• Szkolny Dzień Zdrowia Psychicznego
        • Szkolny Dzień Zdrowia Psychicznego

        • 25.11.2023 23:28
        • W dniu 09.10.2023 roku obchodziliśmy Szkolny Dzień Zdrowia Psychicznego. 
          W przygotowanie  wydarzenia zaangażowało się wielu uczniów m.in z klas I, II , II i IV. Wśród zrealizowanych w tym dniu pomysłów znalazły się:  wystawa tematyczna, darmowe przytulasy, kącik "dobrej książki"w nurcie psychologicznym oraz koszyk myśli motywujących. W tle czas miło urozmaicała muzyka tematyczna z radia węzeł.  Ponadto wzorem roku ubiegłego  na znak solidarności  z osoabmi zmagającymi się z problemami natury psychicznej zawiązywaqne były zielone tasiemki,
        •  Prawo do zdrowia psychicznego jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. Inicjatorzy wydarzenia: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego zwracają tym samym szczególną uwagę na fakt, iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.

          Czym jest zdrowie psychiczne?

          Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym. Dobre zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia. Schorzenia psychiczne mają bowiem wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie.

          Niepokojące objawy. Depresja.

          Depresja nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać. Najczęstsze objawy depresji to:
          - przewlekły stan obniżenia nastroju,
          - dominującym odczuciem jest smutek i przygnębienie,
          - zaburzenia apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu,
          - brak odczuwania przyjemności,
          - problemy ze snem,
          - poczucie bezsilności, bezsensu życia,
          - wahania nastrojów.

          Jak możemy poprawić naszą kondycję psychiczną?

          Aby zadbać o zdrowie psychiczne i zapobiegać depresji powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia, a w szczególności:

          - dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie.
          - prowadzić aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet regularna aktywność fizyczna w przypadku wystąpienia choroby, nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii, lecz stanowi czynnik prewencyjny oraz wspomagający leczenie wielu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu.
          - odżywiać się zdrowo – dieta i nawyki żywieniowe odgrywają znaczące role w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. W jadłospisach warto uwzględnić dania bogate w: witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast-food’ów i słodyczy.
          - podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. W budowaniu kondycji psychicznej pomocni są inni ludzie, stanowiący nasze wsparcie społeczne, przy czym bardziej efektywne są więzi oparte na kontaktach osobistych a nie przy pomocy mediów społecznościowych. Spędzajmy czas z tymi, których lubimy, zapewnijmy sobie dobre relacje z innymi, bądźmy na bieżąco w kontakcie z najbliższymi.

        • Wróć do listy artykułów
      • Pedagog szkolny

      •  

        "Młodzi mają różne własne sprawy, własne zmartwienia, własne łzy i uśmiechy, własne młode poglądy i młodą poezję. Często ukrywają przed dorosłymi, bo się wstydzą, nie ufają, bo boją się, żeby się z nich nie śmieli."


                / Janusz Korczak - Prawidła życia, Wybór pism T. IV s. 8/

         

         

        O mnie...

         

        Nazywam się Ewa Pindel. Jestem absolwentką studiów pedagogicznych
        o specjalizacji 
        psychoprofilaktyka społeczna Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu terapii pedagogicznej 
        ( Uniwersytet Rzeszowski) i 
        doradztwa zawodowego  (Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu). Już podczas studiów nabywałam doświadczenia w ramach pracy w charakterze wolontariusza w Świetlicy Socjoterapeutycznej  "KARAN" oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Po studiach magisterskich odbyłam 8- miesięczny staż    w Domu Dziecka nr. 2 w Rzeszowie. Obecnie pełnię funkcję pedagoga szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. Interesuję się psychologią, coachingiem kariery, doradztwem zawodowym. W wolnych chwilach chodzę do teatru, kina, czytam książki. 

              Moim życiowym mottem jest:                  " Najlepszą drogą do poznania samego siebie jest pomoc udzielana drugiemu człowiekowi".

         

         

         

    •        

      Kontakt


      telefon: 2271 - 545, wew.28

      email:ewa.pindel@lokolbuszowa.pl


      •     Godziny Pracy

      • Poniedziałek   8:15 - 14:15

        Wtorek:       8:15 - 14;15

        Środa:         8:00 - 9:00 konsultacje

                            9:00 - 11:30

        Czwartek:  8:15 - 13.15

        Piątek :       8:15 - 10;45