• Wiosna w bibliotece ;)
      • ... a okładki mają w kwiatki
      • Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju
        Thomas Wharton
      • Po pierwsze książki
      • Spotkanie z rodzicami w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

• 24.11.2022 11:37
        • Biblioteka szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.  Po konsultacjach z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim dotację przeznaczono  na zakup lektur szkolnych oraz nowości wydawniczych. Są to atrakcyjne dla młodzieży, bestsellerowe pozycje.
          Na spotkaniu z rodzicami,  w dniu 21.11.2022 biblioteka szkolna zaprezentowała swoje zasoby i prace uczniów przygotowane na konkursy czytelnicze. Rodzice otrzymali również list zachęcający do zwrócenia uwagi czytelnicze wybory młodzieży.

Drodzy Rodzice!

• Jest nam bardzo miło przypomnieć Państwu, że nasza szkoła przystąpiła do projektu – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Priorytet 3: na zakup książek oraz elementów wyposażenia do bibliotek oraz działania promujące czytelnictwo. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 15000 zł na zakup literatury dla młodzieży do naszej biblioteki oraz organizację konkursów czytelniczych. Od początku września 2022 r. zakupione książki są dostępne dla uczniów w bibliotece szkolnej. Księgozbiór wzbogacił się o literaturę młodzieżową, literaturę historyczną, literaturę psychologiczną i poradniki.
          • Rola rodziców i szkoły w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodzieży jest ogromna, ale to właśnie rodzice są osobami, z którymi dziecko identyfikuje się szczególnie silnie i ich zachowania, a więc i stosunek do książek, są naturalnie naśladowane.
          • Pomocą w wychowaniu i kształtowaniu młodego człowieka może być lektura ciekawych i wartościowych książek. Warto rozmawiać o książkach, wymieniać się opiniami, dowiadywać się, co dziecko czyta i czy mu się to podoba. Aby być kompetentnym przewodnikiem, a później partnerem dziecka w takich rozmowach, warto samemu też czytać. Można wspólnie przeczytać dobrą książkę, ciekawy artykuł, które mogą skłonić nastolatka do refleksji i rozmowy o książkach, o życiu, o sprawach, które go interesują.
          • Szanowni Rodzice!
          • Zachęcajcie swoje dzieci do częstego sięgania po książkę,
          • do odwiedzania biblioteki i czytania!

• Dlaczego warto czytać?

Czytanie to wiedza i mądrość

• Dzięki czytaniu poszerza się nasza wiedza ogólna, odkrywamy to, co było dotychczas nieznane i wnikamy w to, co chcemy poznać lepiej. Poprzez czytanie wzrasta poziom naszej inteligencji i rozwijamy swoje zainteresowania. Osiągamy swobodę w myśleniu i mówieniu.

Czytanie to przygoda, która wciąga i skłania do myślenia

• Czytając, wraz z bohaterami książek wyruszamy w podróż w czasie i przestrzeni. Razem
            z nimi przeżywamy przygody, staramy się rozwikłać zagadki i dylematy, wyobrażamy sobie świat,
             który rządzi się niesamowitymi prawami.

• Czytanie pomaga, uczy empatii i wrażliwości

• Książka ma wartość terapeutyczną. Pomaga w rozwiązywaniu problemów, nastawia optymistycznie do otoczenia i uczy wrażliwości, współczucia, umiejętności dzielenia się
            z innymi, tolerancji.

Czytanie kształtuje charakter i osobowość

• – wiemy co jest dobre, a co złe. Przekłada się to także na naszą osobowość i na to jakimi wartościami kierujemy się w życiu. Uczymy się moralności i etyki.

Czytanie to przyjemność,

• pomaga się odprężyć i zrelaksować.

• GODZINY

• PONIEDZIAŁEK     8:15 - 14:15

WTOREK                8:30 - 14:30

ŚRODA                    8:15 - 14:15

CZWARTEK            8:15 - 14:15

PIĄTEK                   8:15 - 14:15

Biblioteka ma w sobie coś magicznego.

Jest niczym portal do wielu różnych światów.

Amo Jones

• KONSULTACJE:

Środa: 14:15 - 15:15

• COGITO Miesięcznik dla uczniów liceów i techników

• Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi numerami czasopisma specjalnie prenumerowanego dla Was. Czasopismo zawiera bardzo wiele ciekawych informacji, próbne arkusze maturalne i opracowania lektur.

A oto co tam znajdziecie:

6/2023 CZERWIEC

• Studenckie radio trampoliną do ... sukcesu