• Piknik w stylu zero-waste, czy to możliwe?

• 04.07.2019 12:47

• Piknik bez plastikowych talerzy i sztućców udało się zorganizować uczniom z grupy Erasmus+ z kolbuszowskiego LO.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z naszej wyprawy.

• 5 czerwca zorganizowaliśmy piknik w wersji ekologicznej. Wymagał on może więcej indywidualnego zaangażowania, ale udowodniliśmy sobie, że wystarczy chcieć, aby zmniejszyć ilość plastiku w otaczającym nas świecie.

Promując przemieszczanie się rowerem wyruszyliśmy na piknik do Kamionki. Uczniowie przygotowali się odpowiednio do tej wyprawy zabierając ze sobą talerze (szklane lub ceramiczne), bidony z wodą (kranówką lub filtrowaną) oraz zakupy zrobione bez foliowych reklamówek, tacek, siateczek itp. innych niepotrzebnych opakować, które generują tylko sterty niepotrzebnego plastiku.

Przygotowane wspólnie, we wspaniałej atmosferze zdrowe i pyszne sałatki smakowaliśmy za pomocą tradycyjnych sztućców (wystarczyło tylko pamiętać o ich zabraniu).

Wszystkie organiczne odpadki spakowaliśmy, aby wyrzucić je do przydomowego kompostownika.

Korzystając z pięknej pogody popływaliśmy też na rowerkach wodnych po zalewie. Uczniowie sprawdzili także swoją wiedzę w krótkim teście na temat zasad zero-waste. Najważniejsze z nich, które każdy może stosować to:

1. Zabieraj zawsze swoją materiałową siatkę na zakupy
        2. Nie wybieraj warzyw czy owoców pakowanych na plastikowych tackach czy w plastikowym opakowaniu
        3. Wybieraj produkty w opakowaniach szklanych, a nie plastikowych (słoiki czy butelki, będziesz mógł ponownie wykorzystać)
        4. Używaj materiałowych woreczków na produkty kupowane luzem  (przynieś je z domu – kupione lub uszyte z np. firanki)
        5. Pij wodę z kranu zamiast wody mineralnej w plastikowej  butelce
        6. Kupuj napoje w szklanych opakowaniach
        7. Nie używaj naczyń ani sztućców jednorazowych
        8. Nie używaj plastikowych rurek do napojów
        9. Chleb kupuj do swojego lnianego woreczka

Nawet drobne zmiany w naszym codziennym zachowaniu mogą ograniczyć ilość odpadów.

Filmik z naszej wyprawy można obejrzeć tutaj:

19 czerwca na podobną wyprawę rowerową wyruszyli nauczyciele smiley i także zastosowali się do zasad "Zero-waste"

Udanych wakacji i wielu takich wyprawsmiley

Magdalena Baran