•  XLIV Olimpiada Geograficzna - etap okręgowy
      • XLIV Olimpiada Geograficzna - etap okręgowy

      • 19.02.2018 13:01
      • Przebieg i zakończenie zawodów
      • Olimpiada odbyła się pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, Starosty Powiatu Kolbuszowskiego Józefa Kardysia i Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby.

        Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej znajduje się w Rzeszowie. Przewodniczącym Komitetu Okręgowego jest prof. nadzw. dr hab. Piotr Gębica – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania.

          W bieżącym roku szkolnym do etapu okręgowego zakwalifikowało się 60 uczniów z 22 szkół średnich z województwa podkarpackiego i mieli oni okazję uczestniczyć w zawodach organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Z naszej szkoły do pierwszego etapu zgłosiły się cztery osoby, ostatecznie pracę ukończyły dwie. Do etapu okręgowego zakwalifikowała się uczennica klasy 3b – Magdalena Czachor.

        Zawody okręgowe przebiegały w kilku etapach. W sobotę 10 lutego na hali widowiskowo-sportowej w kolbuszowskim liceum odbyła się część pisemna, w której uczestnicy rozwiązywali test składający się z pytań otwartych i zamkniętych. W tym czasie nauczyciele-opiekunowie mieli zorganizowane wejście do Parku Etnograficznego w Kolbuszowej.

        Obiad i zakwaterowanie zapewniła nam Fundacja Na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej. W hotelu na stadionie odbyły się również prelekcje z podróżnikami, dzięki którym młodzi geografowie mogli „odwiedzić’ Himalaje, Syberię i okolice jeziora Bajkał oraz Saharę. Po kolacji nastąpiło ogłoszenie wyników etapu pisemnego.

        W niedzielę odbyła się część ustna zawodów, do której zakwalifikowało się 15 uczestników Olimpiady. Uczniowie odpowiadali na pytania quizu multimedialnego oraz przedstawiali przed jury wypowiedź ustną na zadany temat. Do etapu centralnego zakwalifikowały się następujące osoby:

        1. Emilia Matrejek – Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu
        2. Jakub Kołosiński – Zespól Szkół Ogólnokształcących w Stalowej Woli
        3. Radosław Cacała  – I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy

        Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom zawodów.

        Warto wspomnieć, że XLIV Olimpiada Geograficzna w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej  została zorganizowana w 100- lecie utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym głównym gościem honorowym była powszechnie znana i ceniona, długoletnia, już emerytowana nauczycielka geografii w kolbuszowskim liceum Pani Genowefa Zdeb. Dziękujemy  wszystkim uczestnikom  za bardzo miłą atmosferę, uczniom naszej szkoły za pomoc  w  organizacji tego przedsięwzięcia.  

        Dziękujemy również naszym sponsorom, bez których zawody nie mogły by się odbyć na tak wysokim poziomie. Dzięki ich hojności zapewniliśmy atrakcyjne nagrody nie tylko zwycięzcom ale również wszystkim uczestnikom Olimpiady. Specjalne podziękowania kieruję do: Pani Ewy Nowak i Fundacji Serce, Pana Zbigniewa Pastuły - właściciela firmy Zet Bud, Pana Adama Harchuta - właściciela firmy F.H.U. Kami, Pana Józefa Magdy - właściciela Piekarni i Cukierni Wiejskiej, Pani Małgorzaty i Artura Orzech, Pana Bartłomieja Pereta - Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa, Pana Józefa Kardysia - Starosty Powiatu Kolbuszowskiego, Pana Jana Zuby - Burmistrza Kolbuszowej, Pana Tomasza Skowrońskiego – właściciela firmy Cyclo Centrum oraz Pana Aleksandra Skowrońskiego – właściciela firmy Delta.

         

        Swój cenny wkład w organizację Olimpiady wnieśli również inni darczyńcy, którzy służyli swoją pomocą i doświadczeniem. Należy tu wymienić między innymi Fundację Na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu oraz jej prezesa Grzegorza Romaniuka, który zapewnił naszym gościom profesjonalną opiekę w hotelu sportowym. Jeszcze raz Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję i życzę dalszej owocnej współpracy.

                                                                                                                                                                                                            Piotr Bujak

      • Wróć do listy artykułów