• Współpraca

• 02.01.2024 10:56
        • Pedagog specjalny współpracuje z całą organizacją szkolną - dyrektorem placówki, wychowawcami, nauczycielami, specjalistami, rodzicami i przede wszystkim uczniami. Wspiera działania placówki poprzez konsultacje, porady, wsparcie pedagogiczne, szkolenia. Ponadto,  najważniejszym zadaniem pedagoga specjalnego jest objęcie pomocą uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich rodziców oraz uczniów objętych pomocą psychologiczno- pedagogiczną. W ramach tego zadania, pedagog specjalny:
            • diagnozuje mocne strony, trudności, przyczyny niepowodzeń szkolnych poprzez obserwację w różnych sytuacjach szkolnych, wywiadów (z rodzicami, wychowawcami i rozmowie z uczniami) lub w miarę potrzeb korzystanie z wystandaryzowanych narzędzi diagnostycznych.
            • koordynuje opracowanie odpowiedniej dokumentacji m.in. Wielospecjalistyczną Ocenę Poziomu Funkcjonowania Ucznia, Indywidualny Program Edukacyjno- Terapeutyczny i inne dokumenty związane z objęciem ucznia pomocą psychologiczno- pedagogiczną.
            • prowadzi zajęcia specjalistyczne  uczniów objętych taką pomocą.
            • udziela wsparcia nauczycielom i wychowawcom w doborze metod, form pracy z  uczniem.
            • współpracuje z innymi podmiotami zewnętrznymi takimi jak poradnia psychologiczno- pedagogiczna.
      • Pedagog specjalny

• mgr Anna Drewnicka