Elżbieta Cherezińska w Kolbuszowej
- 15.10.2018 09:31
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej
zaprasza serdecznie
na spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską
19.10.2018 r. o godzinie 17:00
Wstęp wolny! Elżbieta Cherezińska (1972) – teatrolog i pisarka. Objawienie polskiej powieści historycznej XXI wieku.
Inspiracjami jej powieści są autentyczne postacie historyczne. Tłem - konkretne wydarzenia. Wzbogaceniem - skandynawskie sagi. Te książki, to lekcje historii z nutą fantastyki (fikcji literackiej).Treści oparte zostały na rzetelnym wykorzystaniu źródeł historycznych, a w konsultacji z autorytetami nauk. Podane bez patosu i niepotrzebnych wzniosłości. Zapisane prawdziwie i fantastycznie. Dające niesamowitą przyjemność i lekkość czytania o sprawach, wydarzeniach ważących na losach osób, narodów i dziejów.
Dziś, kiedy pojawiła się ogólnoświatowa pasja dotykająca czasów średniowiecznych opisywanych w powieściach epickich, Cherezińska uzupełnia ją o naszych rodzimych władców. Dlaczego bowiem mamy być „zasypywani” historiami innych narodów. U nas również rozegrała się gra o tron.
Cherezińska przywraca do życia tych, o których historia ledwo co wspomina, zapomniała, a przeciętny Polak nie ma pojęcia.O książkach Elżbiety Cherezińskiej w skrócie:
- Harda (2016), Królowa (2016) – saga o Świętosławie – córce Mieszka I i siostrze Bolesława Chrobrego, Królowej Szwecji i Danii.
- Korona śniegu i krwi (2012), Niewidzialna korona (2014) , Płomienna korona (2017)– saga Odrodzone Królestwo, czyli polska Gra o tron.
- Saga Sigrun (2009), Ja jestem Halerd (2010), Pasja według Einara(2011), Trzy młode pieśni (2012) – saga Północna, której fabuła toczy się w Europie schyłku I tysiąclecia.
- Gra w kości (2010)– thriller psychologiczny z czasów Bolesława Chrobrego i Zjazdu Gnieźnieńskiego.
- Turniej cieni (2015)– Polska i Polacy ich wiek XIX.
- Legion (2013) – Brygada Świętokrzyska – zdrajcy czy bohaterowie.
- Z jednej strony z drugiej strony (2005)– opowiadania powstałe po spotkaniach autorki z Szewachem Weissem. Każde, jak podaje autorka, oparte na jakimś realnym wydarzeniu z jego życia. W gruncie rzeczy fikcja. Konfrontacją są teksty publicystyczne bohatera. Mały gabinet luster – mówi Cherezińska.
- Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dziennik Etki Daum (2009)– historia, która „otworzyła” czytelnikom łódzkie getto.
Istnieje możliwość zakupu książek autorki na spotkaniu.
Wstęp wolny!- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły