• Warsztaty z Robertem Janowskim

• 01.06.2016 13:16
      • Jak znaleźć swój cel w życiu, czyli warsztaty z Robertem Janowskim
        Miło nam poinformować, że aż 12 uczennic naszego liceum (przede wszystkim  uczestniczki warsztatów dziennikarskich) wzięło udział w zamkniętych warsztatach z Robertem Janowskim, zatytułowane „Być sobą profesjonalnie”, które odbyły się 31 maja br. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Warsztaty stanowiły część projektu „Laboratorium wizerunku Roberta Janowskiego” i są skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
      • Liczba miejsc była ograniczona, więc była przeprowadzona rekrutacja na warsztaty.  Zadanie rekrutacyjne polegało na przygotowaniu, przy użyciu dowolnego sprzętu rejestrującego, nagrania video z autoprezentacją. Video miało być próbą zaprezentowania siebie  w sposób na tyle ciekawy, oryginalny i zaskakujący, by wyróżnić się wśród pozostałych zgłaszających. Spośród nadesłanych prac  wybrano 15 nagrań, których autorzy zostali zakwalifikowani do warsztatów.
        Zajęcia odbyły się w Studiu TV WSiZ. Dziewczęta z wielkim zainteresowaniem czekały na pojawienie się Prowadzącego , którego przecież znają z telewizji, gdzie od  17 lat prowadzi teleturniej muzyczny "Jaka To Melodia?", bijący rekordy oglądalności w polskiej telewizji. Jak napisano na oficjalnej stronie artysty, Robert Janowski jest zdobywcą pięciu nagród Wiktora za osobowości telewizyjną i laureatem czterech Telekamer plebiscytu Tele Tygodnia w tym Złotej Telekamery. Zagrał w kilku musicalach, w kilkunastu filmach i sztukach teatralnych, ale jest także autorem kilku tomików poezji i autorem wielu utworów muzycznych. Niewątpliwie jest interesującą postacią telewizyjną. Jednak mało kto wie, że Robert Janowski jest dyplomowanym couchem międzynarodowym i przede wszystkim w tej roli pojawił się tym razem w Rzeszowie.
        W czasie bezpośredniego kontaktu okazał się człowiekiem bezpretensjonalnym i bardzo  ciepłym. Błyskawicznie nawiązał kontakt z uczestniczkami warsztatów (okazały się, że tym razem były to same dziewczyny), a zaczęło się od wspomnienia Jego występu w Cmolasie w 1994 r w czasie  koncertu „Raj”. Dalsze zajęcia miały charakter  interaktywnego szkolenia, które pobudzało do myślenia i prowadziło do wniosków w oparciu o własne odkrycia. Coaching to metoda pracy pozwalająca rozpoznać  słuchaczowi jego umiejętności, zdolności i talenty oraz pozwala pełniej wykorzystać potencjał tkwiącym w nim samym. Prowadzący starał się uświadomić uczestniczkom jak ważną, wręcz zasadniczą sprawą, jest posiadanie celu w życiu. Celu jasno sprecyzowanego, nadrzędnego, który wyznaczy cele pośrednie. Każdy sam musi jednak  odnaleźć swój własny cel stając w prawdzie przed sobą, nie oszukując siebie na co go stać, kim jest i co chce osiągnąć.  Padło wiele cennych rad dotyczących budowania relacji międzyludzkich, umiejętności porozumiewania się z różnymi osobami w taki sposób, aby komunikacja z nimi była skuteczna i przede wszystkim, żeby pozwalała na pełne rozumienie  się nawzajem. Poprzez barwne, obrazowe, interesujące i życiowe przykłady, Prowadzący podkreślał jak ważna jest umiejętność słuchania innych.
        Zwieńczeniem sympatycznych zajęć były wspólne zdjęcia i indywidualne rozmowy  z prowadzącym- Robertem Janowskim.

Alina Ziętek-Salwik