Festiwal Pięknej Książki
- 14.06.2016 23:05
- Na premierowej odsłonie Festiwalu Pięknej Książki w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie nie mogło zabraknąć Enigmatycznego Koła Bibliotecznego. Nadrzędnym celem przyświecającym organizacji festiwalu było zaprezentowanie najlepszych polskich wydawców i najpiękniejszych książek.
Buszując wśród stoisk można było odnaleźć najbardziej cenione wydawnictwa, spotkać się z autorami oraz osobistościami świata kultury i nauki, znaleźć idealną lekturę na lato, wziąć udział w ciekawych panelach dyskusyjnych i warsztatach oraz obejrzeć niezwykłe wystawy. Dodatkową atrakcją, którą wybrałyśmy był film Alicja po drugiej stronie lustra, który już z samego rana wprowadził w nas w bajkowy nastrój.
W sobotę 11 czerwca o godzinie 11:00 odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu z udziałem Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Bogdana Romaniuka. Otwarciu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu Zaloguj się na Kresach. W pierwszy dzień Festiwalu uczestniczyłyśmy w ciekawych debatach: Czytelnictwo w Polsce. Stan aktualny i perspektywy oraz Piękna Książka. Jak się ją projektuje. W Saloniku Literackim odbyły się liczne spotkania z autorami i osobistościami kultury m.i.n: Grażyną Jeromin-Gałuszką, prof. Jerzym Bralczykiem, Michałem Ogórkiem. Niestety nie mogliśmy zobaczyć Kory, Kamila Sipowicza czy Hanny Bakuły.
Festiwalowi towarzyszyły wystawy: Wystawa Książki Artystycznej oraz Wystawa Plakatów Rafała Olbińskiego w Dagart Galerie w Millenium Hall.
Dla jednych ważniejszy jest wygląd książki, dla innych talent autora. Idealnie byłoby łączyć obie te cechy tworząc literackie dzieła sztuki, które poruszają wszystkie zmysły. Wśród wielu wystawców szukaliśmy tej „jedynej” książki, wymarzonej. Czy się udało? Zobaczymy jak przeczytamy, to co kupiłyśmy. A teraz cieszymy się z udziału w tym wielkim święcie literatury.
Szynobusem po książki
Czas spędzony na Festiwalu Pięknej Książki obfitował w ciekawe wydarzenia. Zaraz po przybyciu, obejrzałyśmy film o pięknej Alicji. Później zwiedziłyśmy stoiska wydawnictw, gdzie za okazyjną cenę zakupiłyśmy nowiutkie, pachnące książki. Wydawnictwa zaprezentowały swoje nowości oraz książki cieszące się największą popularnością. Można było zakupić książki w wyjątkowo dobrej cenie lub liczyć na wyjątkowe promocje.
Następnie poszłyśmy na wykład na temat pięknej książki, na którym rozmawiano o tym jak powstaje jej szata graficzna ekskluzywnych albumów. Za godne uwagi uważam spotkanie z autorami książki Kiełbasa i sznurek- prof. Bralczykiem i felietonistą, panem Ogórkiem. Debata tytanów, inteligencji, finezji językowej i dowcipu" została przeprowadzona w sposób ciekawy, przystępny dla widza i bardzo śmieszny. Wyjazd uważamy za bardzo udany i jesteśmy gotowe na wakacje z nowymi zdobyczami książkowymi. Ogromne wrażenie na jednej z członkiń Enigmatycznego Koła Bibliotecznego wywarła jazda szynobusem :) Za rok na pewno znów nim wyruszymy po nowe książki.
L.M.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły