• Urodziny Niepodległej

• 13.11.2018 10:21
      • A jak ciebie kto zapyta:
        Kto ty taki, skąd ty rodem?
        Mów, żeś z tego łanu żyta,
        Żeś z tych łąk, co pachną miodem
      • W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Polska niepodległość ma wielu ojców, ale wśród tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności naszych przodków, dokonania kilkorga postaci wyróżniają się w szczególny sposób. To Ignacy Daszyński, Wincenty Witos ,Wojciech Korfanty, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski  i Józef Piłsudski, który powiedział: ,Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."

W piątek, 9 listopada w naszej szkole wspólnie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania suwerenności narodu polskiego. Spotkanie to nazwaliśmy URODZINY NIEPODLEGŁEJ .

Wspólnota rodzi się we wspólnej pracy – dlatego uroczystość piątkową przygotowały wszystkie klasy naszej szkoły. Tematem przewodnim był dorobek II Rzeczpospolitej – budowanie tradycji niepodległościowej, sportu, sztuki , kultury i edukacji dwudziestolecia międzywojennego, przemysłu i gospodarki narodu zjednoczonego z trzech ziem zaboru rosyjskiego, niemieckiego i austriackiego po 123 latach.

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski nasza szkoła wzięła udział w akcji ministerialnej pn. „Rekord dla Niepodległej” - wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy.

Ważnym punktem uroczystości listopadowych jest coroczne zaprzysiężenie nowych pocztów sztandarowych.