• Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

• Cechy Szkoły Promującej Zdrowie

1. Akceptuje fakt, że zdrowie społeczności szkolnej może być tworzone przez połączenie edukacji zdrowotnej i innych działań, które podejmuje szkoła, aby chronić i poprawiać zdrowie wszystkich, którzy się w niej znajdują.
          2. Troszczy się w równym stopniu o zdrowie pracowników i uczniów.
          3. Uczniowie i pracownicy są świadomymi i aktywnymi uczestnikami procesu promocji zdrowia.
          4. Edukacja zdrowotna ma określony czas w programie nauczania szkoły oraz w ramach nauczania poszczególnych przedmiotów.
          5. Uwzględnia priorytety dotyczące zdrowia w "ukrytym" programie szkoły. Obejmuje to m.in.: nacechowane szacunkiem relacje międzyludzkie, sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne i wyposażenie szkoły.
          6. Tworzy rzeczywiste partnerstwo między szkołą, domem i społecznością lokalną.
          7. Znajduje czas na dyskusje i upowszechnianie wartości, które głosi oraz wdraża je do życia szkoły.
          8. Zwraca uwagę nie tylko na treści, ale także metodykę nauczania.
          9. Akceptuje jako podstawową zasadę, potrzebę wzmacniania poczucia własnej wartości uczniów, rodziców i pracowników.
          10. Dostarcza możliwości wyboru zajęć stymulujący rozwój uczniów tak, aby mogli oni doświadczać współuczestnictwa oraz sukcesu w czasie zajęć szkolnych i w czasie wolnym.
          11. Zatrudnieni w szkole pracownicy służby zdrowia poprzez odpowiednie świadczenia zdrowotne oraz pomoc psychologiczną i społeczną dla uczniów, rodziców i pracowników szkoły.
          12. Pielęgniarka szkolna uczestniczy czynnie w programie edukacji zdrowotnej.
          13. Pracownicy szkoły i rodzice mają możliwość uczestniczenia w działaniach w zakresie edukacji zdrowotnej w ramach programu kształcenia pracowników oraz spotkań z rodzicami.
          14. Zwraca uwagę na objawy i skutki nadmiernego stresu oraz podejmuje działania dla jego zmniejszenia oraz uczenia uczniów i pracowników radzenia sobie ze stresem.