• Sukces Andżeliki Kurpisz

• 30.03.2016 09:08
      • Uczennica naszego liceum Andżelika Kurpisz z kl.3d  została laureatką II edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach! Andżelika wywalczyła indeks na wyższą uczelnię i nagrody rzeczowe w centralnych zawodach, które odbyły się w 19 i 20 marca w Warszawie.
      • Olimpiada Wiedzy o Mediach to ogólnopolska inicjatywa uczelni całego kraju. Organizatorem jest  Instytut Dziennikarstwa  Uniwersytetu Warszawskiego, a współorganizatorami 16 uniwersytetów polskich. Patronat na Konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W olimpiadzie wzięło udział kilkuset uczniów ze szkół w całej Polsce, zaś do szczebla centralnego zakwalifikowało się 147 osób. Cały konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego w każdym województwie i centralnego – finałowego właśnie.

W pierwszym etapie należało przygotować pracę w formie eseju, filmu, fotoreportażu lub fotokastu na jeden z podanych tematów. Drugi etap był sprawdzianem wiedzy. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować się z podanych zagadnień z zakresu wiedzy o mediach. W tym etapie z   Okręgu Podkarpackiego wyłoniono 10 laureatów spośród 62 osób, które zakwalifikowały się do etapu okręgowego.

Warszawski finał został rozłożony na dwa dni: w pierwszym dniu uczniowie napisali test z  wiedzy o mediach, który wyłonił laureatów. W drugim dniu 10 finalistów zmierzyło się z quizem, który rozstrzygnął o otrzymaniu premiowanych nagród rzeczowych, miesięcznych stażów w ogólnopolskich redakcjach oraz indeksów na wyższe uczelnie. Ta część odbyła się z udziałem publiczności.

Dodatkową atrakcją dla uczestników i opiekunów było spotkanie dziennikarzami Krzysztofem Ziemcem z TVP 1 i Radia RMF FM oraz Anną Morawską, dziennikarką TVP 2 i autorką książki biograficznej o Andrzeju Turskim, ponadto uczniowie zwiedzili  Narodowy Instytut Audiowizualny.

Alina Ziętek-Salwik