• “By móc kochać ludzi, trzeba umieć kochać zwierzęta” - październik - miesiącem dobroci dla zwierząt

• 19.10.2022 19:49
        • Październik jest wyjątkowym miesiącem dla zwierząt. Wtedy obchodzone są dni z nimi związane: 2 października – Dzień Zwierząt Hodowlanych, 4 października – Światowy Dzień Zwierząt, 25 października – Dzień Kundelka i Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Dlatego właśnie październik uznawany jest za miesiąc dobroci dla zwierząt.

• Pragniemy podkreślić ważność czworonożnych i skrzydlatych istot w przyrodzie oraz w życiu człowieka. Zwrócić uwagę na ponoszoną za nie odpowiedzialność. Zachęcać do dbania o najmniejsze stworzenia i niesienie im pomocy, gdy tego potrzebują. Dlatego Samorząd Uczniowski zachęca do udziału w kilku akcjach zorganizowanych z tej okazji:

I. WOLONTARIAT - Mamy już 40 wolontariuszy i TY możesz pomóc? A jak?

Wszystkich chętnych bez względu na wiek i czas jaki możecie poświęcić zapraszamy na wolontariat. Pomagać możesz na różne sposoby:

– wyprowadzać psy, pielęgnować je i socjalizować,

-zbierać karmę i akcesoria dla psów oraz koce, ręczniki itp.

-szukanie domów dla psiaków poprzez znajomych, plakaty, Internet (robienie ogłoszeń na portalach internetowych oraz na Fb, itp.),

-wizyty przed i po adopcyjne,

-transport psiaków do nowych domów,

-dając dla psa dom tymczasowy,

-robienie zdjęć ogłoszeniowych naszym psom, dobre zdjęcia zwiększają szanse na adopcje,

-pomoc w organizacji koncertów, festynów, wystaw i innych działań na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt,

Dlaczego dla psa jest tak ważny kontakt z człowiekiem?

Pies został przez człowieka oswojony i psiaki w genach mają potrzebę kontaktu z człowiekiem. Nawet jeżeli przyjdziesz raz w tygodniu – pogłaszczesz psiaka, pobawisz się z nim lub go wyprowadzisz. Sprawisz mu wiele radości i prawidłowej równowagi psychicznej. Dzięki Tobie psiak nie zdziczeje lub nie wpadnie w depresję. Przebywając z psem i ucząc go podstawowych zachowań wobec człowieka, dowiadujesz się o nim więcej co zwiększa jego szanse na adopcje.

II. SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM PRZYTULISKA - w listopadzie (więcej informacji już wkrótce)

III. ZBIÓRKA KARMY DLA GMINNEGO PRZYTULISKA W KOLBUSZOWEJ - w listopadzie (więcej informacji już wkrótce)

IV. W ŚWIECIE ZWIERZĄT - wystawa książek o zwierzętach

Lubicie zwierzaki, nie wyobrażacie sobie bez nich życia? Może z różnych przyczyn brak Wam ich towarzystwa? Specjalnie dla Was, miłośników zwierząt zorganizowana zostanie wystawa książek. Na polskim rynku książkowym pojawiło się wiele ciekawych tytułów opowiadających o zwierzętach. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o kilka ciekawych egzemplarzy.  Żeby je Wam przybliżyć zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie będzie można je pooglądać a nawet wypożyczyć :) Spróbujmy nauczyć się od zwierząt, jak być tu i teraz, radości chwili, łapania promieni Słońca i rozkosznego leżakowania i po prostu bycia? Jeśli więc chcecie poznać lub doświadczyć w swoim życiu nieco więcej zierzakowego nastawienia, już wiecie, że najlepiej sięgnąć po ciekawą książkę.

Organizator: Enigmatyczne Koło Biblioteczne

Opiekun: Agnieszka Bałchan

V. KONKURS FOTO. Mój przyjaciel zwierz (więcej informacji już wkrótce)

Agnieszka Bałchan