• Polsce na gwałt potrzeba wielkiej idei

• 17.09.2018 11:16
      • "Polsce na gwałt potrzeba wielkiej idei" pisał S. Żeromski w  „Przedwiośniu”. To właśnie ta powieść, przedstawiająca sposoby urządzania suwerennej Polski po latach zaborów, została wybrana jako tekst przewodni 7. edycji akcji Narodowe Czytanie.

• Przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. W tym jubileuszowym roku myślami często wybiegamy do tamtych dni, kiedy Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowania własnego suwerennego państwa. Wspominamy najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów, czcimy zasługi ojców niepodległości i niezliczonych bohaterów, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów powrócił na mapę polityczną Europy. Ale też staramy się odtworzyć, co czynili i co czuli wtedy nasi przodkowie; jakie dążenia i nadzieje nimi kierowały, do czego zmierzali i o czym marzyli” – napisał w liście prezydent RP  A. Duda, zachęcając Polaków do wzięcia udziału w akcji.

Uczniowie naszej szkoły – Paulina Ligęza, Małgorzata Urban z kl. IIC oraz Paulina Kopeć i Karolina Gul z kl. IIIA 8 września na kolbuszowskim rynku czytały wybrane wiersze z  polskiej „ Antologii Niepodległości” przygotowanej z myślą o jubileuszowym roku. Antologia prezentuje  powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.