• Warsztaty dziennikarskie w naszej szkole
      • Warsztaty dziennikarskie w naszej szkole

      • 28.09.2015 11:54
      • Warsztaty dziennikarskie to innowacja pedagogiczna prowadzona w naszej szkole od kilku lat. Zajęcia warsztatowe stanowią integralną część języka polskiego; rozszerzają zawarte w programie nauczania  treści dotyczące szeroko rozumianego kształcenia kulturowo-literackiego i językowego.

        Warsztaty dziennikarskie to zajęcia dla osób w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, w klasie humanistycznej. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez dwa lata nauki.

      • W  bieżącym roku szkolnym w warsztatach dziennikarskich uczestniczy 28 osób.

        Media elektroniczne spowodowały, że w dzisiejszym świecie nie ma problemu ze zdobyciem informacji tak jak było to jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Problem polega jednak na tym, aby umieć się poruszać w tym gąszczu informacji: umieć ocenić ich wiarygodność i ocenić pod kątem przydatności dla siebie. Wymaga to posiadania elementarnej wiedzy z zakresu dziennikarstwa.  Zdobycie tej wiedzy to jeden z podstawowych celów wprowadzenia dla uczniów warsztatów dziennikarskich.  Drugim celem jest poszerzenie wiedzy  zdobywanej na języku polskim, historii, czy wiedzy o społeczeństwie i rozwiniecie umiejętności krytycznego myślenia. Samodzielne próby dziennikarskie rozwijają także u uczniów umiejętność wypowiadania się i prezentowania własnego stanowiska. Rozwijają także praktyczną umiejętność sprawnego posługiwania się językiem polskim zarówno w mowie, jak i w piśmie.

        Młodzież jest bardzo zainteresowana kulisami pracy dziennikarskiej.  Naszych uczniów można usłyszeć w radiu lokalnym i  przeczytać ich publikacje w prasie. Praktyka w lokalnych mediach służy atrakcyjności i różnorodności zajęć warsztatowych. Uczniom daje to satysfakcję, a szkole  przynosi dodatkową promocję w środowisku.

        Przewidywane efekty

        Uczniowie znają metody poszukiwania i gromadzenia informacji z różnych dziedzin i potrafią je selekcjonować. Potrafią jasno formułować swoją wypowiedź świadomie wykorzystując zdobytą wiedzę. Mają umiejętności dokonywania analizy tekstów publicystycznych, co daje nie tylko lepsze zrozumienie tych artykułów, ale daje także odporność na medialną manipulację. Nabywają umiejętność pracy w grupie podczas wykonywania projektów (tworzenie gazetki) oraz współpracy w zespole redakcyjnym. Potrafią zebrać materiał i samodzielnie go opracować. Wzmaga to także poczucie własnej wartości i zwiększa asertywność uczniów.

        Kryteria sukcesu

         

        Ukazują się artykuły uczniów w prasie lokalnej oraz krótkie materiały w lokalnym radiu. Na strome internetowej szkoły jest specjalna zakładka, gdzie publikowane są teksty uczniów. Zauważa się większą śmiałość uczniów do publikowania swoich prac pisemnych, a także większa swobodę w zabieraniu głosu w dyskusji. Uczniowie z większą świadomością sięgają po czasopisma, krytycznie oceniając ich zawartość oraz linię programową. Dzięki temu uczniowie są w większym stopniu odporni na manipulację medialną.

        Rozwijanie zdolności i umiejętności wypowiadania się z pewnością przekłada się na osiąganie lepszych wyników na egzaminie maturalnym zwłaszcza z przedmiotów humanistycznych.

        Bardzo atrakcyjne dla młodzieży są wyjazdy do profesjonalnego radia oraz telewizji, gdzie mogą zobaczyć kulisy pracy dziennikarskiej, a nawet spróbować swoich możliwości przed mikrofonem czy kamerą telewizyjną. Niewątpliwie mówienie o tych wyjazdach i pisanie o tym zwiększa atrakcyjność oferty naszej szkoły.

        Od kilku lat nasi uczniowie z sukcesami biorą udział w konkursach dziennikarskich organizowanych przez III LO w Rzeszowie w ramach „Dni Kultury Szkolnej”. W poprzednim roku dwie absolwentki naszego liceum wybrały studia dziennikarskie, a w minionym roku szkolnym nasza uczennica doszła aż do centralnego etapu ogólnopolskiego „Konkursu Wiedzy o Mediach” zorganizowanego przez 16 polskich uniwersytetów. Są to dowody, że taki kierunek kształcenia w naszej szkole jest potrzebny i przynosi oczekiwane efekty.

        Alina Ziętek-Salwik

      • Wróć do listy artykułów