Jak czytać, aby dowiedzieć się prawdy?
- 23.06.2017 08:50
- Na podsumowanie współpracy z WSIiZ w tym roku szkolnym, 13 czerwca br. dr Barbara Przywara, adiunkt w Katedrze Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przeprowadziła w naszym liceum zajęcia nt: Czy media kłamią? Podstawowe kryteria krytycznego myślenia odbiorcy mediów.
Uczyła młodzież sprawdzania wiarygodności informacji pochodzących z różnych źródeł, ujawniała mechanizmy manipulacji medialnej, w tym działania na emocjach czytelnika, a także uczyła jak być odpowiedzialnym i krytycznym odbiorcą informacji w świecie, gdzie ilość newsów czytelników wręcz zalewa i trzeba je selekcjonować, aby wytworzyć sobie w umyśle prawdziwy obraz świata współczesnego.
W ramach programu klas patronackich odbyły się trzy lekcje prowadzone w naszym liceum przez pracowników WSIiZ. Pierwsze spotkanie miało miejsce w grudniu i wtedy mgr Róża Klimczak prowadziła zajęcia warsztatowe nt. Językowe warsztaty dziennikarskie, czyli co ma dziennikarz z oswojenia języka, a co język z władzy nad dziennikarzem. Następne spotkanie odbyło się 24 lutego mgr Maciej Kisała z WSIiZ poprowadził lekcję nt. Smartfon - Twoje centrum multimedialne.
Zajęcia prowadzone są interesująco, a co najważniejsze nasi uczniowie mają możliwość słuchania, rozwijania się, ale i sprawdzenia swoich możliwości z pracownikami wyższej uczelni i spojrzenia na problemy współczesnych mediów z różnych stron. Są uczulani na zagrożenia płynące z mediów elektronicznych, ale równocześnie otrzymują fachową informację na temat ogromnych możliwości otwierających się przed osobami, które potrafią korzystać z tych mediów w sposób odpowiedzialny i planowy.
W ramach współpracy z WSIiZ nasi uczniowie uczestniczyli w dniach Otwartych WSIiZ 1 marca 2017 zapoznając się z ofertą uczelni, a 20 kwietnia br. uczestniczyli w projekcie New Media Meeting, tym razem na temat „Bezpieczeństwo w mediach”. Przez cały dzień uczestniczyli w zajęciach, słuchali wykładów i oglądali pokazy multimedialne oraz krótkie filmiki ilustrujące omawiane problemy.
Alina Ziętek- Salwik
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły