• Konkursy / Wydarzenia

        • Rok szkolny 2023/2024


          Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie

           

           

           

           

          Eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie już za nami. 23 marca 2024 r. ponad osiemdziesięciu uczniów z całej Polski uczestniczyło w zawodach w Białymstoku. Rozgrywki obejmowały trzy części: obszerny test z wiedzy ogólnej , test z tematyki bloku zmiennego dotyczący Konstytucji RP oraz quiz. Naszą szkołę reprezentował Szymon Lewicki, uczeń klasy IIID. Uzyskał tytuł Laureata. Serdecznie gratulujemy!


           

          Gratulacje dla Szymona Lewickiego!

          Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie

          24 lutego 2024 r. odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie.

          Nasze Liceum w zawodach, rozgrywanych na terenie województwa małopolskiego,
          w Olkuszu w Zespole Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana, reprezentował uczeń klasy 3. Szymon Lewicki.

          Rozgrywki były dwuetapowe, dwa testy z tzw. programu stałego - zagadnienia programowe z wiedzy o społeczeństwie i program zmienny, którym w tym roku szkolnym jest wiedza na temat Konstytucji III RP.

          Szymon w rywalizacji z uczniami z woj. podkarpackiego uzyskał pierwsze miejsce, tym samym będzie reprezentował Podkarpacie na eliminacjach centralnych w Białymstoku.


           

          Gratulacje dla Szymona Lewickiego!

          W styczniu 2024 odbyła się większość szkolnych eliminacji olimpiad organizowanych przez COPTIOSH (Centrum Organizacji Przedmiotowo - Tematyczno - Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno - Historycznych w Białymstoku).

          Nasi uczniowie także poddali się weryfikacji swojej wiedzę. W niemal każdej z tych olimpiad awans wywalczył uczeń klasy III D Szymon Lewicki.

          Przed nim okręgowe eliminacje z :

          IX Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie

          XI Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Czasach Współczesnym

          XII Olimpiady Wiedzy o III RP.

          Ponadto 3.02.2024 weźmie udział również w zawodach okręgowych LXV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej przez Komitet Głównego pod przewodnictwem prof. Konstantego Adama Wojtaszczyka (z siedzibą w Warszawie).  


           

          VIII Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej.

          25 stycznia 2024 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu adresowanego do  wszystkich uczniów szkół średnich z Podkarpacia. W L.O. im. Janka Bytnara 26 licealistów z różnych klas ,pod okiem pani H. Wojtyczki i A. Bałchan, zmagało się z pytaniami z zakresu bezpieczeństwa i prawa.
          Dla 9 z nich efekt zmagań okazał się pomyślny, ponieważ awansowali do drugiego etapu konkursu, który ma wyłonić zwycięzców.
          Szymon Lewicki
          Jakub Blat
          Natalia Róg
          Wiktoria Gąsior
          Eryk Piórek
          Marta Rozmus
          Julia Bajor
          Tymoteusz Konefał
          Izabella Rembisz

           II etap zostanie przeprowadzony 22 lutego 2024 r. w siedzibie WSPiA w Rzeszowie.
          Problematyka konkursu obejmuje m.in. zasad ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, systemu instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, podstawy prawne ścigania i wykrywania przestępstw i wykroczeń, oraz podstawową wiedzę z zakresu kryminalistyki i kryminologii. Dotyczy także zagadnień z obszaru podstaw ustroju RP, instytucji państwowych, instytucji Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych w odniesieniu do zadań zapewnienia bezpieczeństwa.
          Uczestnicy wykazując się  wiedzą z powyższej tematyki walczą o  bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, bezpłatne miejsce w mieszkaniach uczelnianych oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.


           

          X Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa

          Wtorek, 10 października br. okazał się  niezapomnianym dniem dla uczniów klasy 2 C (policyjnej) i 2E (humanistyczno-prawnej) z Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej. Wzięli oni udział w X Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa. Wyjazd udało zorganizować się dzięki objęciu klasy patronatem przez WSPiA w Rzeszowie.

          Jest to impreza cykliczna organizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą od 2012 roku. Uczestników powitał prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA a przesłanie do młodzieży wygłosił gen. generał brygady prof. WSPIA Tomasz Bąk b. Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

          Ma ona na celu promowanie bezpiecznego zachowania i ochrony młodych ludzi przed współczesnymi zagrożeniami w różnych sytuacjach życiowych, a także integrację młodzieży, przedstawicieli służb sektora bezpieczeństwa wewnętrznego, pracowników naukowych i dydaktyków z całego regionu. Jest również ciekawą formułą działań profilaktycznych skierowanych do młodzieży.

          Uczestnicy mogli zapoznać się z pracą służb mundurowych, spróbować swoich sił na symulatorach, a nawet zobaczyć pokazy ratownicze, pokazy policyjne czy wojskowe. Była to okazja do poznania różnych aspektów bezpieczeństwa, takich jak:  symulowane oględziny miejsca znalezienia zwłok, warsztaty kryminalistyczne, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, samoobrony i technik interwencyjnych oraz zajęcia na strzelnicy elektronicznej. Na medal zaprezentowały się także psy z Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej. Nie zabrakło też atrakcji kulturalnych i sportowych, takich jak III Turniej Służb Mundurowych w Futsalu. Wrażeń nie brakowało!

          Uczniowie wrócili z uśmiechem na twarzy i mnóstwem pozytywnych wrażeń. Był to dla nich cenny czas nauki i zabawy, który na pewno zapamiętają na długo. Pokazy, spotkania i rozmowy na pewno wpłyną na ocieplenie wizerunku służb mundurowych, które powinny się kojarzyć młodym ludziom ze służbą, profilaktyką i oddaną pracą na rzecz społeczeństwa.


          Rok szkolny 2022/2023

          Dziękujemy z całego serca i życzymy dalszych sukcesów!

          Gratulujemy Mateuszowi Bańce kolejnego tytuł laureata - 3 miejsce w eliminacjach centralnych VIII Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie w Białymstoku.

          Zawody odbyły się 15 kwietnia 2023 r., obejmowały 3 części. Mateusz uzyskał bardzo dobre wyniki z testu pisemnego z całość materiału nauczania wiedzy o społeczeństwie jak i ze szczegółowych zagadnień na temat instytucji i ważniejszych organów UE. Zwycięsko wyszedł również z rozgrywki ustnej – w bieżącym roku, po dłuższej przerwie z powodu pandemii, powrócono do Quizu , w którym na pytania prowadzącego odpowiadało 10. najlepszych zawodników .Wynik dla absolwenta naszego liceum to 10 na 10 punktów do zdobycia.

          Cieszymy się z sukcesów i życzymy realizacji dalszych planów edukacyjnych. Jednocześnie dziękujemy za zaszczepienie pasji naukowej młodszym kolegom. Z Mateuszem w olimpiadzie wziął udział uczeń klasy drugiej – Szymon Lewicki uzyskując tytuł finalisty.

          Oba sukcesy pozwalają licealistom uzyskać indeksy na wybrane kierunki oraz stypendia naukowe na pierwszym roku studiów. Dają także możliwość wyjazdu studyjnego do Brukseli i Strasburga (to będzie już trzecia taka eskapada dla Mateusza).

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Sukcesy naszych uczniów w olimpiadach z wiedzy o społeczeństwie!

          W I półroczu bieżącego roku szkolnego uczniowie licznie brali udział w akcjach edukacyjnych, konkursach_i olimpiadach. Na szczególną uwagę zasługuje udział w_tych eliminacjach, które zaowocowały awansem do etapu centralnego.

          Była to Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie organizowana przez ośrodek w_Białymstoku, w której do etapu centralnego zakwalifikowani są Mateusz Bańka (4D) oraz Szymon Lewicki (2D). Za ubiegłoroczne sukcesy w olimpiadach COPTIOSH, do których ta również należy, Mateusz miał okazję dwukrotnie wyjechać do Brukseli. Zwiedził nie tylko stolicę Belgii, ale także ważne instytucje unijne.

          Szczególne jednak cieszy nas zakwalifikowanie Mateusza Bańki do etapu centralnego jednej z najstarszych Olimpiad w Polsce - Olimpiady Wiedzy o Polsce i_Świecie Współczesnym organizowanej decyzją Ministra Edukacji i Nauki przez Uniwersytet Warszawski. W tych zawodach wyniki Szymona Lewickiego również były wyróżniające.

          Poziom eliminacji był bardzo wysoki, po teście pisemnym oraz części ustnej  do etapu centralnego z Podkarpacia awans uzyskało 5_uczniów.

          Gratulujemy i trzymamy kciuki

          Opiekun: mgr Halina Wojtyczka


          „Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!


          Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
          Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
          Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.
          Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac, organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach. Więcej informacji o projekcie:  www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

           


          Rok szkolny 2021/2022

          Kolejne sukcesy Mateusza

          Ostatnie dwa tygodnie roku szkolnego 2021/2022 były dla Mateusza Bańki, ucznia klasy 3DP równie pracowite i owocne jak wcześniejsze. 11 czerwca  odbył się etap centralny IX edycji Olimpiady Wiedzy o UE w której wywalczył 8 miejsce. Natomiast 18 czerwca wziął udział w etapie centralnym IX edycji Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka i Świecie Współczesnym , uzyskując 6 miejsce przy minimalnej różnicy punktowej.

          Jako laureat tych olimpiad Mateusz będzie mógł wziąć udział w zagranicznych wyjazdach do Brukseli i Starsburga oraz skorzystać z propozycji studiów na wybranych kierunkach.

          Gratulujemy sukcesów!

          Opiekun: mgr Halina Wojtyczka


          Kolekcja pucharów coraz bogatsza

          W ubiegłym roku szkolnym, uczeń klasy III o profilu humanistyczno – prawnym, Mateusz Bańka z sukcesem reprezentował LO im. Janka Bytnara w  eliminacjach centralnych olimpiad organizowanych przez COPTIOSH w Białymstoku. W bieżącym roku Mateusz zdecydowanie podniósł sobie poprzeczkę. Wziął udział w Olimpiadzie Wiedzy Historycznej, Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie oraz Olimpiadzie Wiedzy o III RP. W każdej z nich uzyskał tytuł laureata, a w dwóch ostatnich zdobył podium – OWoS drugie miejsce, OWoIIIRP miejsce trzecie.

          Za każdym sukcesem wiąże się bogatszy wachlarz możliwości studiowania (indeksy), zaproszenia na wycieczki do Brukseli i Strasburga finansowane przez europosłów, bogaty wybór pucharów oraz oczywiście satysfakcja bycia jednym z najlepszych w Polsce.

          Gratulujemy sukcesów!

          Trzymamy kciuki za kolejne.


          Moje Miejsce na Ziemi

          Zespół Szkół Technicznych im Bohaterów Września 1939 r. był organizatorem XIV edycji Powiatowego
          Sejmiku Uczniowskiego „Moje Miejsce na Ziemi”, który odbył się 12.04.2022 r.
          W tym roku motto przewodnie konkursu brzmiało „Bohaterowie tamtych dni". Znakomicie w turnieju zaprezentował się uczeń naszej szkoły Wojciech Peret z klasy IIaktóry zajął I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych można dodać, że Wojtek obronił tytuł bowiem w zeszłym roku również był najlepszy. Życzymy dalszych sukcesów. 


          Kryminalistyka czy kryminologia? 

          Ponad 40 uczniów LO wzięło udział we wtorek 5 kwietnie 2022 r. w „Dniach otwartych Kryminologii” na WSPiA. Na maturzystów czekały atrakcyjne spotkania z pracownikami Uczelni, którzy opowiedzieli o nowym kierunku.

          Zajęcia i ciekawe wykłady miały pokazać maturzystom, czym zajmuje się Kryminologia i jak będą wyglądać studia. Jak tłumaczyła dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska, Prodziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA, - „Kryminologia to prestiżowy i popularny kierunek studiów nie tylko w Polsce, ale również na świecie, który ma charakter interdyscyplinarny. Koncentruje się na przestępstwie, sprawcy tego przestępstwa i jego ofierze. Łączy wiedzę z zakresu różnych dyscyplin naukowych m.in.: psychologii, medycyny, prawa, socjologii czy ekonomii”

          Zajęcia z taktyki kryminalistycznej i kryminologii w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej poprowadził dr Robert Bałdys, b. zastępca Komendanta Stołecznego Policji, wykładowca WSPiA. Mł. insp. Andrzej Bodzioch, Dyrektor Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie, wykładowca zaprezentował kryminologię w laboratorium kryminalistycznym.

          Swoją wiedzą na temat jak zmieniała się sylwetka sprawcy przestępstwa od Lambrosa do czasów współczesnych podzieliła się z uczniami mł. insp. Alena Myrda, b. naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Rzeszowie. O doświadczeniach w pracy  psychologa i kryminologii w więziennictwie opowiedziała mgr Izabela Harasymowicz-Pilarz, wykładowca WSPiA, psycholog sądowy i penitencjarny.

          W czasie dni otwartych Kryminologii w WSPiA maturzyści nie tylko usłyszeli sporo ciekawostek związanych z tym kierunkiem, ale również mieli okazją do poznania uczelni i wykładowców.


          Rok szkolny 2020/2021

           

          V Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie

          Informacja o wynikach I Etapu V Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie

          W dniu 2 czerwca br. został przeprowadzony I Etap V Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Wzięło w nim udział 539 uczniów z 25 szkół średnich z terenu woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego.

          Do II Etapu Konkursu zakwalifikowało się 154 uczestników, którzy uzyskali w I Etapie wynik z testu na poziomie co najmniej 23 punktów na 30.

          W tej grupie znalazło się 8 uczniów LO w Kolbuszowej.

          Mateusz Bańka – 2 DP

          Małgorzata Wyka – 2CG

          Magdalena Kopeć – 2CG

          Piotr Gliniany –  2CG

          Emilia Pacyna – 2CG

          Dominik Dziadura – 2 AG

          Justyna Świder – 2DP

          Milena Kusak –  1B

          We wrześniu przystąpią oni do dalszej rywalizacji o indeksy i cenne nagrody rzeczowe.

           

          Olimpiada Wiedzy o III RP

          W sobotę 19 czerwca zakończył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o III RP. Mateusz zajął w olimpiadzie  7 m-ce. Oprócz kolejnego „indeksu” dostał zaproszenie na wycieczkę do Strasburga .  Mateusz ma też szansę na kolejny sukces – 26 czerwca odbędzie się finał Olimpiady Wiedzy o UE. Gratulujemy i czekamy …

           

          Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym w roku szkolnym 2020/21.

          12 czerwca 2021 r. odbyły się eliminacje centralne VIII Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym .

          Laureatom i finalistom etapu centralnego Olimpiady przysługuje ocena celująca na zakończenie danego roku szkolnego i oczywiście zwolnienie z postępowania rekrutacyjnego na studia (czyli indeks) wybranych uczelni wyższych w RP.

          Ponadto dla pierwszej czternastki sponsorzy finansują wycieczkę do Brukseli.

          W tej wyróżnionej grupie znalazł się uczeń naszej szkoły Mateusz Bańka (2DP) zdobywając tytuł laureata i szczęśliwe 13-te miejsce.

          Mateusz ma już za sobą etap centralny Olimpiady Wiedzy Historycznej, której jest finalistą.

          Przed nim jeszcze kolejne zmagania 

          Gratulujemy i trzymamy kciuki!

             

           

           

          VII Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego

          We czwartek 10.06.2021 r. młodzież klasy 2DP i 1C humanistyczno –prawnej oraz 1B moduł policyjny LO w Kolbuszowej uczestniczyła w VII Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest to swego rodzaju zwieńczenie cyklu zajęć , w których w trakcie roku szkolnego, brali udział uczniowie w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

          Zajęcia stacjonarnie w trakcie święta jak i zdalnie w trakcie roku prowadzili pracownicy naukowi – zarazem praktycy z doświadczeniem zawodowym w prezentowanych dziedzinach.

          Tematyka wykładów została dopasowana do aktualnych potrzeb młodych ludzi. Dlatego w programie pojawiły się tematy dotyczące m.in. cyberprzestępczości i cyberpedofilii, nowych substancji psychoaktywnych i ich dystrybucji przez Internet. Uczniowie dowiedzieli się także jaka jest odpowiedzialność prawna i karna małoletniego, odpowiedzialność nieletnich za rozboje podczas imprez masowych. Spotkania dotyczyły również podziału i kompetencji organów bezpieczeństwa wewnętrznego, roli obywatela w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz praw i obowiązków obywatela. Słuchacze akademii mogli poznać również podstawowe akty prawne regulujące odpowiedzialność karną obywatela oraz zasady procesowe.

          Wszystkie zajęcia ,jak już wspomniano, prowadziła kadra praktyków – wykładowców WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej:

          • dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska, prodziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego, b. Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie;

          • gen. Józef Gdański, b. Podkarpacki i Olsztyński komendant wojewódzki Policji;

          • gen. Dominik Tracz, b. komendant główny Straży Granicznej;

          • dr Marian Szkodziński, b. komendant powiatowy Policji w Leżajsku i Nisku;

          • mgr Andrzej Bodzioch, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie;

          • mgr Alena Myrda, b. naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Rzeszowie;

          • mgr Tomasz Trzos, funkcjonariusz CBŚP w Kielcach

          • dr Agnieszka Gałakan-Halicka, wykładowca WSPiA – prawo cywilne

          • dr Katarzyna Tkaczyk-Rymanowska, wykładowca WSPiA – prawo karne

          • mgr Magdalena Czech-Osowicz, wykładowca WSPiA – prawo karne

           

          Natomiast 10 czerwca 2021 r. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa zaproponowała uczniom atrakcyjne zajęcia z tematyki związanej z pierwszą pomocą , samoobroną oraz kryminalistyką i kryminologią. Załączamy dokumentację fotograficzną wydarzenia

           Galeria zdjęć

               

           


          Rok szkolny 2019/2020


          Szkolenie liderów „Młodzi Głosują +”

                 W dniach 23-24 września 2019 roku uczniowie klasy 2C biorący udział w projekcie pt. „Młodzi Głosują +”, uczestniczyli w warsztatach odbywających się na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Ich głównym tematem było: doskonalenie umiejętności liderskich oraz pogłębienie wiedzy na temat prowadzenia działań pro-frekwencyjnych, zachęcających obywateli do udziału w wyborach. Celem głównym całego projektu jest zwiększenie aktywności młodych ludzi w wyborach oraz ogólna aktywizacja społeczeństwa lokalnego.

              Reprezentanci naszej szkoły udali się na dwudniowy kurs w ramach kontynuacji zeszłorocznego projektu (kiedy organizowali symulacje wyborów do europarlamentu). W ramach zajęć pierwszego dnia zapoznali się z najczęstszymi powodami bierności wyborczej obywateli oraz grupami docelowymi kierowanych działań. W trakcie szkolenia pogłębili tematy związane z wpływem obywateli na politykę oraz zagłębili się w tajniki systemu wyborczego w Polsce. Drugiego dnia, uczestniczyli w przeprowadzeniu ankiety wśród poszczególnych grup wiekowych Warszawiaków, badając ogólną aktywność danej grupy, następnie analizując uzyskane wyniki pod kątem podjęcia możliwych działań. Kolejnym punktem warsztatów było zapoznanie się z kampaniami zachęcającymi do wyborów prowadzonych w innych państwach; uczestnicy mieli za zadanie wybrać działania które chcieliby zastosować we własnych miejscowościach i uzasadnić dlaczego podjęli takie właśnie decyzje. Intensywne zajęcia zwieńczały gry integracyjne, pozwalające uczniom z różnych regionów Polski zapoznanie się i usprawnienie pracy w grupie.

                  Uczniowie 2C wynieśli ze szkolenie praktyczną wiedze, którą zamierzają wykorzystać w tegorocznej edycji programu, która odbędzie się w październiku równolegle z wyborami do samorządu uczniowskiego. 


          ROK SZKOLNY 2018/2019


          Projekt: „Młodzi Głosują”

          W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 przystąpiliśmy do projektu „ Młodzi Głosują”, w ramach którego grupa uczniów I C przygotowała w liceum symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz inne działania profrekwencyjne.

          Celem akcji Młodzi głosują jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:

          • umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
          • dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów;
          • zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

          Uczniowie przeprowadzili sondę uliczną oraz symulację wyborów w szkole. Każdy z uczniów miał możliwość oddania głosu. Frekwencja wyniosła 48,6%.

          Ponadto we wszystkich klasach na lekcjach wiedzy o społeczeństwie lub historii i społeczeństwa przeprowadzono po kilka zajęć dotyczących prawa wyborczego, kompetencji i zadań samorządu lokalnego(przed wyborami samorządowymi). Zastanawialiśmy się: Czy warto głosować? Czy udział w wyborach powinien być obowiązkowy? W wiosennym cyklu natomiast o tym: Jak obywatele mogą wpływać na działanie Parlamentu Europejskiego i czym PE się zajmuje ? Odrębny wątek stanowiły zasady prawa wyborczego do tej instytucji.

          W przyszłym roku szkolnym zamierzamy kontynuować działania w ramach projektu CEO „Młodzi głosują” w związku zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi.


          Wspólna praca i rozmowa, które poszerzają horyzonty! Lekcja na 12 gwiazdek w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej

           

          Wspólna praca i rozmowa na temat UE, które umożliwiają poszerzanie horyzontów! – tak warsztaty europejskie podsumowali  uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, które  przeprowadzono 21 maja br. w naszej szkole.

          Spotkanie zrealizowano w ramach III edycji kampanii edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek”. W projekcie uczestniczą szkoły ponadgimnazjalne z miejscowości do 50 000 mieszkańców z Lubelszczyzny, Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Jedną z nich  było w mijającym roku szkolnym Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.

          Przedsięwzięcie jest realizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT, działające przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w partnerstwie z międzynarodowymi sieciami informacyjnymi Europe Direct i Eurodesk.

          Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy młodych Polaków o UE, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienność zarówno uczestników zajęć jak i ich bliskość, tj. rodziców, dziadków, rodzeństwa etc.

          Spotkania wyróżnia zarówno interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę wypowiedzi, jak i zastosowanie niestandardowych metod edukacyjnych. Część ogólna dotyczy znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich, zachęca do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła.

          Warsztaty odbyły się dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony m.in. dyrektora Dariusza Fusa a koordynowała nauczycielka WOSu Halina Wojtyczka z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.

          Zajęcia prowadził dwuosobowy zespół: Monika Lewicka-Bułatek, ekspert z zakresu integracji europejskiej oraz Karolina Palimąka, animator młodzieżowy.

          Proszę spojrzeć na uśmiechnięte miny młodzieży po dwugodzinnych warsztatach one są najlepszą recenzją zajęć.

           


          Po   indeksy do Białegostoku

          Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili z centralnych eliminacji VI Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w Białymstoku uczniowie klas: I A – Louis Hanicotte i II C – Wojciech Podczaski. Całoroczną pracę z tematyki dotyczącej integracji europejskiej sfinalizowali uzyskując tytuł finalisty oraz indeksy na wybrane kierunki studiów.

          W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 zgłębiali zagadnienia zarówno z zakresu historii integracji, funkcjonowania UE, problematykę brexitu, jak i zagadnienie szczególnie aktualne, jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już w maju 2019.

          Gratulujemy uczniom i dziękujemy za pomoc pani Krystynie Hanicotte.


           

          Podsumowując pracę z pierwszego półrocza…

          Pragniemy podziękować młodzieży za zaangażowanie w pogłębianiu wiedzy humanistycznej.

          Za liczny udział w eliminacjach szkolnych olimpiad organizowanych przez COPTIOSH - Centrum – Organizacji Przedmiotowo – Tematyczno – Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno – Historycznych w Białymstoku.

          Przystąpiliśmy do :

          Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym

          Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej

          Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie

          Olimpiady Wiedzy o III RP

          Olimpiady Wiedzy Historycznej.

          W większości olimpiad odbyły się już eliminacje okręgowe . Nasi uczniowie wykazali się bogatą wiedzą i umiejętnościami z różnorodnych dziedzin i uzyskali awans do eliminacji ogólnopolskich.

          W Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym szkołę reprezentowało 3 uczniów ; Krystian Łakomy i Piotr Lubera wywalczyli tytuł laureata i będą reprezentować nas na etapie centralnym. Maksymilian Błędniak został finalistą eliminacji okręgowych.

          W Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej szkołę reprezentowało również 3 uczniów.

          Wyniki są równie satysfakcjonujące: Natalia Wojdyło i Krystian Łakomy zakwalifikowali się do rozgrywki centralnej w Białymstoku , niewiele do awansu zabrakło i trzeciemu z uczniów klasy III A Szymonowi Nowakowskiemu - został finalistą etapu okręgowego.

          Poniżej zdjęcie licealistów zmagających się ze skomplikowanymi pytaniami wielokrotnego wyboru, które są nie lada wyzwaniem dla każdego. W takim teście trzeba udzielić optymalnej odpowiedzi – odpowiedź częściowa traktowana jest jako błędna.

          W Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie reprezentował nas wymieniany już Krystian Łakomy awansując do dalszej rywalizacji w eliminacjach ogólnopolskich.

          Z Olimpiady Wiedzy o III RP Piotr Lubera (uczeń klasy III D) wrócił z tytułem finalisty etapu okręgowego.

          Dziękujemy za wysiłek, gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy powodzenia na etapie finałowym w Białymstoku.

          Nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie.