• "Zagłębianie się
            w zagadnienia budowy świata
            jest jednym
            z największych i najszlachetniejszych
            celów człowieka." Galileusz

          • Finał wojewódzki I edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”

          • W Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbył się finał wojewódzki I edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”, do którego zakwalifikowało się 15 zespołów uczniowskich z trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Konkurs był realizowany w ramach projektu „Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”

            Wśród uczestników tego etapu znaleźli się nasi uczniowie z klasy 3A - Konrad Kisiel, Kacper Orzech i Bartosz Sawuła, których opiekunem dydaktycznym była p. mgr Anna Rożnowska.

        • Wnęka nieskończoności

        • Uczniowie klasy IIIA: Konrad Kisiel, Kacper Orzech i Bartosz Sawuła więli udział w projekcie badawczym „Naukolatek_ Nastoletni Naukowiec”. Po weryfikacji i ocenie swojego projektu zwyciężli pierwszy etap konkursu. Wśród 21 projektów znaleźli się na pierwszym miejscu (wraz z 5 innymi zespołami).
          1. Pierwszy problem badawczy naszych uczniów dotyczył precyzji odpowiedniego ustawienia zwierciadeł. W tym celu musieli skoncentrować i wykonać stelaż utrzymujący lustra, zamontować lustra i wyjustować układ. Po drobnych korektach efekt całkowicie nas zadowolił.
          2. Drugi z naszych projektów był uzupełnieniem pierwszego. Chcieliśmy zaprojektować doświadczenie w ten sposób, aby efekt był widoczny za zewnątrz, bez konieczności zaglądania do środka ( jak to ma miejsce w pierwszym układzie). Obraz , który uzyskujemy rzeczywiście jest widoczny na zewnątrz choć można też go obserwować w środku. Aby „zajrzeć” do środka wykonaliśmy dodatkowe szlify na stelażu i za pomocą przyssawki, bryłę można otworzyć i obserwować obrazy w środku. Efekt jest dobrze widoczny i w ciemnym jak i jasnym pomieszczeniu. Zastosowanie lustra weneckiego w zamkniętej przestrzeni o regularnych kształtach, takich jak dwunastościan, umożliwiło stworzenie niezwykle interesującego efektu optycznego. Projekt pokazał, że proste zasady optyki mogą być wykorzystywane w twórczy sposób sztuce i designie, a możliwość zmiany kolorów wzbogaciła wygląd.

          Opiekun dydaktyczny uczniów: Anna Rożnowska

           

        • Optyczne sprzężenie zwrotne. Fraktale

          W dniu 23.02.2023r. gościliśmy naukowców z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.

          Młodzi badacze wraz ze swoim opiekunem dydaktycznym, prof. dr hab. M. Kuźmą przedstawili nam wyniki swoich badań. Nasi uczniowie zostali wprowadzeni w tajniki sprzężenia zwrotnego i jego szerokiego zastosowania jak również prześledzili różnorodność form fraktali. Uczniowie klas politechnicznych eksperymentowali wraz z zespołem badaczy, zadawali i odpowiadali na pytania.  Doświadczenia rozbudziły ciekawość młodzieży naszego liceum. Mamy nadzieję, że zaowocuje i stanie się inspiracją  do poznawania świata nauki.

               

           

           


          Aktywna lekcja fizyki

          W dniu 07.04.2017 uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej pod opieką p. Barbary Paszkowskiej i p. Agnieszki Oczeretko  odwiedzili naszą szkołę. Celem ich wizyty były warsztaty z fizyki.

          Uczniowie z klasy 2a (pod kierunkiem p. Marty Pieprzyckiej) - zaprezentowali eksperymenty fizyczne  z zakresu: elektrostatyki i prądu stałego, mechaniki, magnetyzmu, hydrostatyki i optyki. Dzieci zobaczyły też przyrządy używane na lekcjach fizyki z mechaniki i akustyki, o których opowiedziała im p. Anna Rożnowska. Uczniowie klasy IV, V i VI z żywym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, odpowiadali na pytania i eksperymentowali. Każdy gość chętnie brał udział w doświadczeniach. Zachęceni zajęciami, postanowili powtórzyć doświadczenia w swojej szkole, a to już wstęp do tworzenia.

                            


          Przedszkolaki na fizyce

          W dniu 28.02.2017 grupa przedszkolaków z Przdszkola Publicznego nr 1 w Kobuszowej pod opieką p. Sylwii Wiśniewskiej odwiedziła naszą szkołę. Celem spotaknia były mini warsztaty z fizyki. Uczniowie z klasy 2a - Karolina Stadnicka, Przemysław Kopacz i Paweł Kosiorowski zaprezentwali eksperymenty fizyczne  z elektrostatyki i prądu stałego. Dzieci zobaczyły też przyrządy używane na lekcjach fizyki z mechaniki i akustyki, o których opowiedziała im p. Marta Pieprzycka - opiekun pracownii. Przedszkolaki z żywym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały i zadawały pytania. Każde chciało wykonać eksperyment lub w nim uczestniczyć.

          Dzisiejsza zawbawa w pracowni fizycznej może dla niektórych będzie początkiem baczniejszego obserwowania świata? A obecne przedszkolaki powrócą tu już jako licealiści i będą wgłębiać się w kolejne etapy poznania i opisywania przyrody. 

                      


          "Wędrówki po niebie"

          Uczniowie naszej szkoły Kacper Sito i Jakub Salamon z klasy 2a przygotowali zajęcia dla pierwszoklasistów w formie mini warsztatów uzupełnionych o prezentację multimedialną na temat astaronomii. Po raz pierwszy wysąpili na zaproszenie p. pedagog Anny Micał ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej w ramach projektu „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. 

          Zajęcia, których celem było rozwijanie wyobraźni i pamięci przestrzennej najmłodszych uczniów odbyły się 31 marca 2016r. Młodsi uczniowie wraz ze starszymi kolegami wędrowali po nocnym niebie. Dowiedzieli się, między innymi jak nazywają się widoczne na niebie gwiazdozbiory, dlaczego Księżyc widać tylko z jednej strony. Poznali legendę o Orionie i Panu Twardowskim. Zajęciom towarzyszyła miła atmosfera, dzieci utrwalały swoją wiedzę z przejęciem uzupełniając karty pracy z gwiazdozbiorami. Na koniec odbył się konkurs podsumowujący zdobytą wiedzę.

           Kolejne podobne zajecia odbyły się 11 kwietnia 2016r w Przedszkolu nr 1 w Kolbuszowej. Uczestnikami mini warsztatów były dzieci w wieku 3 - 6 lat. Aktywność i towarzysząca temu zabawa miała na celu zapoznać i rozbudzić ciekawość astronomiczną. Dzieci z dumą prezentowały efekty swojej pracy rysując gwiazdozbiory widoczne nocą na niebie.

          Mamy nadzieję, że przeprowadzone lekcje przez naszych uczniów staną się zachętą do bacznego spostrzegania otaczającego świata, rozwijania zainteresowań astronomicznych i przyrodniczych. Opiekunem dydaktycznym uczniów była p. Marta Pieprzycka.