• Mowa ciała- droga do zrozumienia zachowania innych ludzi.
        • Mowa ciała- droga do zrozumienia zachowania innych ludzi.

        • 27.04.2016 14:48
        • Czy…?

          Pytanie rozpoczynające się od tej frazy  jest najczęściej zadawanym przez nas pytaniem w stosunku do zachowania innych osób.  Mamy w zwyczaju stawiać je kilkanaście razy w ciągu doby, nawet jeżeli nie są głośno wypowiedziane to i tak pojawiają się w naszej głowie.



           

        • Nie bez powodu producenci filmów, seriali czy reklam telewizyjnych tworząc historie bazują na naszej niezaspokojonej potrzebie ciekawości. Im bardziej jakiś bohater jest tajemniczy tym lepiej. Im więcej pytań zadaje sobie człowiek w danej chwili, tym lepszy moment na zakończenie odcinka/ przerwę na reklamy/zwolnienie tempa akcji itd. A pytania pojawiają się bardzo różne np. Czy ona mu się podoba? Czy dostanie tą pracę? Czy on ją zdradził? Czy jest alkoholikiem? Czy stanie jej się coś złego? Czy wybierze ten proszek do prania? Czy poradzi sobie z tymi obowiązkami? Czy lubi kwiaty? Itd.
          Czego możemy się dowiedzieć na podstawie prezentowanej mowy ciała (mimika, gesty, kontakt wzrokowy, postawa ciała, dystans, wygląd zewnętrzny, ton głosu) innych osób:

          -w jakim są nastroju? Większość z nas nie ma problemu by na podstawie kilkusekundowej obserwacji twarzy drugiej osoby dowiedzieć się jakie emocje u niej dominują.  Zwężone oczy, opuszczone brwi, wpatrzony intensywnie wzrok, zaciśnięte usta mówią nam o tym, że ktoś jest zły.

          -jaką prezentuje postawę względem drugiej osoby? Lubi czy nie lubi? Tutaj z kolei dużo możemy się dowiedzieć już po dystansie i samej postawie ciała. Im większa odległość między dwoma osobami tym kontakt jest bardziej formalny lub oschły. Dodatkowo, gdy ktoś odwraca wzrok, ton głosu jest bezbarwny, a sam odwraca się tyłem możemy mieć pewność, że nie pała do nas sympatią. Z drugiej strony, gdy kobieta często się uśmiecha, odgarnia ręką włosy, oblizuje  usta i dąży do złapania kontaktu wzrokowego, możemy się domyślać, że jej się spodobaliśmy.

          -jakie cechy charakteru posiada? W tym wypadku również spore znaczenie ma postawa ciała. Warto zwrócić uwagę, czy ktoś puszcza nas przodem, uśmiecha się lub podaje pierwszy rękę- co oznacza, że nie tylko jest otwarty, ale też kulturalny. Z kolei o osobie, która zazwyczaj zajmuje miejsca z tyłu, siedzi skulona, stara się nie nawiązywać kontaktu wzrokowego można powiedzieć, że jest wycofana.

          -jakie ma zainteresowania i przyzwyczajenia? Tutaj kluczowym elementem jest wygląd zewnętrzny wraz z wszelkimi gadżetami. Po samym ubiorze jesteśmy w stanie mniej więcej dowiedzieć się w jakiej branży pracuje dana osoba (biuro, praca fizyczna), co lubi (kolczyki, tatuaże, makijaż, włosy), jakie ma przyzwyczajenia (nałogi: papierosy, telefon; żywieniowe: sylwetka, zdrowotne: środek transportu). I wiele, wiele innych których nie sposób tutaj wymienić.
           
           

        • Wróć do listy artykułów
      • Pedagog szkolny

      •  

        "Młodzi mają różne własne sprawy, własne zmartwienia, własne łzy i uśmiechy, własne młode poglądy i młodą poezję. Często ukrywają przed dorosłymi, bo się wstydzą, nie ufają, bo boją się, żeby się z nich nie śmieli."


                / Janusz Korczak - Prawidła życia, Wybór pism T. IV s. 8/

         

         

        O mnie...

         

        Nazywam się Ewa Pindel. Jestem absolwentką studiów pedagogicznych
        o specjalizacji 
        psychoprofilaktyka społeczna Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu terapii pedagogicznej 
        ( Uniwersytet Rzeszowski) i 
        doradztwa zawodowego  (Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu). Już podczas studiów nabywałam doświadczenia w ramach pracy w charakterze wolontariusza w Świetlicy Socjoterapeutycznej  "KARAN" oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Po studiach magisterskich odbyłam 8- miesięczny staż    w Domu Dziecka nr. 2 w Rzeszowie. Obecnie pełnię funkcję pedagoga szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. Interesuję się psychologią, coachingiem kariery, doradztwem zawodowym. W wolnych chwilach chodzę do teatru, kina, czytam książki. 

              Moim życiowym mottem jest:                  " Najlepszą drogą do poznania samego siebie jest pomoc udzielana drugiemu człowiekowi".

         

         

         

    •        

      Kontakt


      telefon: 2271 - 545, wew.28

      email:ewa.pindel@lokolbuszowa.pl


      •     Godziny Pracy

      • Poniedziałek   8:15 - 14:15

        Wtorek:       8:15 - 14;15

        Środa:         8:00 - 9:00 konsultacje

                            9:00 - 11:30

        Czwartek:  8:15 - 13.15

        Piątek :       8:15 - 10;45