• Spotkanie z asp. Beatą Chmielowiec w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu
          • Spotkanie z asp. Beatą Chmielowiec w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu

          • 14.02.2022 13:12
          • W dniu 10.02.2022 r.  odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej nt. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu,  a w szczególności cyberprzemocy. 
          • Asp. Beata Chmielowiec  zajmująca stanowisko ds. prewencji kryminalnej nieletnich i patologii  spotkała się online z uczniami klas pierwszych. W czasie spotkania wyjaśniła słuchaczom na czym polega zjawisko cyberprzemocy, jakie zachowania w sieci mogą narazić internautę na odpowiedzialność prawną. Szczególny nacisk prowadząca prelekcję policjantka położyła na sposoby unikania zagrożeń płynących z sieci, przytaczając prawdziwe historie oszukanych i skrzywdzonych osób. Przedstawiła problem szkodliwych treści, które mogą wywoływać negatywne emocje u dzieci i młodzieży lub promować niebezpieczne zachowania. Przedstawiła zasady kulturalnego zachowania się w sieci oraz konsekwencji prawnych wynikających z naruszenia prywatności innych osób i innych cyberprzestępstw. Policjantka przekazała również informacje, gdzie młodzi ludzie mogą zwrócić się o pomoc w sytuacji, kiedy staną się ofiarą cyberprzemocy.
            Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Liczymy, że po spotkaniu każdy dwa razy zastanowi się zanim wciśnie “prześlij dalej”. 


            Koordynatorzy: M. Pieprzycka, A. Bałchan 

               

          • Wróć do listy artykułów
        • Wydarzenia


        • 2021

          Dzień Bezpiecznego Internetu - Razem dla lepszego internetu

          Dzień Bezpiecznego Internetu już za nami, ale przez cały miesiąc będziemy zachęcić Was do zgłębienia tematu. Dlatego w dniu 11.02.2021 r. we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Kolbuszowej uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach on-line. Zajęcia dotyczyły pozytywnych i negatywnych relacji z innymi w Sieci. Poprowadziła je asp. Beata Chmielowiec. 

          Internet to obecnie nieodłączny składnik naszego życia. Korzystają z niego zarówno osoby młode, jak i zaawansowane wiekiem - a niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie życia bez niego. Nieoceniony stał się również w dzisiejszych czasach, w czasie zdalnego nauczania. Internet bawi, uczy, pomaga w pracy, ale czy jest bezpieczny? 

          Jakie zagrożenia czekają na młodych ludzi w Sieci? Co zrobić w sytuacji, gdy zostaniemy oszukani w sklepie internetowym i zamiast wymarzonego smartfona otrzymamy ziemniaka? Gdzie zgłosić przejawy agresji i hejtu? Jak szukać pomocy i jaka kara grozi za stalking? Między innymi takie zagadnienia poruszone zostały w trakcie wystąpienia p. B. Chmielowiec. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom zrealizowane zostanie  hasło tegorocznego DBI „Razem dla lepszego internetu”.

          Koordynatorzy: M. Pieprzycka, A. Bałchan 


          2020


          Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

          W dniu 12.02.2020 r. we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Kolbuszowej nasi uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach. Zajęcia dotyczące pozytywnych i negatywnych relacji z innymi w sieci poprowadziły kom. Jolanta Skubisz-Tęcza i mł. asp. Beata Chmielowiec.

          Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

          W naszej szkole ta akcja polega również na przygotowaniu sesji plakatowej, której autorami są uczniowie klas pierwszych. Celem jej jest zaznajomienie uczniów, rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Plakaty można zobaczyć do końca lutego.

          W dniu 11 lutego 2020 r. obchodzona była XVI edycja Dnia Bezpiecznego Internetu, której głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

          Opiekunami akcji DBI w szkole są p. Marta Pieprzycka i p. Agnieszka Bałchan.

           

           


          2019


          Dzień Bezpiecznego Interentu: Działajmy razem!

          Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska, Google Polska, National Westminster Bank Oddział w Polsce, Teatr Palladium oraz Mulitmedia w szkole. https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

          DBI 2019 rozpoczęło się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

          W tym roku nasze liceum również właczyło się w tą ogólnoświatową akcję.

          W Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej w dniach  05 - 28.02.2019r. odbyła się sesja plakatowa dotycząca zagadnień związanych z bepieczeństwem w Internecie. Uczniowi klas pierwszych przygotowali plakty, na których zamieszczono istone problemy i zgrożenia używania Internetu. Tematyka plakatów obejmowała zagadnienia:

          1. Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem.

          2. Kontakt i relacje z innymi użytkownikami Internetu.

          3. Dbanie o własny wizerunek w sieci.

          4. Wiarygodność informacji w Internecie.

          5. Prawa autorskie.

          6. Cyberprzemoc (jak sobie z nią radzić, pomoc ofiarom cyberprzemocy, jak postępować w przypadku cyberprzemocy).

          7. Bezpieczeństwo finansów.

          8. FOMO – jak sobie z tym radzić.

          9. Prywatność online.

          10. „Fakt” czy „Fake” jak zdemaskować fałszywe informacje.

          11. Zagrożenia społeczne i fizyczne związane z użytkowaniem komputera i Internet.

           

          Uczniowie użwając metody graficznej wykazali się ogromną pomysłoością, kreatywnością i zangażowaniem. Mamy nadzieję, że wizualizacja problemów i zagrożeń Inernetu przestrzeże niejednego młodego człowieka oraz zwróci uwagę na bezpieczne korzystanie z nowoczesnych mediów.

               

               

           

          Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org