem Surowcem,
          • 7 DH im. Marii Konopnickiej z drużynową Kingą Frodyma-Stobierską,
          • 8 DH "Złote Pióra" z Niwisk z drużynową Agnieszką Jemioło,
          • 10 DH im. kpt Józefa Batorego z Weryni z drużynowym Grzegorzem Zywerem,
          • 11 Wielopoziomowa DH "Orla Perć" z Kupna z drużynowym pwd Mateuszem Draus,
          • 13 Drużyna Starszoharcerska im. Mieczysława Orłowicza z Niwisk z drużynową
          • 16 DH im Janka Bytnara ps. Krokodyl z drużynową Dagmarą Niedziółką,
          • 1 Drużyna Nieprzetartego Szlaku "Łaziki" z Kolbuszowej Dolnej z drużynową Agnieszką Jemioło,
          • 3 Gromada Zuchowa z drużynową Elżbietą Wilk

          Mieliśmy przyjemność gościć wicestarostę Powiatu Kolbuszowskiego – p. W. Cebulę.

          Akademię poświęconą Jankowi Bytnarowi  przygotowali uczniowie kl. IA pod kierunkiem wychowawczyni – W. Jasińskiej.

          9 maja zorganizowano Dzień Patrona. Jednym z punktów obchodów Dnia Patrona był półfinał i  finał szkolnego konkursu wiedzy o Janku Bytnarze i Szarych Szeregach, przygotowany przez p. Wandę Jasińską. W półfinale wzięło udział 9 dwuosobowych zespołów – 2 zespoły z kl. IA , 1 zespół z  klasy  IC – Karolina Karkut i Magdalena Kołodziej, 2 zespoły z kl. IB, 2 zespoły z kl. IIC – Barbara Czusz i Julia Wójcicka oraz Kinga Zielińska i Gabriela Micek oraz Karol Czyżewski i Robert Ofiara z kl. IIA. Do finału przeszły zespoły z klas IA, IB.  Pytania konkursowe wymagały szczegółowej wiedzy o życiu „Rudego”,  działalności Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej, umiejętności czytania tekstu, mapy, itp. Po ponad dwugodzinnych zmaganiach :

          I miejsce zajęli – ( kl. IA) – Paulina Książek i Amanda Ziółkowska

          II miejsce uzyskały – Monika Dec i Karolina Kopeć ( kl. IB)

                                                 Justyna Pacyna i Piotr Snopek ( kl. IB)

          III miejsce zdobyli – Benedykt Błędniak i Kacper Furmański  ( kl. IA)

          Klasy pierwsze, po obejrzeniu filmu dokumentalnego pt. „Rudy”, „Alek”, „Zośka”, wykonywali zadania opracowane przez  p. Małgorzatę Miąso, np. opracowali krótki biogram „Rudego”, tworzyli krzyżówkę do podanego hasła, przygotowali plakat promujący szkołę, układali rebusy do podanych haseł czy też zobowiązani byli do napisania wiersza o Janku.

          Dwunastoosobowe zaś patrole klas drugich, pod opieką nauczycieli, brały udział w grze terenowej. Zaopatrzeni w mapę  musieli odnaleźć  zaznaczone punkty i wykonać  zlecone zadania, wykazując się wiedzą o Janku Bytnarze i Szarych Szeregach. Jednym z nich było napisanie wiersza o Kolbuszowej.

           

          Oto przykładowe wyniki prac poszczególnych klas:

          RUDY

          Kl.IB

          Dobry, odważny, mądry i wesoły,

          Taki był właśnie Patron naszej szkoły.

          Młody Janek pełen męstwa i odwagi,

          Z masztów ściągał niemieckie flagi.

          Wraz z przyjaciółmi – „Zośką” i „Alkiem”,

          Toczył z okupantem nierówną walkę.

          Czy na ulicach, czy w budynkach Warszawy,

          Walczył z Niemcami jak wspaniały.

          Kiedy Go złapano, nie wydał kolegów,

          A podczas przesłuchań bronił Szarych Szeregów.

          Takich jak On poległo wielu,

          Zachowaj o tym pamięć przyjacielu!

          Nie zapomnij o „Alku”, „Rudy” i „Zośce”,

          I tak jak oni, o Ojczyznę troszcz się!

           

          ***

          Janek Bytnar harcmistrz cieni

          Pochodził z kolbuszowskiej ziemi.

          Pod pseudonimem „Rudy” żył

          I bardzo waleczny był.

          W Armii Krajowej służył dzielnie

          Swój patriotyzm pokazywał codziennie.

          Naszej szkoły jest Patronem

          Pamięć o nim jest naszym honorem.

           

          Kl. IA

          Krew jest życiem

           

          Kl. IC

          Gdy miasto słodko śpi,

          Śniąc o tym, że nadejdą lepsze dni!

          Życie… właśnie umarło

          Serce przestało bić

          Oczy poczerniały

          Uśmiech znikł

          Co się stało?

          Jaki to miało cel?

          Życie tak szybko przeminęło

          Skończył się film.

          Została pustka w sercu

          Szklany wzrok, wielki krzyk.

          Krzyk żalu? nienawiści?

          Miłości, smutku, strachu,

          Ulgi, narastającego bólu?

          To rozpacz! Tęsknota!

          Ofiara! Tak miało być!

           

          Moje miasto Kolbuszowa

          Tu się urodziłam i wychowałam

          To właśnie miejsce tak pokochałam

          Tu jest skansen, krokodyl i szkoła

          Tam każda nauczycielka jest wesoła.

          Tu piękne Liceum Ogólnokształcące

          Przed nim kwitną kwiaty pachnące.

          Tu przez miasto Nil przepływa

          Lecz krokodyl tam nie bywa.

          Kl. IIC

          Kolbuszowa

          Na górze róże

          Na dole sowa

          Och, jaka piękna ta Kolbuszowa!

          Na górze róże

          Na dole ganek

          Tu w Kolbuszowej

          Żył Bytnar Janek.

          Kl. IIA

          ***

          To nie Egipt, nie Afryka

          Nil to kolbuszowska rzeka.

          Żyje tu krokodyl stary

          Co z Tyszkiewicza uciekł jamy.

          Tutaj Janek Bytnar żył

          Co w Szarych Szeregach był.

          W Kolbuszowej skansen mamy

          Spotkasz tutaj same damy

          A na rynku stoi studnia

          Nie zmarnujesz popołudnia!

          Kl. IIB

          ***

          Każdy Polak dobrze wie,

          Gdzie to miasto znajduje się.

          Dobrze jest na świecie znane

          Oraz chętnie odwiedzane.

          Żył tutaj Bytnar Jan

          Który miał pewien plan.

          Chciał wyzwolić Ojczyznę z rąk wroga

          Wraz z pomocą Boga.

          Kolbuszowa była domem bohatera,

          W niej zawsze znajdziesz swojego przyjaciela.

          Miasto to piękne, z historią bogatą,

          Warto je odkrywać – znajdź czas na to!

          Kl. IIB


          Dni jego nie znały chwil zmarnowanych. Dzień Patrona Szkoły – „Rudego”

          „Rudy”, „Zośka”, „Alek” – przyjaciele, którzy w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: BRATERSTWO i SŁUŻBĘ.

          Jak każdego roku uczniowie klas pierwszych i drugich uczcili pamięć Janka Bytnara – „Rudego”,  bohatera akcji pod Arsenałem. Wraz z „Zośką” ( Tadeuszem Zawadzkim) i „Alkiem” ( Maciejem Dawidowskim) tworzyli grupę przyjaciół na śmierć i życie. A swoje młode życie poświęcili walce o wolność  Ojczyzny.

          Jednym z punktów obchodów Dnia Patrona był finał szkolnego konkursu wiedzy o Janku Bytnarze i Szarych Szeregach, przygotowany przez p. Wandę Jasińską. Wzięły w nim udział 4 dwuosobowe zespoły reprezentujące klasy IA, IC oraz kl. IIA. Pytania konkursowe wymagały szczegółowej wiedzy o życiu „Rudego”,  umiejętności czytania tekstu, mapy, itp. Po blisko dwugodzinnych zmaganiach :

          I miejsce zajęli – Gabrysia Fryc i Andrzej Wesołowski ( kl. IIA)

          II miejsce uzyskały – Basia Czusz i Julia Wójcicka ( kl. IC)

          III miejsce zdobyli – Kinga Zielińska i Gabrysia Micek ( kl. IC)

          IV miejsce uzyskali – Robert Ofiara i Karol Czyżewski ( kl. IA)

          Klasy pierwsze, po obejrzeniu filmu dokumentalnego pt. „Rudy”, „Alek”, „Zośka”, wykonywali zadania opracowane przez  p. Małgorzatę Miąso, np. opracowali krótki biogram „Rudego”, tworzyli krzyżówkę do podanego hasła, przygotowali plakat promujący szkołę, układali rebusy do podanych haseł czy też zobowiązani byli do napisania wiersza o Janku.
           

          Dwunastoosobowe zaś patrole klas drugich, pod opieką nauczycieli, brały udział w grze terenowej. Zaopatrzeni w mapę  musieli odnaleźć  zaznaczone punkty i wykonać  zlecone zadania, wykazując się wiedzą o Janku Bytnarze i Szarych Szeregach. Jednym z nich było napisanie wiersza o Kolbuszowej. Oto końcowe efekty:

          Kl. IIA

          Wychodzę dziś z autobusu powoli podnoszę wzrok

          Uderza mnie miejska przestrzeń słońce rozświetla mrok

          Choć do szkoły mam na ósmą to wybiorę drogę dłuższą

          Zapoznam cię czytelniku z naszą piękna miejską puszczą

          Na rynku spotykam ludzi

          Roześmiana każda twarz

          Każdemu żyje się dobrze

          Każdego z widzenia znasz

          Z rynku idę do Maca

          Bo mam ochotę na kurczaka

          Przypominam sobie o książkach, jeszcze ich nie oddałem

          Chyba trochę zapłacę, bo dawno tam nie zawitałem

          Na ulicy Piłsudskiego biblioteka się znajduje

          Każdy pokój morzem wiedzy w którym chętnie przesiaduję

          Teraz skoczę do MDK'a by zobaczyć co mnie czeka

          Już mam mało czasu, chyba do szkoły wracać muszę

          Ale jeszcze się na hot-doga ze sklepu „Żabka” skuszę.

          Już jestem prawie przy szkole, właśnie mijam Fregate

          Po lekcjach na pewno się wybiorę na siłownię zrobić klatę.

          Piękno naszej Kolbuszowej niepodważalne jest zawsze

          Piękne pola, złote lasy to te okolice nasze.

           

          Kl. II B ( wierszyk z humorem)

           

          Siekiera, motyka, super nowa

          Nasze miasto – Kolbuszowa

          Siekiera, motyka, cwany wesz,

          Mc Donalda znajdziesz też

          Siekiera, motyka, lot motyla

          Szukaj w Nilu krokodyla,

          Siekiera, motyka tutaj też,

          Miłych ludzi poznasz wnet,

          Siekiera, motyka 3 grudnia (?)

          W centrum miasta stoi studnia.

           

          Kl. IIC

          „Okiem mat-geo”

          Kolbuszowa, miasto położone nad Nilem

          Z płynącym w nim krokodylem.

          Na nowym mieście dom Bytnara stoi,

          Odwiedzaj go dowoli.

          Na rynku usiądź sobie wygodnie,

          Studni uroki podziwiaj swobodnie.

          Przemierzając ścieżki skansenu dokładnie,

          Poznaj wszystko, nim zmęczenie dopadnie.

          Synagoga już na Ciebie czeka,

          Możesz jej nie dojrzeć z daleka.

          Dom kultury w zaciszu niepozorny stoi,

          Naciesz się nim do woli.

          Kolbuszowa, miasto w słońcu skąpane,

          Uważaj na dziury w jezdni, bo nie oznakowane.

          W basenie Fregata, jak rybka pluskać się możesz,

          a później kawę wypić, cukiernia „Mikołaj” już

          otwarta o tej porze.

           

          To już tyle naszych wywodów,

          Reszty dowiedz się od wojewodów.

           

          Kl. IID

          „Kolbuszowa piękne miasto”

          Kolbuszowa piękne miasto

          W nim zjesz zawsze dobre ciasto.

          Rynek piękny możesz zwiedzić

          I znajomych tam odwiedzić.

          Dom kultury jest wspaniały

          Odkryjesz w nim urok niemały.

          Skansen odwiedź w wolnej chwili ludzie znajdą się tam mili.

          Kościół wszystkich Świętych zabytek niemały

          Przestrzeń jest wielka i ołtarz wspaniały.

          Na rynku znajdziesz krokodyla

          Uwierz, jak cie zobaczy, nie da dyla.

          Na środku rynku stara studnia

          Możesz siedzieć przy niej pół dnia.

          Kolbuszowa piękne miasto,

          Dla nas to rodzinne gniazdo.

           

          Kolbuszowa, 09.05.2016


          „Zawsze z Tobą, Polsko!” uroczystości Dnia Patrona

          Dnia 26 marca br. w naszym Liceum obchodzono Dzień Patrona. Janek Bytnar - „Rudy” był harcmistrzem, członkiem Szarych Szeregów. Umarł jako bohater narodowy po Akcji pod Arsenałem 1 943r.

          Po trzeciej lekcji cała społeczność szkolna opuściła budynek szkolny i udała się na apel poległych, który odbył się przy pomniku Janka Bytnara. W uroczystości wzięli udział harcerze i harcerki z Hufca ZHP Kolbuszowa wraz z komendantem, dh Krzysztofem Surowcem, przedstawiciele władz lokalnych, tj. wicestarosta Powiatu Kolbuszowskiego p. Wojciech Cebula, p. Bogusława Bryk - kierownik Biura Obsługi Jednostek Samorządu Powiatowego , p. Ireneusz Kogut – inspektor oświaty przy Urzędzie Miasta i Gminy Kolbuszowa oraz p. Anna Stec z Wydziału Promocji i Kultury Powiatu Kolbuszowskiego.


          Na początku odśpiewano hymn harcerski „Wszystko, co nasze Polsce oddamy” . Głos zabrał dyrektor LO, p. Dariusz Fus, Komendant Hufca, dh Krzysztof Surowiec i p. Wojciech Cebula - wicestarosta Powiatu Kolbuszowskiego. Ich wystąpienia uzmysłowiły nam kolejny raz, kim jest dla Polaków nasz Patron oraz jak ważny jest to dla społeczności szkoły dzień.

          Klasa II A, pod kierunkiem p. J. Michalczyk, przedstawiła akademię pt. „Zawsze z Tobą, Polsko”. Następnie jedna z uczennic zaśpiewała piosenkę pt. „Gdzie jesteście Rudy, Alku, Zośko?”. Wszyscy słuchali z zachwytem. Zwieńczeniem apelu był apel poległych.

          Po apelu harcerze i część uczniów udali się na ulicę Nowe Miasto, pod dom, w którym niegdyś mieszkał nasz Patron, by złożyć kwiaty.

          Tymczasem w naszej szkole, tj. LO w Kolbuszowej rozpoczął się finał corocznego konkursu wiedzy o Patronie Szkoły i Szarych Szeregach, w którym wzięły udział zespoły z klasy II C – Ania Magda oraz Artur Szlachetka – wywalczyli I miejsce , Wiola Białek i Kasia Grabiec z III A, które uzyskały II miejsce oraz Ada Augustyn i Zuzia Salwik z II C oraz Basia Betlej i Wojtek Białek z I B – którzy zajęli III miejsce. Konkurs przygotowały p. M. Miąso oraz p. W. Jasińska wraz z kl. I D i II D.

           

          Poszczególne klasy przygotowały się do Dnia Patrona, opracowując różne zadania. I tak:
          • - I A opracowała gazetkę, z której możemy się wiele dowiedzieć na temat Janka Bytnara i jego towarzyszy.
          • - I B przygotowała postery pt. „ Śladami Janka Bytnara po Kolbuszowej i Warszawie”.
          • - I C stworzyła grę planszową o J. Bytnarze i Szarych Szeregach.
          • - I D przygotowała plansze z nazwami szkół i ulic w Polsce noszących imię Janka Bytnara.
          • - II A przygotowała akademię szkolną.
          • -II B zajęła się uaktualnianiem informacji o naszym Patronie na stronie internetowej szkoły.
          • -II C przygotowała artykuł o znaczeniu Dnia Patrona dla społeczności szkolnej.
          • - II D przygotowała scenariusz lekcji wychowawczej o Patronie .

          Dzień Patrona Szkoły, bohatera narodowego, który oddał życie za Polskę, uświadomił nam kolejny raz, co dla nas, dla narodu jest najważniejsze. Patriotyzm, którym wykazał się Janek Bytnar jest godny podziwu i naśladowania. Powinniśmy pamiętać o obowiązkach wobec Ojczyzny nie tylko podczas takich uroczystości, ale również na co dzień.

          Gabriela Wołochow 2d