• Wizyta partnerska programu Eramsus+ w Kolbuszowej

• 31.05.2024 09:20
      • Dzięki otrzymanej akredytacji Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej realizuje kolejne działania w ramach projektu międzynarodowego Erasmus+.
      • Celem projektu  „The language portait of the sustainable environment” jest:

- poszerzanie wiedzy na temat środowiska naturalnego ze szczególnym naciskiem na omawianie zasad zrównoważonego rozwoju,

- rozwijanie kompetencji językowych, międzykulturowych i społecznych uczniów i nauczycieli

- wykorzystanie technologii cyfrowej w obszarze nauczania i uczenia się oraz rozwijanie umiejętności cyfrowych.

W ramach projektu w dniach 20-24 maja szkoła miała przyjemność gościć 3 uczniów z Turcji ze szkoły partnerskiej CEM Sultan Anatolian Imam Hatip High School w Bursie oraz 12 uczniów
        z Hiszpanii ze szkoły IES Maria Ibars w mieście Denia, niedaleko Alicante. Młodzież naszego liceum bardzo serdecznie przyjęła ich w swoich domach.

Był to bardzo intensywny tydzień zarówno dla organizatorów jak i uczestników wymiany.
        W poniedziałek odbyło się uroczyste przywitanie, podczas którego zostały zaprezentowane przez młodzież prezentacje dot. szkół partnerskich oraz atrakcji w miastach partnerskich. Ponieważ głównym z celów projektu jest poszerzanie umiejętności komunikacyjnych młodzieży, to kolejnym punktem programu były zajęcia i zabawy integracyjne dla wszystkich uczestników projektu przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli języków obcych.

Dzięki zaangażowaniu p. Aliny Wlazło – nauczycielki wychowania fizycznego przeprowadzono także naukę strzelania z łuku dla zagranicznych gości.

Wtorek został poświęcony na prace związane z przygotowaniem plakatów informujących o problemach ekologicznych, zrównoważonym rozwoju oraz proponowanych rozwiązaniach. W grupach międzynarodowych uczniowie wykonali kolaże, które omówili i umieścili na wystawie.Dodatkowo uczniowie z Turcji przeprowadzili lekcję matematyki dla klasy 3B prezentując swój projekt.

W środę uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie wyruszyli na wycieczkę do Sandomierza, gdzie zwiedzili jego najpiękniejsze zabytki wraz z trasą podziemną oraz spacerowali Wąwozem Królowej Jadwigi.

W czwartek odbyły się lekcje pokazowe m.in. z matematyki (p. Jadwiga. Michalczyk), plastyki (p. Marta Skowrońska- Sitko), języka angielskiego (p. Anna Serafin), języka niemieckiego
        (p. Izabela Syniec), geografii (p. Piotr Bujak). Ochotnicy wzięli udział w zajęciach z aerobiku przeprowadzonych przez p. Alinę Wlazło. Po południu, pod opieką p. Marty Pieprzyckiej, młodzież pracując w grupach i wykazując się niesamowitą pomysłowością i zaangażowaniem nagrała rolki o tematyce ekologicznej.

W piątek po raz ostatni uczniowie z wymiany przybyli do Kolbuszowskiego Liceum, gdzie odbyła się oficjalna akademia pożegnalna, podczas której zostały wręczone certyfikaty i drobne upominki dla wszystkich gości. Zaprezentowane zostały również przygotowane rolki.

•

Projekt Erasmus+ pozwolił na nawiązanie się nowych znajomości, dzięki którym uczniowie mogli nawzajem dużo się od siebie nauczyć poprzez rozmowy w językach obcych, poznać bliżej swoje zwyczaje, sposoby spędzania wolnego czasu. Nauczyciele mogli dowiedzieć się wiele o systemie edukacji w Hiszpanii i Turcji. Dużym wsparciem w organizacji wizyty wykazali się nauczyciele języka angielskiego: p. Jadwiga Łakomek, p. Anna Serafin, p. Jadwiga Kasak (w szególności organizacja wycieczki edukacyjnej do Sandormierza), p. Anna Fołta, p. Magdalena Zembrowska, p. Małgorzata Celek i matematyki: Małgorzata Wolak oraz p. Małgorzata Gołębiowska, która czuwała także nad logisyczną stroną organizacji pracy szkoły w czasie wizyty.
        Sprawna organizacja całotygodniowej wizyty nie obyłaby się bez współpracy koordynatorek projektu: p. Magdaleny Maziarz i Izabeli Syniec :)

Działanie projektowe można obserwować na fanpage’u: ERASMUS w LO Kolbuszowa

oraz na kanale Youtube: projekt