• Wiosna w bibliotece ;)
      • ... a okładki mają w kwiatki
      • Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju
        Thomas Wharton
      • Po pierwsze książki
      • Bezpieczna biblioteka - bezpieczne cyfrowe życie
        • Bezpieczna biblioteka - bezpieczne cyfrowe życie

        • 13.02.2023 11:54
        • Zapraszamy uczniów i nauczycieli do biblioteki szkolnej, gdzie na wystawie: “Bezpieczne cyfrowe życie” zaprezentowana została literatura poświęcona zagadnieniom cyberbezpieczeństwa, uzależnieniom od nowoczesnych technologii jak również poradniki i powieści o zbliżonej tematyce. Zachęcamy do zapoznania się z tym ważnym tematem, korzystając z zasobów naszej biblioteki.
        • Część prezentowanych na wystawie książek została zakupiona w ramach NPRCz.  Wzbogacenie księgozbioru o literaturę o tematyce cyberbezpieczeństwa i funkcjonowania w cyfrowej rzeczywistości,  ma na celu podniesienie samoświadomości młodzieży i może pomóc w określeniu  problemów, z którymi się  spotka. 

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Bibliografia:

          1. U hls Y.T. : Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym. Wydawnictwo IUVI, Kraków: 2016. 

          To wyważony i świetnie napisany poradnik dla rodziców e-dzieci. Autorka nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie (i co czasem spędza sen z powiek), oddzielając fakty od mitów. Rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ukazując go w kontekście wychowywania dzieci i młodzieży. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że jesteśmy pierwszym pokoleniem rodziców dzieci w sieci. Dynamiczny świat nowych aplikacji i internetowych mód (snapchaty, miniblogi, tweety itd.) jest nie do ogarnięcia dla większości dorosłych, dlatego autorka opracowała wskazówki, jak w nim nawigować, będąc jednocześnie aktywnym i czujnym, ale nie przeczulonym rodzicem.

          1. Burke H.: Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona. Praktyczne wskazówki i ćwiczenia. Zwierciadło, Warszawa: 2021.

          Uzależnienie od telefonu jest podobne do uzależnienia od hazardu i nadużywania alkoholu. Może przytrafić się każdemu. Jego konsekwencje obejmują stres, depresję, bezsenność i nie tylko. Niniejszy poradnik pokazuje, jak zrozumieć nałogowe zachowania i jak one kontrolują nasze życie. Wykorzystując praktyczne wskazówki i interaktywne ćwiczenia, można powstrzymać niezdrowe nawyki i odzyskać wewnętrzny spokój.

          1. Piersa K.: Komputerowy ćpun 2.0. Muza, Warszawa, 2021. 

          Ponad trzy miliardy ludzi na świecie korzysta z gier komputerowych. Dla jednych to chwilowa odskocznia, rozrywka i sposób na odreagowanie codziennych stresów, dla innych - początek problemów. Gdzie leży granica pomiędzy rozrywką a uzależnieniem? Jakie są konsekwencje nadużycia i co najważniejsze - jak poradzić sobie z tym problemem? Krzysztof Piersa sam był uzależniony od gier i zna je wręcz na wylot. Od sześciu lat jako terapeuta uzależnień przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, prowadząc zajęcia profilaktyczne.

          1. Talko L.: Nastolatek dla początkujących. Nie daj się wylogować z ich życia,  Zwierciadło, Warszawa 2017.

          Współczesne nastolatki zamieniają się w zombie zbyt długo przesiadując przed komputerami."Dla młodych ludzi uzależnienie od telefonu i Internetu jest tak samo silne i niebezpieczne jak uzależnienie od narkotyków." Takie nagłówki najczęściej widzimy, gdy szukamy informacji o tajemniczym świecie nastolatków w sieci. Rodzice ze wszystkich stron słyszą ostrzeżenia i niepokojące wiadomości na temat życia ich dzieci w Internecie. Jednak czy rzeczywiście mamy podstawy do obaw? Leszek Talko w swojej najnowszej książce „Nastolatek dla początkujących” stara się odpowiedzieć na to pytanie. Książka "Nastolatek dla początkujących" Leszka Talko zaczyna się od zadania czytelnikowi dziesięciu pytań. Jeśli rodzice nie umieją na nie odpowiedzieć, to znak, że poradnik będzie im jak najbardziej przydatny. Oto kilka z nich: jak zrobić i przeżyć challenge? jak strzelić sobie selfie? jak trafić headshota? jak spotkać youtubera

          1. Zwoliński A.: Sekty w Internecie. Wydawnictwo Salwator, Kraków: 2009

          Internet, ale także gry komputerowe, film czy muzyka stały się współcześnie doskonałymi narzędziami dla sekt do pozyskania nowych wyznawców. Książka zawiera dogłębną analizę zjawiska występowania sekt oraz wskazuje na metody uniknięcia ich destrukcyjnego wpływu na współczesnego człowieka

          1. Schuhler P., Vogelgesang M.: Wyłącz zanim będzie za późno. Uzależnienie od komputera i Internetu. Wydawnictwo WAM, Kraków: 2014

          Spotkanie ze znajomymi - na czacie, szukanie miłości - na portalach randkowych, a do tego bogaty świat gier. W jednej chwili mogę stać się fascynującym rozmówcą, atrakcyjnym towarzyszem życia, a nawet superbohaterem ratującym świat. W wirtualnym świecie łatwo zafałszować rzeczywistość albo ulec urokowi pozornie bezproblemowego życia. Może więc wyłącz zanim będzie za późno

           

           

        • Wróć do listy artykułów
      • GODZINY

      • PONIEDZIAŁEK     8:15 - 14:15

        WTOREK                8:30 - 14:30

        ŚRODA                    8:15 - 14:15

        CZWARTEK            8:15 - 14:15

        PIĄTEK                   8:15 - 14:15

        Biblioteka ma w sobie coś magicznego.

        Jest niczym portal do wielu różnych światów.

        Amo Jones

      • KONSULTACJE:

      •  

           Środa: 14:15 - 15:15

      • COGITO Miesięcznik dla uczniów liceów i techników

      • Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi numerami czasopisma specjalnie prenumerowanego dla Was. Czasopismo zawiera bardzo wiele ciekawych informacji, próbne arkusze maturalne i opracowania lektur. 

        A oto co tam znajdziecie: 

        6/2023 CZERWIEC

         

        • Studenckie radio trampoliną do ... sukcesu
        • Wybieramy kierunek: Studia w mundurze
        • Piosenka literacka
        • Epoka:Literatura współczesna
        • Matura z matematyki.