• Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

• 07.12.2017 07:04
      • 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - święto ludzi dobrego serca i niespozytej energii, to jednocześnie okazja do tego, by pokazać światu jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w prace społeczną na rzecz innych. Grupa wolontariuszy z LO wraz z opiekunem panią Joanną Kozubal przygotowała z tej okazji debatę na temat "Wolontariat - moda czy potrzeba?"
      • Wolontariusze, to osoby, które chętnie i bezinteresownie pomagają innym, czerpią satysfakcję z dawania radości i nadziei potrzebującym. W naszej szkole wolontariat w różnym zakresie i w różnych formach rozwija się od 13 lat.

W dniu 5 grudnia z okazji  Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zorganizowaliśmy akademię i debatę dla osób szczególnie zaangażowanych w naszej społeczności lokalnej w pomoc innym, z którymi współpracujemy na co dzień. Zaproszeni znakomici goście mieli okazje uczestniczyć w akademii przygotowanej przez  uczniów klasy 2c wraz z wychowawcą p. Aliną Wlazło, a następnie w debacie poprowadzonej przez uczennice klasy 3c: Gabrysię i Izę oraz Filipa z klasy 1c.

Na nasze zaproszenia odpowiedzieli i przybyli:

• ksiądz Michał Bator - proboszcz parafii w Cmolasie,
        • ksiądz Marcin Dudek - nasz katecheta,
        • Pani Małgorzata Gołębiowska wice - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego,
        • Pani Marzena Mytych - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej,
        • Pani Renata Wojdyło i Pani Agata Rogowicz - przedstawicielki, pracownice Regionalnej Fundacji Rozwoju SERCE w Kolbuszowej,
        • Pani Krystyna Styga - utytułowana Wolontariuszem Powiatu Kolbuszowskiego w 2016 roku oraz prezes Kolbuszowskiego Klubu Nordic Walking, a także wieloletnia wolontariuszka Szlachetnej Paczki, nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 2,
        • Pani Ania Piątek - opiekunka wolontariuszy w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej,
        • Pani Aneta Starzec - pedagog w Szkole Podstawowej Nr 1 w Kolbuszowej,
        • przybyli równiez przedstawiciele wolontariuszy ze wszystkich wymienionych szkół.

Przeprowadzona debata miała na celu zastanowienie się i przedyskutowanie, czy wolontaiat jest bardziej modą, czy potrzebą współczesnego człowieka? Uczestnicy chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach, emocjach, pasjach związanych z pracą społeczną na rzecz innych, zachowując przy tym niezwykłą skromność. Rozmawialiśmy o różnych formach i aspektach pracy wolontariuszy.

Uwagi i wnioski zebrała Basia z klasy 3c:

1.  Uczestnicząc w wolontariacie ludzie dojrzewają, stają się lepsi. Dając coś innym, obdarowują samych siebie, a współpraca w grupie daje większe efekty niż praca pojedynczego człowieka.
        2. Najważniejsza w wolontariacie jest wrażliwość na drugiego człowieka, lecz ważne jest także motywowanie innych do podjęcia pracy wolontariusza. Im wcześniej człowiek zaangażuje się w prace wolontariatu, tym większe są szanse, że w przyszłości sam wyjdzie z inicjatywą działania.
        3. Czas jest obecnie czymś bardzo cennym, więc jeśli ktoś ofiaruje komuś swój czas, to daje mu coś bardzo wartościowego.
        4. Wolontariat pomaga wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem, odpocząć od wszechobecnego świata technologii.
        5. Nie trzeba organizować wielkich akcji, aby sprawić komuś radość. Czasem wystarczy tylko mały, drobny gest.

Na zakończenie wolontariusze obdarowali się nazwajem drobnymi symbolicznymi upominkami i zrobiliśmy sobie pamiatkowe zdjęcie. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a uczestnicy orzekli, że takich spotkań powinno być więcej, może staną się tradycją?